URODA I ZDROWIE

Pomaluj swój świat

6 listopada 2020, dodał: Redakcja

Różne mamy metody wychowawcze i różne pomysły na to, jak kierować rozwojem naszego dziecka, ale chyba nie ma takich rodziców, którzy nie sięgnęliby dla dziecka po kolorowanki. Te stanowią nie tylko doskonałą rozrywkę dla naszych maluchów- idealnie rozwijają wyobraźnię i małą motorykę.

farby

Rodzaje kolorowanek

Mamy co najmniej kilka rodzajów kolorowanek. Dzielimy je ze względu na:

  • płeć- dziewczynki chętnie sięgają po wzory lalek, wróżek i jednorożców, chłopcy z kolei chętniej malują pojazdy, superbohaterów. Wśród obu płci równie popularne są zwierzątka i bohaterowie bajek dla najmłodszych.
  • stopień trudności- dla najmłodszych mamy proste rysunki z grubymi krawędziami, dla starszych dzieci wzory do kolorowania są bardziej szczegółowe i skomplikowane.
  • rodzaj użytych przyborów do kolorowania- wyróżniamy między innymi kolorowanki tradycyjne do których malowania używamy kredek czy flamastrów, ale są też kolorowanki wodne, które malujemy pędzelkiem nasączonym wodą. Ogranicza to ilość potrzebnych do zabawy materiałów co może przydać się w podróży.
  • kolorowanki dostępne w sieci- mamy tu wręcz nieograniczony wybór dostępnych wzorów i dwie możliwości korzystania z nich. Dziecko może wypełniać kolorem kontury w przeznaczonej do tego aplikacji na tablecie lub w telefonie albo można też wydrukować wybrany obrazek.

Ciekawą opcją mogą też być antykolorowanki. Skierowane są one dla starszych dzieci, a zabawa z nimi polega na dokończeniu rozpoczętego wzoru.

Kolorowanki do druku

Kolorowanki do druku to fantastyczna alternatywa dla tych klasycznych w formie zeszytów czy książeczek. Ich głównym atutem jest szeroki wybór rysunków i ich powszechna dostępność. Są zawsze pod ręką nie zabierają dużo miejsca i przede wszystkim są to darmowe kolorowanki.

Kolorowanki Pusheen

Wdzięcznym wzorem do kolorowania jest znana z mediów społecznościowych kotka Pusheen. Pojawiła się na rynku w 2010roku w postaci naklejek na facebooku od tamtej pory jest szalenie popularna i nie bójmy się tego słowa wszechobecna. Występuje w postaci np. maskotek, nadruków na koszulkach, przeróżnych gadżetów i oczywiście kolorowanek. Kolorowanki Pusheen przedstawiają uroczego puszystego kotka w towarzystwie rozmaitych, prostych do pokolorowania, przedmiotów. Pusheen napawa optymizmem, wywołuje pozytywne emocje i uśmiech na twarzy dziecka. Być może swoją popularność zawdzięcza temu, że nie pozostawia nikogo obojętnym. Kolorowanki z wizerunkiem Pusheen mogą też pełnić funkcję kolorowanek edukacyjnych. Kolorowanki edukacyjne to raczej proste, nieskomplikowane rysunki, które pomogą rozwinąć umiejętności kolorowania u dzieci, którym sprawia to kłopot. Tę rolę mogą też spełnić wspomniane już wcześniej antykolorowanki albo takie, które wypełniamy kolorami oznaczonymi numerami, albo łączymy kropki.

Kolorowanki dla dorosłych

Kolorowanki dla dzieci to nie jedyne, które mają grono wiernych odbiorców. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się dostępne od kilku lat na rynku kolorowanki dla dorosłych. Te pełnią zupełnie inną funkcję niż, te skierowane dla dzieci. Przynajmniej w teorii dorosły użytkownik wie jak posługiwać się kredkami i wie jak dobierać kolory. Kolorowanki dla dorosłych spełniają inną, ale ważną rolę. Służą przede wszystkim redukcji stresu, pozwalają zapomnieć o problemach i przenieść się w zupełnie inny świat. A światy te mogą być zupełnie różne. Dzięki tym kolorowankom możemy przenieść się do lasu w Amazonii, albo Indii w klimacie bollywood- zwykle są one pogrupowane tematycznie. Na ogół mamy tu do czynienia z drobnymi, wymagającymi precyzji rysunkami. Konieczne jest tu skupienie, które pozwala na koncentrację niezbędna do wypełnienia konturów kolorem. To rozrywka która niesie spokój i ukojenie, poprawia nastrój, porządkuje myśli i wycisza.

Zalety kolorowanek

Kolorowanki maja wiele zalet odgrywają znaczącą rolę w rozwoju dziecka. Te najmłodsze dzieci uczą się rozpoznawać i nazywać kolory i ich odcienie. Doskonale rozwijają wyobraźnię i kreatywność, kolorowanie to przecież nie tylko wypełnianie gotowych kształtów, rączka dziecka swobodnie błądząc po papierze wyraża drzemiące w nim emocję. Kolorowanie ma też ogromny wpływ na koncentrację najmłodszych, wypełnianie kształtów kolorem wymaga od nich dużego skupienia. Jest też ono wstępem do nauki pisania- kolorując dziecko uczy się poprawnie trzymać kredkę, którą później zastąpi długopis. Kolorowanie wspaniale rozwija motorykę małą i koordynację ręka- oko. 

Pomaluj swój świat

Kolorowanki wydają się oczywistym, ale często niedocenianym elementem rozwoju dziecka. Każda mama zachwyca się pierwszymi kolorowymi pracami swoich dzieci. Bywa jednak, że w miarę upływu czasu przestajemy doceniać potencjał wynikający z kolorowania. Zamiast zbywać dziecko byle obrazkiem do malowania skupmy się na rozwinięciu jego zainteresowań, zdolności czy motoryki. Wybierając świadomie wzory jakie będą kolorować nasze dzieci możemy je wiele nauczyć, otworzyć przed nimi nieznany świat. Niech same zdecydują i pomalują ten świat. Kto wie, może wybiorą świat Pusheen?

kredki

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Stylowe meble drewniane
Ja uwielbiam stylowe meble. Są zawsze w modzie i nie nudzą się szybko.
Obuwie
Można spróbowac z butami z sieciówek. Jak szybko się zniszczą to zawsze w...
Bydgoszcz
Teraz trudno o pracownika...trzeba oferowac porządne stawki to jest szansa kogoś znaleźć w dosć...
Marzenia czy "praktyczne" przygotow…
Jak 2 ludzi się kocha to miejsce jest nie ważne :). Chociaż miło...