„Polska znana i mniej znana” Elżbiety Dzikowskiej
Czy wiedzą Państwo, gdzie Biecz, a gdzie Giecz? Co to takiego Futoma i z czego słynie?
A w czym Sandomierz, Rzym przypomina? Albo gdzie starowierców szukać? Odpowiedzi na te i inne tego typu pytania znajdziemy w tej książce.
Jest to, bowiem przewodnik po Polsce, ale nietypowy, bo po miejscach mało znanych bądź w ogóle nieznanych, o których istnieniu się wie, jeśli akurat mieszka się w pobliżu…
„Polska znana i mniej znana” to sporo historii i fachowych opisów architektury, czy malarstwa (nic dziwnego – przecież Autorka jest historykiem sztuki), ale także liczne opowieści, legendy, anegdoty czy rozmowy z mieszkańcami. I, oczywiście, mnóstwo niepowtarzalnych zdjęć. Jest to niewątpliwie przewodnik wyjątkowy i – oby okazał się użyteczny nie tylko podczas wakacyjnych wojaży!
ELŻBIETA DZIKOWSKA (urodzona w Międzyrzecu Podlaskim) – historyk sztuki, sinolog, reżyser i operator filmów dokumentalnych,
podróżniczka, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej. Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła cieszący się dużym zainteresowaniem podróżniczy program telewizyjny „Pieprz i wanilia”.
Tytuł: Polska znana i mniej znana
Wydawca: Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2014 r.
Dane techniczne: s. 312, oprawa twarda, format: 169 x 240
Cena detaliczna: 44,90 zł.
Dostępna: Książka dostępna w dobrych księgarniach, Empiku oraz na www.bernardinum.com.pl
***
Fragment książki i spis treści:
Poznawałam ją od wczesnego dzieciństwa, wędrując po Podlasiu; później, na studiach, wspinałam się już po wszystkich polskich górach i pływałam kajakiem po najróżniejszych rzekach i jeziorach. Były jeszcze wakacyjne obozy naukowe na historii sztuki, podczas których poznawaliśmy zabytki w najodleglejszych nawet zakątkach kraju. Z czasem świat mi Polskę przesłonił, przez wiele lat zajmowałam się Ameryką Łacińską w redakcji miesięcznika „Kontynenty”, później z mężem, Tonym Halikiem, wędrowałam gdzie się dało, żeby przygotowywać filmy z cyklu „Pieprz i wanilia” i uchylić polskim widzom zamknięte w owych czasach okno na świat. Przez lata więc pokazywałam to, co dalekie, obce, egzotyczne, inne, zarówno święto, jak i dzień powszedni. Po transformacji świat się otworzył, zatem wszyscy zapragnęli go poznawać nie tylko poprzez ekran telewizora. Otrzymanie paszportu nie stanowiło już problemu, powstawało coraz więcej biur podróży proponujących atrakcyjne wyprawy na bliższe i dalsze krańce globu. Rozumiałam tę fascynację turystyczną wolnością, ale wydało mi się, że Polacy coraz bardziej zapominają o własnym kraju.
Postanowiłam zatem: był „Pieprz i wanilia”, teraz czas na „Groch i kapustę”. Na to, co nasze, swojskie, przaśne, tak przecież ciekawe i piękne. Wydałam cztery tomy mego subiektywnego przewodnika: wszystko, co opisywałam, widziałam na własne oczy, sama zrobiłam wszystkie zdjęcia. Zaczęłam też promować Polskę w miesięczniku „W podróży”, opisując to, co w Polsce znane, ale częściej to, co mniej znane, a jakże piękne i ciekawe. Odzew był bardzo ciepły, zapragnęłam więc podzielić się moimi polskimi fascynacjami z większą liczbą Czytelników. Mam nadzieję, że Wam się ta książka spodoba i że zechcecie poznawać Polskę jej śladem. Życzę pięknych wspomnień!
TORUŃ – OD KOPERNIKA DO HALIKA 8
BYDGOSZCZ – MIASTO NAD TRZEMA RZEKAMI 20
CHEŁMNO – MIASTO ZAKOCHANYCH 30
GRUDZIĄDZ – MIASTO SPICHRZÓW I CYTADELI 40
MAZURY – CUD NATURY 46
NA KRUTYNI 56
WRZEŚNIA – TAM GDZIE BILI 66
TROPEM LEGEND I HISTORII – NA SZLAKU PIASTOWSKIM 76
SZCZECIN – MIASTO WIELU EPOK 86
NA LUBUSKIEJ ZIEMI 96
O SYCOWIE – KTÓŻ WAM POWIE? 104
LEGNICA ZACHWYCA 110
ŁOWICZ – MIĘDZY SACRUM A PROFANUM 120
BIEBRZA Z NIEBA 130
W DROHICZYNIE, GDZIE BUG PŁYNIE 140
ZAMOŚĆ – MIASTO NA POKAZ 148
CHEŁM – MIASTO NA KREDZIE 154
SANDOMIERZ – MIASTO NA SIEDMIU WZGÓRZACH 162
JEDŹ NA PONIDZIE! 170
PORA NA WIŚLICĘ 180
JEDZIEMY DO BUSKA 188
W KOTLINIE JELENIOGÓRSKIEJ 196
DO OPOLA, JEŚLI WOLA! 204
NA SZLAKU POLICHROMII BRZESKICH 216
GLIWICE I OKOLICE 224
KTO MA TYCHY – TEN NIELICHY 236
PODHALE? DOSKONALE! 244
NA ZIEMI I POD ZIEMI 254
SZCZAWNICA NAD GRAJCARKIEM 264
TARNÓW – MIASTO RENESANS 272
NIEZWYKŁA WIEŚ FUTOMA 282
ACH, TEN BIECZ! 290
NA NOWY ROK – W BIESZCZADY SKOK 298