Ewelina Pęksowa: „Na szkle malowane” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Ewelina Pęksowa: „Na szkle malowane” – recenzja

7 listopada 2014, dodał: outside
Artykuł zewnętrzny

Malowanie na szkle, to piękna, lecz niestety zanikająca już sztuka, która była tak charakterystyczna dla kultury górali z Podhala jeszcze w wieku XIX. Najbardziej uznaną malarką tworzącą takie obrazy, jest Ewelina Pęksowa, artystka już ponaddziewięćdziesięcioletnia, a wciąż aktywna twórczo i ciesząca się wielkim uznaniem. Jej dzieła zachwycają niesamowitą grą kolorów i pełnią ujęcia góralskiego folkloru oraz mentalności mieszkańców Podtatrza, nic więc dziwnego, że doczekały się pięknej ekspozycji w postaci albumu, wydanego przez Parma Press, z wstępnym tekstem badaczki kultury ludowej polskich i rumuńskich Karpat, Moniki Golonki-Czajkowskiej i zdjęciami wykonanymi przez Roberta Parmę.

1

Artystka nigdy nie ukrywała swego silnego poczucia lokalnego patriotyzmu, który każe jej wracać pamięcią wskrzeszać tradycję przodków właśnie w postaci obrazów. Widać w nich także wpływ jej zainteresowania prawosławnymi ikonami – początkowo nawet malowała na desce. Później jednak zajęła się malowaniem na szkle, wypracowała własny styl i już krótko po II wojnie światowej zaczęła zdobywać pierwsze laury w lokalnych konkursach malarskich.
Dzieła tej artystki zachwycają wręcz baśniową estetyką, wynikającą z zamiłowania do nasyconych kolorów motywów zdobniczych. Struktura jej obrazów zachowuje symetrię, polegającą na umieszczaniu postaci w ich centrum oraz harmonijnej kompozycji. Stosuje rzadką już technikę podlepiania pod szklane podobrazie kawałków metalicznej folii, osiągając niesamowity efekt wizualny.

2

Ulubionymi tematami Eweliny Pęksowej są wątki i postacie religijne, na czele z mitem rajskim, Ostatnią Wieczerzą, ujętą w 15 scen Drogą Krzyżową, ukrzyżowaniem i postaciami aniołów, Matki Boskiej czy świętych. Ukazuje też codzienne i odświętne życie górali, pełne pięknych barw i ujęte w idealizującą konwencję, jak na obrazie „Deptanie kapusty”, gdzie pracy towarzyszy zaznaczenie emocjonalnej relacji między postaciami. Artystka unika eksponowania zła w świecie, tak jakby nie pasowało ono do założeń jej twórczości. Podkreśla znaczenie domu rodzinnego i jego wartości w życiu człowieka. Lubi pokazywać świat, który jest jej bliski, w którym wyrosła i ukształtowała swą osobowość artystyczną – m.in. na obrazach: „Witów”, „Nowy Targ” czy Trzy Korony”. Chętnie nawiązuje też do góralskich legend, m.in. w dziele „Sąd nad Janosikiem”, oraz do wydarzeń historycznych, jak w „Bitwie pod Grunwaldem”. Zwraca w nich uwagę redukcja szczegółów do minimum oraz subtelne cieniowanie. Lokalny folklor zyskuje tu także kontekst filozoficzny, skłaniając widza do refleksji nad przemijaniem i sprawach ostatecznych. Nie brak też humorystycznych scen, np. w przedstawianiu zwierząt.

3

Zapraszam do poznania twórczości tej niezwykłej malarki, która potrafi w niebanalny sposób przedstawić bliskie jej tematy i to w formie, która jest uważana za jedną z trudniejszych i wymagających doskonałego warsztatu i wiedzy. Ewelina Pęksowa na swój sposób reinterpretuje motywy biblijne, hołduje prostocie, która wyróżnia jej dzieła i stawia na piedestale pośród tak uznanych już twórców ludowych, jak Nikifor Krynicki.

4

Piękne zdjęcia jej obrazów zyskały znakomitą oprawę w formie elegancko wydanego albumu z polskim i angielskim tekstem, który jest nie lada gratką dla miłośników gór, folkloru, wartościowej sztuki i osób, które chcą zadbać o swój rozwój duchowy, zatrzymując się w codziennym biegu i powracając myślą do tych spraw, które stanowią o naszym życiu, choć zwykle o nich nie myślimy, zajęci pozornie ważnymi problemami. U mnie już zajął honorowe miejsce wśród pozycji, które są najbardziej wyeksponowane w mojej biblioteczce i nieraz będę do niego zaglądać wieczorami, kiedy wreszcie po ciężkim dniu znajdę chwilę tylko dla siebie i moich małych przyjemności…

Sylwia

Książkę poleca Wydawnictwo PARMA PRESS 

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...