Wychowywanie, a następnie wkraczanie w dorosłość dziecka łączy się niestety z wieloma wydatkami. Wielu rodziców głowi się, jak zapewnić dziecku dostatnią przyszłość. Z pomocą przychodzą towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące różnego rodzaju produkty, które mają w tym pomóc. Jednym z nich jest polisa posagowa. Czym jest konkretnie? Czy warto w nią zainwestować? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy polisa ta jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
- Co to jest polisa posagowa?
- Zalety i wady polisy posagowej
Co to jest polisa posagowa?
Już sama nazwa polisy wskazuje, z czym możemy mieć do czynienia. Kojarzy się z posagiem, które dziecko otrzymuje na nową drogę życia. Taką też spełnia funkcję. Polisa posagowa gromadzi kapitał, który zostanie wypłacony dziecku, gdy osiągnie ono konkretny wiek, zazwyczaj 25 lat. Można go przeznaczyć na dowolny cel – wkład własny na mieszkanie, ukończenie studiów, zainwestowanie we własny biznes itp. Polisa może pełnić także działanie ochronne w przypadku śmierci rodzica – wówczas ubezpieczyciel wypłaca dziecku jednorazowo lub co miesiąc konkretną kwotę. Polisę można zawrzeć na okres od 5 do 25 lat. Składki można opłacać co miesiąc, co kwartał lub raz do roku, a wpłacana suma zależy od końcowej kwoty, jaką będziemy chcieli wypłacić. Zazwyczaj miesięczna składka wynosi około 100 zł.
Polisa posagowa oferuje dwa rodzaje oszczędzania i wypłacania pieniędzy: można umówić się na wypłatę całej kwoty lub też część z gromadzonych środków może być przez towarzystwo ubezpieczeniowe inwestowana, np. na giełdzie. To drugie rozwiązanie wiąże się z ryzykiem, ale równocześnie zapewnia możliwość zarobienia dodatkowej (często niemałej) kwoty pieniędzy. To, które rozwiązanie wybrać, każdy powinien przeanalizować samodzielnie, porównując oferty różnych firm. Sprawdź polisa posagowa na rankomat.pl i porównaj oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych.
Zalety i wady polisy posagowej
Istotną korzyścią wynikającą z inwestycji w polisę posagową jest zabezpieczenie dziecka na wypadek śmierci rodzica. Wypłacana przez firmę suma jest zwykle wyższa, niż kwota wynikająca ze zgromadzonych składek. Polisę posagową można więc traktować jako swego rodzaju polisę ubezpieczeniową (sprawdź również ubezpieczenie na życie na rankomat.pl i porównaj oferty towarzystw ubezpieczeniowych). Bardzo istotna jest też możliwość zapewnienia dziecku dobrego startu w dorosłe życie. Chyba każdej osobie po ukończeniu szkoły czy przed rozpoczęciem pierwszej poważnej pracy przyda się spory zastrzyk gotówki, a taką kwotę uzyskać można przez kilkanaście lat regularnego oszczędzania. Co istotne, zgromadzone w ten sposób pieniądze są zwolnione z podatku Belki.
Czy polisa posagowa ma wady? Jak każdy produkt bankowy wiąże się z pewnymi niekorzystnymi opcjami. W tym przypadku część składki przeznaczona jest na ochronę, czyli pokrycie ryzyka, jakie fundusz ponosi w przypadku śmierci rodzica. Im więc wyższa kwota idzie na ochronę, tym mniej pieniędzy jest odkładanych na koncie. Poza tym zgromadzona na polisie kwota nie będzie dużo wyższa niż suma wpłaconych pieniędzy. Różnica będzie tylko istotna w sytuacji śmierci rodzica.
Tak więc przed podjęciem decyzji o wykupieniu ubezpieczenia posagowego warto się zastanowić, czy akurat w naszym przypadku nie będzie korzystniej zainwestować np. w fundusze inwestycyjne, lokatę czy konto oszczędnościowe. Przed wykupieniem polisy dobrze jest przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, aby w pełni świadomie wybrać najkorzystniejsze dla naszego dziecka (i dla samych rodziców) rozwiązanie.