Pomidory to w naszym umiarkowanym klimacie rośliny uprawiane jako jednoroczne. Owoce tego popularnego warzywa znają chyba wszyscy. Są smaczne, soczyste, pasują do wielu potraw, a w dodatku mają doskonałe właściwości prozdrowotne i dietetyczne. Zawierają dużo likopenu oraz witaminy C, wykazują działanie przeciwnowotworowe, zmniejszają ryzyko zawałów serca, miażdżycy, korzystnie wpływają na układ nerwowy i odporność. Do ich uprawy nikogo więc nie trzeba namawiać bo korzyści z ich spożywania są duże, nie tylko podnoszą walory smakowe potraw, ale też są zdrowe. Jakie więc odmiany najlepiej wybierać do swojego ogrodu?
Odmiany drobnoowocowe
Inaczej znane pod nazwą pomidorki koktajlowe. Świetne do sałatek czy jako dodatek do dań głównych, a nawet do dekorowania potraw. Można je uprawiać w niewielkich ogródkach, a nawet w donicach na balkonie czy tarasie. Rośliny tworzą długie grona, które składają się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu owoców, o średnicy 2-3 cm. Najpopularniejsze odmiany to:
- Koralik – to wiotkołodygowa odmiana, o średnio wczesnym terminie plonowania, owoce są gotowe do zbioru w sierpniu i wrześniu. Jest bardzo plenna. Owoce są czerwone, twarde i kuliste. Odmiana wytwarza nawet po 30-40 sztuk na jednym gronie. Jest odporna na zarazę ziemniaka.
- Ola – wczesna odmiana, również bardzo plenna. Jej drobne, kuliste owoce barwy żółtej nie mają tendencji do pękania, a po zebraniu dobrze się przechowują. Co ważne odmiana ma wysoką tolerancję na niekorzystne warunki pogodowe w okresie jej kwitnienia i zawiązywania owoców. Rośliny dobrze rosną nawet w dużym zagęszczeniu.
Dobre Nasiona Pomidorów – internetowy sklep ogrodniczy.
Odmiany gruntowe
Pomidory przeznaczone do uprawy gruntowej dobrze rosną na zacisznych, ciepłych stanowiskach i na żyznych podłożach. W zależności od odmiany dorastają nawet do 2 m wysokości. Odmiany polecane do uprawy w gruncie to:
- Bawole serce – nie może jej zabraknąć w żadnym zestawieniu najlepszych odmian. Wytwarza ona naprawdę okazałe owoce o masie nawet do 600g. Rośliny są wysokie, do 2 m i mają wiotką łodygę. Owoce, które zbiera się od sierpnia do października mają sercowaty kształt, a w środku wypełnione są mięsistym miąższem o czerowonoróżowym kolorze. Z racji swojego wzrostu rośliny wymagają palikowania. Do gruntu wysadzamy je w połowie maja.
- Jawor – sztywnołodygowa odmiana, która wytwarza okazałe, kuliste owoce, bez piętki. Nadają się one zarówno do bezpośredniego spożywania jak i przetwórstwa. Jej nasiona wysiewamy w marcu i kwietniu, w maju przenosimy do gruntu.
- Krakus – jest wysoką odmianą o średnio późnym terminie plonowania. Ze względu na wysokość wymaga palikowania, z prowadzeniem na jeden lub dwa pędy. Duże, mięsiste owoce mają ciemnoczerwoną barwę i zbiera się je w sierpniu i wrześniu.
- Malinowy Olbrzym – jego duże, spłaszczone owoce o żebrowanej powierzchni osiągają wagę ponad 200 g. Odmiana doskonała do uprawy amatorskiej.
- Malinowy Retro – jest to wczesna odmiana, wysoka oraz bardzo plenna, ponieważ z jednej rośliny możemy uzyskać nawet do 8 kg owoców. Wytwarzane przez nią owoce mają kulisty, sercowaty kształt, są średnie lub duże. Pozbawione są piętek i nie wykazują też tendencji do pękania. Można uprawiać ją w gruncie oraz nieogrzewanych tunelach. Ze względu na swój wzrost wymagania zastosowania podpór.
Odmiany szklarniowe
Pomidory szklarniowe potrzebują większej wilgotności oraz wyższej temperatury. Do uprawy szklarniowej polecane są odmiany:
- Bekas F1 – najlepiej uprawiać ją pod szkłem oraz w tunelach foliowych, ale można również w polu przy palikach. Wytwarza jasnoczerwone owoce o kulistym kształcie i gładkiej powierzchni, które dobrze znoszą transport.
- Słonka F1 – jest to późniejsza odmiana polecana do uprawy w szklarniach i tunelach, ale możliwa jest też uprawa w gruncie. Jej owoce mają intensywnie czerwoną barwę, są lekko spłaszczone i dobrze znoszą transport.
- Pelikan F1 – to wczesna odmiana, bardzo plenna, można ją uprawiać również w gruncie. Jej owoce osiągają masę do 120 g, mają kulisty, lekko spłaszczony kształt. Są gładkie o intensywnie czerwonej barwie i nie posiadają zaznaczonej piętki.
- Perkoz F1 – plenna odmiana, o silnym wzroście, krzewiąca się. Wytwarza owoce o kulistym, delikatnie spłaszczonym kształcie i płytkim żebrowaniu, średniej wielkości. W zależności od terminu sadzenia dojrzewają od maja do października.