Pokolenie ’89. Młodzi o polskiej transformacji – recenzja

1 października 2019, dodał: pinkmause

Jakub Sawulski:

Pokolenie ’89. Młodzi o polskiej transformacji – recenzja

Autor przedstawia i analizuje cały zestaw tematów najważniejszych dla młodego pokolenia, w tym: brak mieszkań po przeciętnych cenach, śmieciowy rynek pracy, niedogodności związane z założeniem rodziny, niepewność wobec systemu emerytalnego, dostęp do edukacji… To właśnie podstawowe problemy pokolenia po transformacji na tle licznych odniesień do statystyk i sytuacji w bardziej rozwiniętych państwach. Ocena autora jest jednak wbrew pozorom i dylematom bardzo dobra, a stanowisko zdecydowanie pragmatyczne i liberalne, co może wzbudzać zdziwienie, a nawet krytykę ze strony czytelnika.

Książka jest krytyczną (nie krytykującą) analizą polskiej gospodarki w jej obecnym stanie bez rozbudowanego rozliczenia z przeszłością, bowiem jest konstruktywnym głosem młodego pokolenia, dla którego członkostwo Polski w Unii Europejskiej, otwarte granice, dostęp do Internetu i wiele innych jest po prostu faktem oczywistym. Stanowi nie epos historii i opowieści o przeszłości lecz opowieść uświadamiania w kontekście rzeczy najistotniejszych dla rozwoju osób młodych. Autor stawia hipotezy wyjaśniające zarówno perspektywę młodych, jak też reakcje polityków, a jednocześnie pozwala na samodzielne myślenie. Dodatkowo podejmuje próbę zwięzłego wyjaśnienia, w jakich obszarach Polskie realia nie odpowiadają na potrzeby młodszego pokolenia.

Pozycja niezwykle interesująca, intelektualnie dojrzała, choć nie pozbawiona wad, mądra i ekonomicznie poprawna krytyka sytuacji w jakiej znalazło się liczne pokolenie młodych, lecz już doświadczonych Polaków.

Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Od Wydawcy:

Między rokiem 1986 a 1995, w czasie, gdy w Polsce dokonywała się transformacja ustrojowa, rodzili się ludzie. To my – pierwsze pokolenie, które nie zna czasów PRL-u. Słabo pamiętamy też przemiany gospodarcze z lat 90. A członkostwo Polski w Unii Europejskiej, otwarte granice i dostęp do Internetu to dla nas coś oczywistego.

Mamy kilka lat doświadczeń na rynku pracy, próbę wynajęcia lub kupna mieszkania i pierwsze zapłacone składki na emeryturę. Niektórzy z nas właśnie zakładają rodziny. I wiemy już, jakie są owoce polskiej transformacji, choć ani nie przeżyliśmy świadomie jej przebiegu, ani nie za bardzo interesuje nas to, co było wcześniej. Ale to, co zastaliśmy, wchodząc w dorosłe życie, odbiega często od tego, czego oczekiwaliśmy.

Ta książka oddaje głos naszemu pokoleniu. Pokoleniu ‘89, które do tej pory było anonimowe, ale teraz zaczyna coraz głośniej mówić o tym, co trzeba w Polsce zmienić.

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak mieć więcej energii
Mojej mamie kupiłam suplement, dobrze działa na pamięć żeń szeń, który jest tam...
pcos
Ja też to mam, ale nie biorę nic, naprawdę musiałyby mieć poi kilka...
Poprawa kondycji na rowerze
Polecam fajną stronkę https://fundacjamorska.pl nt uprawiania sportu, treningów, suplementów diety i odżywek dla sportowców....
Kredyt na szybko
Ja już od dłuższego czasu zastanawiam się nad zaciągnięciem kredytu, bo mimo dobrej...