„Pokochaj poniedziałki” Joanna Karpeta | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Pokochaj poniedziałki” Joanna Karpeta

19 października 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wypalenie zawodowe nie zna płci.

Wypalenie zawodowe jest jak grypa. Może dopaść każdego, choć nie każdy przechodzi je tak samo.

„Czy wbiła ci się kiedyś drzazga w palec? Okropne uczucie, prawda? Szczęście w nieszczęściu, jeśli była na tyle duża, że dało się ją szybko zlokalizować i usunąć. Bywają jednak drzazgi cieniutkie i niewidoczne dla oka. Długo nie odczuwasz wyraźnego bólu, raczej ćmienie… Czujesz, że coś cię uwiera, czasem swędzi, kłuje, ale nie wiesz, co to jest i gdzie dokładnie tkwi. Oto moja metafora wczesnej fazy wypalenia zawodowego: na początku niby nic się nie dzieje, robi się trochę niewygodnie, aż pojawia się okazały stan zapalny.” Joanna Karpeta na własnym przykładzie poznała, co oznacza zjawisko wypalenia zawodowego. W swojej książce opisuje krok po kroku, jak rozpoznać wczesne objawy wypalenia oraz – w przypadku ich rozpoznania – jak sobie z nimi radzić i jak im przeciwdziałać.

Syndrom BurnOut – zmora naszych czasów

Statystycznie częściej dopada młodszych niż starszych, samotnych niż tych, którzy mają rodzinę, ale nie zna płci ani profesji. Wypalenie zawodowe nazywane jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. To stan przewlekłego wyczerpania organizmu, spowodowany długotrwałym stresem. Odbiera przyjemność, którą dotychczas czerpaliśmy z pracy, zmniejsza jej efektywność i przede wszystkim zaburza poczucie bezpieczeństwa. Jak rozpoznać objawy wypalenia zawodowego i jak sobie z nim radzić?

Według badań Eurostatu Polacy zaliczają się do najdłużej pracujących osób w całej Unii Europejskiej. Średni czas pracy to 40,7 godzin tygodniowo. „Lepsi” od nas w tym niechlubnym rankingu są jedynie Grecy (42 godziny). Przepracowanie, stres i presja są głównymi czynnikami prowadzącymi do znacznego obniżenia poziomu zadowolenia z życia. To prosta droga do wypalenia zawodowego. Dotychczas zjawisko to kojarzono wyłącznie z zawodami tzw. „pomocowymi”: pracownikami socjalnymi, pielęgniarkami, czy nauczycielami. Z czasem wkroczyło również do świata korporacji. Dziś chorują równie często menedżerowie, wysokiej klasy specjaliści, sekretarki, handlowcy, dziennikarze, spece od marketingu i reklamy… Słowem: wszyscy. A dzieje się tak dlatego, że świat, zdominowany przez nowoczesne technologie, przywłaszczył sobie pracownika na całą dobę, skutecznie rozmywając granice między jego życiem osobistym i zawodowym. Praca w środowisku międzynarodowym, całodobowy dostęp do e-maila i nieustanny „standby” pod telefonem sprawiają, że człowiek zaczyna tracić naturalną zdolność do regeneracji i wypoczynku. Jeśli dodamy do tego pracoholizm, ambicje, chęć wybicia się i presję czasu – mamy niezawodny przepis na wypalenia zawodowe.

Kiedy choruje pracownik – choruje cała organizacja

Choć problem wypalenia zawodowego dotyka konkretnych osób, koszty tej choroby ponosi cała firma. Osoby wypalone wpływają demotywująco na resztę zespołu, a to bezpośrednio przekłada się na wyniki finansowe firmy. Co więcej, pracownicy w kryzysie częściej korzystają ze zwolnień lekarskich, rozbijając w ten sposób rytm pracy innych. Wystarczy spojrzeć na dane ZUS za 2017 r. Polacy spędzili wówczas na L4 229 mln dni. To o 9 mln więcej niż rok wcześniej i 35 mln więcej niż np. w 2014 r. Co ważniejsze, głównym powodem absencji były depresje i inne choroby o podłożu psychologicznym, w tym – związane właśnie z wypaleniem zawodowym. Koszty nieobecności w pracy wyniosły ponad 17,5 mld złotych, z czego ponad 6 mld obciążyło budżety pracodawców.

Joanna Karpeta, dyplomowana trenerka biznesu i ekspertka w zakresie profilaktyki wypalenia zawodowego, w swojej książce „Pokochaj poniedziałki”, opisuje czynniki ryzyka wypalenia zawodowego, które negatywnie wpływają nie tylko na jakość pracy, ale również relacje i życie prywatne. Autorka w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez złożone zagadnienia, począwszy od przyczyn wypalenia zawodowego, poprzez dbanie o kondycję fizyczną, sposoby radzenia ze stresem oraz emocjami, aż po pracę nad sobą w sferze komunikacji międzyludzkiej  i świadomego zarządzania swoim systemem wartości. Książka napisana w lekkiej formie i opatrzona rysunkami autorki jest gotową receptą na zmianę zachowań w różnych obszarach życia, by powstrzymać wypalenie zawodowe.

Doświadczona trenerka biznesowa, która sama poznała, czym jest wypalenie zawodowe, przedstawia czytelnikom sfabularyzowaną historię kilku przypadków, z jakimi zetknęła się w praktyce. W książce poznajemy sześcioro bohaterów reprezentujących zupełnie różne zawody, którzy wymieniają się swoimi doświadczeniami i szukają sposobów przeciwdziałania kryzysowi. W tym celu tworzą grupę wsparcia, w której wzajemnie sobie pomagają i korygują swoje zachowania, próbując powstrzymać destrukcyjny proces. W ten przejrzysty i praktyczny sposób autorka przedstawia receptę pozwalającą zapobiec wypaleniu zawodowemu, zanim będzie za późno. Bo najskuteczniejszą metodą walki z groźnymi chorobami jest właśnie profilaktyka.

Paweł Kubisiak, Harvard Business Review Polska

„Pokochaj poniedziałki” to skarbnica wiedzy z zakresu psychologii biznesu, z której dowiesz się, jak przeciwdziałać objawom wypalenia zawodowego, ale także – w przypadku ich wystąpienia – jak je rozpoznać i przezwyciężyć. Obowiązkowa lektura dla wszystkich osób czynnych zawodowo, które stronią od poradników, ale nie zamykają się na wartościową i merytoryczną wiedzę.

O autorce:

Joanna Karpeta – certyfikowany coach ICC, dyplomowana trenerka biznesu i ekspertka profilaktyki wypalenia zawodowego. Absolwentka Praktycznej Psychologii Motywacji SWPS, podyplomowych studiów terapii i treningu grupowego UW, Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) oraz Szkoły Trenerów Biznesu. Założycielka Motivado – firmy konsultingowej, dostarczającej kompleksowych rozwiązań edukacyjnych dla biznesu w obszarze tworzenia optymalnego środowiska pracy, wolnego od czynników przyczyniających się do wypalenia zawodowego. Jako trenerka od lat angażuje się w rozwijanie kompetencji społecznych menedżerów wysokiego i średniego szczebla, zatrudnionych w firmach prywatnych, administracji rządowej,  instytucjach nauki oraz wymiaru sprawiedliwości. Jej szklanka jest zawsze do połowy pełna i takim myśleniem zaraża ludzi wokół siebie. Udziela się w prasie, mediach społecznościowych i na konferencjach, promując działania, których celem jest przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Sama udowadnia, że takie podejście do życia jest możliwe. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Mieszka w Warszawie. Więcej na temat autorki i firmy Motivado na: www.motivado.pl i www.joannakarpeta.pl.

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Oficyna publikująca książki naukowe, popularnonaukowe i poradnikowe z zakresu nauk społecznych. Portfolio wydawnictwa skupia się przede wszystkim na książkach z zakresu psychologii, ale również pedagogiki, edukacji, socjologii, logopedii, antropologii oraz beletrystyki. Wydawnictwo istnieje od 1991 roku, co roku publikując około 150 nowości, wznowień i dodruków. Skupia wokół siebie grono niekwestionowanych autorytetów, naukowców i praktyków, którzy nie tylko piszą książki, ale także inspirują do wzmożonej pracy na polu społeczno-kulturowym, czego wyrazem są liczne kampanie społeczne, warsztaty i szkolenia przeprowadzane przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

https://www.facebook.com/gwppl/

Share and Enjoy !

Shares





Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Buty fioletowe czy niebieskie?
Zdecydowanie niebieskie!
szampon przeciwłupieżowy
Vichy Dercos DS to dermokosmetyk stworzony specjalnie do włosów suchych z tendencją do powstawania...
Polecani lekarze różnych dziedzin -…
Ja polecam Panią ginekolog dr, Bilińska -Szacon z Rzeszowa. Bardzo miła i konkretna...
Depresja a miejsce pracy
Depresja jest chorobą, którą można skutecznie wyleczyć. Oznacza to, że znakomita większość chorych może...