Podstawy materiałoznawstwa, czyli jakie gatunki warto znać

11 czerwca 2018, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Chciałabyś zacząć szyć, lecz świat tkanin to dla Ciebie nieodkryta kraina, w której błądzisz po omacku? Nie wiesz, jak pod względem materiałów dobierać poszczególne elementy swojej garderoby? Nie potrafisz ze zrozumieniem przeczytać kluczowych informacji widniejących na metkach kupowanych ubrań? Czas najwyższy zasięgnąć podstawowej wiedzy na temat najpowszechniejszych odmian tkanin. Z myślą o laikach w dziedzinie szeroko rozumianego materiałoznawstwa, stworzyliśmy niniejszy przewodnik, do lektury którego zapraszamy poniżej.

Punkt I – naturalne

Do takich materiałów zalicza się przede wszystkim miękką, przyjazną dla skóry i komfortową w użytkowaniu bawełnę jaką cechuje duża przewiewność i lekkość. Niestety, minusem tego materiału jest jego mocne mięcie, co sprawia, że producenci ubrań bardzo często sięgają po elastynę, tworząc mieszankę gatunkową, która nie jest w pełni naturalna, ale za to dobrze się nosi. Ponadto, wyróżnia się bawełnę merceryzowaną, to jest z delikatnym, eleganckim połyskiem. Warty wymienienia jest także luksusowy, odznaczający się wysoką jakością jedwab pozyskiwany z kokonów jedwabnika morwowego bądź dębowego. W grupie tkanin naturalnych przoduje również idealny na porę letnią len zapewniający ciału uczucie chłodu, nawet w upalne dni. Na zimę z kolei doskonale sprawdza się wszechstronna w swym zastosowaniu wełna otrzymywana z sierści wielbłądów, lam, czy owiec. Wszystkie wyżej wspomniane materiały są ogólnodostępne, a także możliwe do nabycia w wielorakich wariantach kolorystycznych, wzorach, czy kombinacjach składowych. Z bogactwem tego typu tkanin odzieżowych i nie tylko można zaznajomić się chociażby w sklepie internetowym Darpol.

Punkt II – syntetyczne

Do tej grupy zaliczamy zwłaszcza nylon, akryl oraz poliester jakie w przyrodzie nie występują, a więc są one wynikiem syntezy chemicznej prostych związków organicznych. Z jednej strony krytykowane za to, że nie stanowią materiałów naturalnych, z drugiej jednak chwalone i doceniane za mnóstwo zalet, które posiadają, w tym trwałość, wytrzymałość, niepodatność na zniszczenia, odbarwienia, czy przetarcia. Obecnie produkowane syntetyczne gatunki to już nie te nieprzewiewne i niezdrowe dla skóry materiały, które królowały kiedyś. Współczesne odmiany są dobrej jakości oraz przyjemne w dotyku. Na metraż można je zamówić we wspomnianym wcześniej sklepie Darpol.

Punkt III – sztuczne

W tej kategorii wyróżnia się przede wszystkim wiskozę. Jej proces wytwórczy bazuje na wykorzystaniu naturalnych produktów, występujących w środowisku, w tym celulozy drzewnej, przeważnie z iglaków. Następnie składnik ten zostaje chemicznie zmodyfikowany tak, aby powstał z niego materiał odznaczający się gładkością, praktycznością oraz uniwersalnością zastosowania. Dla sceptycznie podchodzących do charakteryzowanych odmian sztucznych dobrą opcją jest przetestowanie określonych tkanin, niekoniecznie kupując już gotowe z nich wyroby, ale jedynie ich skrawki – na metry – przykładowo w wyszczególnionym powyżej sklepie Darpol. W ten sposób można na własnej skórze sprawdzić, jak użytkuje się dany materiał i jak reaguje na niego nasze ciało.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz