Nosząc soczewki kontaktowe, warto stosować się do kilku podstawowych zasad dotyczących ich pielęgnacji. Dzięki temu uniknąć można zanieczyszczenia szkieł oraz przedostawania się na ich powierzchnię drobnoustrojów, które mogą skrócić termin przydatności produktu. O czym należy zatem pamiętać?
Płyny i pojemniki do soczewek
Do pielęgnacji soczewek nie powinno się używać zwykłej wody, a jedynie środków zalecanych przez okulistę. Po wyjęciu kontaktów z pojemnika, należy wylać z niego płyn i pozostawić do wyschnięcia w czystym oraz bezpiecznym miejscu. Po całkowitym wysuszeniu trzeba go zakręcić, celem uniknięcia przedostawania się kurzu. Raz wykorzystany płyn do pielęgnacji należy zawsze wylewać. Codziennie trzeba także płukać pojemnik do przechowywania soczewek, uzupełniając go następnie świeżą porcją płynu. Można wymieniać pokrowiec co minimum dwa, trzy miesiące, jednak wskazany termin to trzydzieści dni – nadmiernie eksploatowany pojemnik bardzo szybko staje się siedliskiem bakterii.
Ochrona soczewek
Soczewki miesięczne warto chronić przede wszystkim przed wyschnięciem. Kontakty twarde, pozbawione wilgoci należy od razu wyrzucić do kosza – nie powinno się ich ponownie nawilżać oraz używać. Przed założeniem należy zawsze dokładnie obejrzeć soczewkę, celem potwierdzenia braku osadów. Jeżeli są one widoczne, należy spłukać je płynem pielęgnacyjnym. Jeżeli podczas noszenia odczuwany jest dyskomfort, soczewkę również należy przepłukać. W przypadku braku zanieczyszczeń, prawdopodobnie soczewki miesięczne wymagają wymiany na nowe. Kontakty warto chronić przed wodą, a na basenie zabezpieczać się specjalnymi okularami do pływania.
Higiena osobista
Nosząc szkła, należy dbać o czystość oraz higienę rąk. Przed kontaktem z soczewkami, nie jest wskazane stosowanie mydeł oraz kremów o właściwościach nawilżających. Nakładając makijaż lub korzystając z kosmetyków do włosów w sprayu, warto unikać ich kontaktu z powierzchnią soczewek. Ciała obce mogą wywoływać podrażnienia, a także groźne dla oczu powikłania.