Podcięcie wędzidełka języka — jakie są wskazania i jak wygląda zabieg

24 maja 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wędzidełko języka odgrywa ważną rolę w wielu funkcjach jamy ustnej. Zbyt krótkie wędzidełko może prowadzić do poważnych trudności w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Podcięcie wędzidełka języka, znane również jako zabieg frenotomii, ma na celu usunąć problemy, które są spowodowane jego nieprawidłową budową. Zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego można przeprowadzić, jeśli istnieją ku temu określone wskazania. Zakwalifikowane do niego mogą być jednakowo osoby dorosłe, jak i dzieci. Zabieg korekty wędzidełka języka może być wykonana za pomocą różnych metod.

małe dziecko pokazuje zęby

Czym jest wędzidełko języka?

Wędzidełko języka to cienka, elastyczna tkanka miękka, która łączy język z dnem jamy ustnej oraz żuchwą. Nieprawidłowa budowa wędzidełka może prowadzić do licznych problemów zaburzających poprawne funkcjonowanie organizmu. W takich przypadkach konieczne może być podcięcie wędzidełka języka. Jest to zabieg, który polega na przecięciu zbyt krótkiego wędzidełek. Konsekwencje nieprawidłowej struktury wędzidełka mogą się różnić w zależności od tego, którego rodzaju wędzidełko jest dotknięte problemem.

Jakie wyróżniamy rodzaje wędzidełek?

W jamie ustnej występują następujące rodzaje wędzidełek:

 • Wędzidełka policzkowe są to struktury łączące wewnętrzną stronę policzków z dziąsłami. Anomalie anatomiczne tych struktur sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych i utrudniają odpowiednią higienę jamy ustnej. Mogą także stanowić przeszkodę przy zakładaniu protez zębowych lub aparatów ortodontycznych.
 • Wędzidełko wargi dolnej znajduje się między wewnętrzną stroną wargi dolnej a dziąsłem dolnym. Przerost tej tkanki może prowadzić do odsłaniania szyjek zębowych, co w konsekwencji może powodować rozchwianie i wypadanie zębów. Nieprawidłowości w budowie wędzidełka wargi dolnej utrudniają również utrzymanie higieny jamy ustnej, gdyż w jego fałdach mogą gromadzić się resztki pokarmu, stanowiące pożywkę dla bakterii.
 • Wędzidełko wargi górnej jest to mała błona, która łączy wewnętrzną stronę wargi górnej z dziąsłem szczęki. Znajduje się pomiędzy górnymi jedynkami. Jeżeli jest zbyt krótkie i wrasta w dziąsła, może powodować diastemę, czyli charakterystyczną szparę między zębami, a także utrudniać pełne domknięcie wargi.
 • Wędzidełko językowe, znane również jako krótkie wędzidełko podjęzykowe uniemożliwia prawidłową artykulację niektórych dźwięków. U niemowląt może powodować trudności w ssaniu piersi. Wędzidełko języka kontroluje ruchy języka oraz jego pozycję.

dziewczyna trzymająca szczoteczkę do zębów

Jaką funkcję pełnią wędzidełka?

Wędzidełka pełnią kilka kluczowych funkcji w jamie ustnej:

 • pomagają utrzymać odpowiednie ułożenie warg, języka i policzków,
 • pomagają utrzymać odpowiednie napięcie mięśniowe,
 • umożliwiają swobodne i kontrolowane ruchy języka oraz warg,
 • umożliwiają prawidłowe przeżuwanie,
 • dzięki odpowiedniej budowie wędzidełka, łatwiej jest utrzymać higienę w obrębie jamy ustnej

alt=”dziewczyna trzymająca szczoteczkę do zębów”

Kiedy najlepiej zdecydować się na korektę wędzidełka języka?

Od oceny lekarza, zwykle laryngologa, zależy czy zasadne jest przeprowadzenie zabiegu podcięcia wędzidełka. Zabieg ten można przeprowadzić jednakowo u osób dorosłych, jak i dzieci. Ze względu na konsekwencje, jakie może powodować zaburzona struktura wędzidełka, częstą praktyką jest wykonywanie tego typu zabiegów w wieku dziecięcym.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia korekty wędzidełka języka?

Wskazaniami do zabiegów podcięcia wędzidełka języka mogą być m.in.:

 • oddychanie przez usta,
 • ograniczona ruchomość języka,
 • problemy z artykulacją,
 • problemy ze ssaniem u niemowląt,
 • nawracające bóle głowy,
 • wady postawy ciała,
 • obniżenie się brzegów dziąseł,
 • nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka,
 • problemy z utrzymaniem higieny jamy ustnej.

Na czym polega zabieg podcięcia wędzidełka języka?

Podcięcie wędzidełka języka nie jest skomplikowanym zabiegiem. Wykonuje się go poprzez przecięcie wędzidełka za pomocą skalpela bądź nożyczek chirurgicznych. Zabieg ten ma zapewnić większą ruchomość złączonym przez tkankę fragmentom ciała. Korektę wędzidełka języka może wykonać chirurg, laryngolog lub stomatolog. Pacjent może w czasie przeprowadzania zabiegu poprosić o znieczulenie miejscowe bądź wybrać sedację wziewną podtlenkiem azotu. To drugie rozwiązanie jest szczególnie polecane dzieciom.

Podcięciu wędzidełka nie powinni się poddawać pacjenci, u których występuje problem z krzepliwością krwi. Nie powinny również wykonywać tego zabiegu osoby, które przechodzą infekcję górnych dróg oddechowych. Cena podcięcia wędzidełka uzależniona jest m.in. od sposobu przeprowadzania zabiegu czy rodzaju zastosowanego znieczulenia. Na cenę może mieć wpływ także region, w którym wykonywany jest zabieg. Na zabieg podcięcia wędzidełka może skierować nas neurologopeda, logopeda lub stomatolog.

Jak wygląda laserowe podcięcie wędzidełka języka?

Laserowe podcięcie wędzidełka jest nowoczesną metodą, która dzięki swoim licznym zaletom zdobywa coraz większą popularność. Zabieg ten polega na użyciu lasera do przecięcia zbyt krótkiego wędzidełka. Zaczyna się on od podania pacjentowi znieczulenia, dzięki czemu nie odczuwa bólu oraz dyskomfortu. Dzięki właściwościom koagulacyjnym lasera krwawienie jest minimalne. Aby wspomóc proces gojenia po zabiegu, pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące pielęgnacji miejsca nacięcia. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zazwyczaj pacjent może wrócić do normalnej aktywności już po kilku dniach, choć pełne wygojenie może zająć kilka tygodni. Laserowe podcięcie wędzidełka jest odpowiednie dla pacjentów w każdym wieku, od niemowląt mających problemy ze ssaniem, przez dzieci z wadami wymowy, po dorosłych mających trudności z artykulacją.

Jakie są zalety laserowego podcięcia wędzidełka?

Metoda laserowego podcięcie wędzidełka językowego prowadzi do:

 • ograniczenia krwawienia (w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych),
 • szybszego gojenia się rany po podcięciu wędzidełka,
 • mniejszego dyskomfortu zarówno podczas zabiegu, jak i po jego zakończeniu,
 • zmniejszenia ryzyka uszkodzenia sąsiednich tkanek.

Co powoduje krótkie wędzidełko języka u niemowląt?

Nieprawidłowa budowa wędzidełka języka u noworodka może powodować trudności w karmieniu piersią. Dziecko dotknięte tą dysfunkcją nie jest w stanie prawidłowo ssać piersi. Struktura wędzidełka powoduje, że niemowlę nie potrafi prawidłowo przystawić się do piersi, przez co staje się nerwowe i płacze. Ponadto dzieci z krótkim wędzidełkiem mogą mieć problem z prawidłowym przybieraniem na wadze. Trudności w karmieniu piersią noworodka mogą powodować również negatywne skutki w przyszłości. Niemowlę z krótkim wędzidełkiem, gdy dorośnie, może mieć problem z prawidłowym żuciem pokarmów oraz przełykaniem kęsów jedzenia.

Podsumowanie

Podcięcie wędzidełka języka to zabieg, który wykonuje się, gdy zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia prawidłowe mówienie, czy jedzenie. Wskazaniem do wykonania zabiegu może być również problem z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Aby przeprowadzić korektę wędzidełka języka, należy uzyskać skierowanie od odpowiedniego specjalisty, a następnie, jeżeli brak jest jakichkolwiek przeciwwskazań, poddać się zabiegowi. Zabieg można wykonać jednakowo metodą tradycyjną, jak i laserową. Odpowiednio przeprowadzony zabieg, może przynieść szybkie i trwałe rezultaty.

 

Artykuł sponsorowany

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szukam ludzi 35-40, którym chce się…
Z miłą chęcią bym się wybrała i wyruszyła z domu na jakieś spotkanie towarzyskie,...
jaki efekt na lato
Jakie paznokcie będą modne w 2024 roku? Zarówno pastele i neony to fantastyczna...
szkoła rodzenia
W szkole rodzenia poznacie właściwie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat opieki nad...
Suche szampony
Tradycyjny szampon do włosów w swoim składzie zawiera naturalne substancje pielęgnujące włosy oraz skórę...