Po tym zabiegu hortensje zakwitną jak szalone. Zrób go właśnie w marcu

6 marca 2025, dodał: Ewelina Szadkowska

Piękne kwiaty hortensji są stałym elementem naszych ogródków i działek. Nie wymagają szczegółnej pielęgnacji, jednak warto zadbać o ich potencjał tworzenia kwiatostanów, wykonując prosty zabieg, pozwalający im wytworzyć latem mnóstwo kwiatów. Chodzi o umiejętne przycinanie, które powoduje odmłodzenie krzewu hortensji i daje możliwość właściwego rozwoju rośliny w okresie wegetacyjnym. Jak to prawidłowo wykonać? podpowiadamy w tym artykule.

Hortensja musi mieć odpowiednie warunki w swoim otoczeniu, by pięknie zakwitnąć. Czasem bywa, że ogranicza wytwarzanie kwiatów, dając tym samym sygnał, że nie wszystko jej odpowiada, jeśli chodzi o podłoże i dbanie o jej zdrowie. Jeśli macie w ogrodzie hortensję drzewiastą, pnącą, bukietową lub ogrodową, koniecznie prześledźcie krok po kroku, jak należy o nie dbać.

hortensje

Podstawową zasadą jest dotrzymanie terminu wiosennego cięcia. Najlepiej zrobić to pod koniec marca, gdy temperatura powietrza nie jest jeszcze zbyt wysoka, a roślina jeszcze nie budzi się do życia. Nie może wypuszczać pierwszych pąków do tworzenia liści. Jeśli tak się dzieje, to już nie wolno wykonywać żadnych cięć, aby nie osłabić całego krzewu, bo to może skutkować bardzo mizernym kwitnieniem.

Drugim krokiem jest odpowiednie przygotowanie narzędzi. Trzeba je zdezynfekować przed użyciem, by nie wprowadzić do wnętrza rośliny żadnych zarazków. Zwłaszcza grzyby mają tendencję do atakowania hortensji, co powoduje nawet obumarcie całych krzewów. Pierwszą czynnością będzie usunięcie suchych i zaatakowanych przez mikroby pędów, które i tak nie wytworzą liści ani kwiatów, a będą szpecić roślinę przez cały sezon. Warto też usunąć suche kwiatostany z poprzedniego roku.

To musisz wiedzieć o hortensji, by pięknie kwitła

Podłoże hortensji musi być kwaśne i często zraszane, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia. Pierwsze kwiatosany pojawiają się już w czerwcu, a ostatnie przekwitają dopiero w październiku, więc możemy cieszyć się jej urodą przez niemal 5 miesięcy. Warto wówczas zadbać o regularne podlewanie i zasilanie ziemi wokół krzewu odpowiednim nawozem do roślin ozdobnych. W jej pobliżu nie powinny występować chwasty, ani inne rośliny konkurujące o wodę. Hortensja nie lubi przeciągów, więc dobrze czuje się w odpowiednio zaaranżowanym ogrodzie, gdzie występują też wyższe drzewa osłaniające ją od gwałtownych wiatrów, które mogłyby doprowadzić do połamania pędów. Na zimę należy roślinę dokładnie zabezpieczyć przed mrozami np. pryzmą liści lub słomy.

Dobrze zaopiekowana hortensja potrafi odwdzięczyć się efektownymi, dużymi kwiatami. Warto więc nie przegapić momentu, w którym właściwie wykonane podcinanie pomoże jej rozwinąć maksimum kwiatów, prezentujących szeroką gamę kolorów.