Pierwsze akwarium dla dziecka

18 sierpnia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wiele dzieciaków przechodzi w życiu etap, kiedy pragną posiadać własne zwierzątko, np. psa albo kota. Warto wtedy podsunąć malcowi pomysł założenia akwarium.

AKWARIUM

Najpierw trzeba jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak zacząć i czy akwarium w domu to w ogóle dobry pomysł? Jakie rybki wybrać na początek i jak się nimi opiekować? Czy nie będzie to zbyt duże obciążenie dla budżetu? I na koniec: czy dziecko w ogóle będzie miało z tego frajdę?

Na początek warto sprawdzić, jakie jest odpowiednie akwarium dla dzieci. Podstawę stanowi oczywiście zbiornik, lecz tak naprawdę dla dziecka najważniejsze jest to, co w nim pływa. Akwaria mogą mieć rozmaite kształty i wielkości. Ich dobór jest indywidualną sprawą, ale zawsze należy brać pod uwagę potrzeby wybranej obsady.

Koniecznie trzeba również pomyśleć nad odpowiednim umiejscowieniem akwarium. Nie może to być zbyt słoneczna część domu, bowiem promienie słoneczne będą powodować plagę glonów. Nie należy również go umieszczać w pobliżu kaloryfera, bo trudno będzie nam zapanować nad temperaturą wody. Trzeba też pamiętać, że akwarium, nawet niewielkie, jest dość ciężkie, więc zbiornik musimy ustawić na stabilnym meblu. Tylko wtedy unikniemy przykrych niespodzianek w postaci zalanej podłogi.

Choć z rybkami nie trzeba wychodzić na spacer, to akwarium wcale nie jest zupełnie bezobsługowe, a opieka nad jego mieszkańcami wiąże się z wieloma obowiązkami. Oprócz codziennego karmienia mieszkańców akwarium wymaga ono również czyszczenia i podmian wody, a to raczej zadanie dla dorosłego.

Sprzęt niezbędny do założenia akwarium

Możemy wybrać spośród gotowych zestawów lub samodzielnie kupić zbiornik i dobrać do niego sprzęt. Sklep akwarystyczny Trzmiel oferuje wszystko do urządzenia akwarium. Warto dobrze przemyśleć kwestię wielkości – czy wystarczy 25 litrów, czy wybierzemy większy zbiornik, np. 100-litrowy. Wbrew pozorom, nad niewielkim zbiornikiem trudno zapanować i nie zawsze da się w nim umieścić wszystkie niezbędne sprzęty i ozdoby. Takie akwarium wymaga też częstszego serwisowania. W większych zbiornikach powstaje równowaga biologiczna, akwarium jest bardziej stabilne i wiele procesów samooczyszczania zachodzi tam naturalnie. Jednak niezależnie od tego, na jakie akwarium się zdecydujemy, może być ono atrakcyjną ozdobą wnętrza. Nawet małą szklaną kostkę można zaaranżować w ciekawy sposób, który da nam wiele satysfakcji i będzie cieszyć wzrok.

Wybór odpowiedniej filtracji to kolejny ważny krok. Filtr wewnętrzny lub zewnętrzny (kaskadowe, kubełkowe): wybór typu powinien być uzależniony od wielkości zbiornika i jego obsady. Dobra filtracja jest podstawą w tym hobby. Dzięki niej woda jest oczyszczana zarówno mechanicznie – z widocznych zabrudzeń, jak i biologicznie – z niewidzialnych dla oka zanieczyszczeń i związków chemicznych. Należy zadbać również o odpowiednie natlenienie wody. Optymalną ilość tlenu zapewni właściwie dobrany napowietrzacz. Bąbelki w akwarium stanowią sporą atrakcję dla dziecka. Dyfuzor, z którego wydobywa się tlen może przybierać różne kształty, np. gwiazdki, muszelki, postaci z bajek, nurka czy wulkanu. Wybór jest naprawdę ogromny. Istnieje również możliwość połączenia napowietrzacza ze specjalnymi kolorowymi lampkami. Dziecko może godzinami patrzeć na bąbelki we wszystkich kolorach tęczy!

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia jest grzałka. Większość ryb akwariowych to gatunki tropikalne, które wymagają temperatury od 22°C do 25°C. Nowoczesne grzałki posiadają termostat, który „pilnuje” jej za nas i dba o to, żeby woda się nie wychłodziła lub nie przegrzała.

Nieodzownym urządzeniem w każdym akwarium jest oświetlenie, które nie tylko wspomaga wzrost roślin, ale również umożliwia obserwację zbiornika o dowolnej porze dnia i nocy.

Większość akwariów posiada pokrywę. Przede wszystkim ogranicza ona parowanie wody i zabezpiecza zbiornik. Część ryb ma tendencję do skoków ponad powierzchnię wody, co w przypadku otwartego zbiornika zwykle kończy się dla nich tragicznie. Pokrywą chronimy też zbiornik przed przypadkowym zatopieniem różnych przedmiotów, uniemożliwiamy dziecku moczenie rąk i zabezpieczamy przed zwierzętami domowymi.

Na koniec zostaje jeszcze wybór ozdób i aranżacja zbiornika. Ponieważ ma to być akwarium dla dziecka, można dodać elementy bajkowej scenerii. W sklepach dostępnych jest bardzo dużo tematycznych, kolorowych i intrygujących ozdób. W naszym zbiorniku mogą zamieszkać podwodne stwory, możemy na jego dnie umieścić wraki statków i zapomniane skarby.

Jaka rybka dla dziecka będzie najbardziej odpowiednia?

Ryby to to, na czym opiera się akwarystyka. Po wybraniu wielkości zbiornika, możemy zacząć dobierać do niego obsadę. Warto tutaj zdać się na fachowców: doświadczony sprzedawca z pewnością podpowie nam odpowiednie gatunki. Ale zanim udamy się do sklepu, warto zasięgnąć informacji w książkach i w specjalistycznych portalach akwarystycznych.

Popularnym gatunkiem jest gupik – jest bardzo kolorowy i łatwy w hodowli. Można powiedzieć, że ryba ta jest w stanie „wybaczyć” wiele błędów początkującemu akwaryście. Do tego, gupiki są żyworodne i bardzo szybko się rozmnażają. Narodziny małych rybek z pewnością będą fantastycznym widowiskiem dla każdego dziecka. Inną polecaną początkującym akwarystom rybą jest popularna “neonka” – Neon Innesa. Ze względu na swój czerwono-niebieski (neonowy) kolor, niewielki rozmiar i wytrzymałość, neonki cieszą się dużą popularnością. Są to ryby ławicowe, więc należy je hodować w większych grupach, minimum 6-10 osobników.

Dobrze jest też wprowadzić do zbiornika kilka zwierzątek, które zamieszkają na jego dnie. Idealnie nadają się do tego kiryski, ślimaki i krewetki. Przebywają głównie w dolnej części akwarium, zjadają wszelkie pozostałości pokarmu, które opadną na dno, i tym samym utrzymują je w czystości.

Warto także posiadać ryby z tzw. górnej warstwy – gatunki, które lubią przemieszczać się tuż przy tafli wody, np. danio. Potrafią one jednak wyskoczyć z akwarium, więc w przypadku ich hodowli konieczne jest posiadanie pokrywy.

Pokażmy w sklepie zoologicznym dzieciom różne gatunki: jedne zachwycą się zwinnymi danio, inne będą podziwiać majestatyczne skalary. Bierzmy pod uwagę to, co podoba się naszemu dziecku, i w miarę możliwości zaplanujmy zbiornik na potrzeby tych gatunków, które wywołują jego zachwyt. Na pewno dzięki temu nasza pociecha będzie chętniej zaglądać do akwarium.

Śmierć ulubionej rybki to bardzo przykre doświadczenie w życiu dziecka. Trzeba przygotować się także na taką sytuację i zdawać sobie sprawę, że to smutne zdarzenie na pewno będzie miało miejsce. Większość rodziców w takim przypadku kupuje nową rybkę. Ale jest to przecież okazja do wytłumaczenia dziecku praw natury. Oczywiście, to bardzo indywidualna sprawa i tylko rodzic może zdecydować o tym, czy jego pociecha jest już gotowa na taką trudną rozmowę.

Posiadanie zwierzęcia domowego ma bardzo dużo plusów: wpływa na edukację dziecka, uczy je empatii i odpowiedzialności. Akwarium może być dla dziecka oknem na inny świat, odskocznią od telefonu i komputera. To oczywiste, że pomimo czekających nas obowiązków, na pewno warto założyć dziecku akwarium.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Filmowanie wesela z powietrza
Też nie podoba mi się ten pomysł, to jest dobre na festynach.
Jak rozwiązać problem z prasowaniem…
Ja nie prasuję, po prostu po upraniu rozciągam tkaninę i formuję tak, żeby...
Gdańsk
Czasem jestem w Gdańsku i faktycznie można tam coś taniej upolować np. na olx
Co zamiast paneli na podłogę?
A może prawdziwe drewno, deski o niezbyt szerokim rozmiarze?