Pielęgnacja zębów u psów i kotów – porady jak czyścić zęby

5 listopada 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Domowi pupile tacy, jak pies czy kot również cierpią na choroby zębów i dziąseł. Nie tylko  sprawiają one ból, ale mogą prowadzić do bakteryjnego zakażenia całego organizmu. Dlatego powinniśmy zatroszczyć się o pyszczki naszych pupili i regularnie czyścić im zęby.

Skąd się biorą problemy z zębami u psów i kotów?

Osadzaniu się kamienia nazębnego sprzyja przede wszystkim niewłaściwa dieta. Posiłki naszych zwierzaków powinny być nie tylko pełnowartościowe, ale również mieć odpowiednią postać. Bardzo często podajemy im pokarm zbyt drobny lub bardzo miękki, żeby się „nie męczyły przy jedzeniu”. I, co prawda nieświadomie, popełniamy poważny błąd.

Natury wyposażyła psy i koty w zęby po to, by się nimi posługiwały. Gryząc i żując twardy pokarm, ścierają sobie kamień i masują dziąsła, dzięki czemu ryzyko wystąpienia chorób  zmniejsza się. Dlatego zmuszajmy nasze zwierzęta do gryzienia, serwując im np. suchy pokarm o odpowiednio dużej granulacji, oczywiście kierując się zaleceniami producentów. Nie podajemy psu rasy miniaturowej karmy dla rasy dużej, po to aby czyścił zęby gryząc duże krokiety. Taka karma różni się przede wszystkim składem i dla małej rasy zwyczajnie jest nieodpowiednia. Psom warto kupować też specjalne przysmaki i zabawki do gryzienia, które dodatkowo czyszczą zęby.

Profilaktyka jamy ustnej u psów i kotów obejmuje przede wszystkim regularne szczotkowanie zębów, które ma zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego i rozwojowi bakterii. Jeżeli na zębach osadził się już kamień, należy go bezwzględnie usunąć. Powinniśmy zostawić to specjaliście, czyli lekarzowi weterynarii, który dysponuje odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. Na czas zabiegu zwierzę najczęściej zostaje poddane narkozie – trudno bowiem oczekiwać od nich, że będą grzecznie siedziały, gdy weterynarz dłubie im w zębach. Szczególnie koty są bardzo opornymi pacjentami, nie cierpią bowiem, gdy ktoś zagląda im do pyszczków. Niestety, uczciwie musimy przyznać, że przyzwyczajenie kota do szczotkowania zębów może przerastać nasze siły. Warto jednak spróbować ze względu na jego zdrowie.

Jak przyzwyczaić psa i kota do szczotkowania zębów?

Przede wszystkim nie wolno nam zmuszać zwierzęcia do czegokolwiek. Wszelkie formy nacisku odnoszą wręcz odwrotny skutek – na sam widok szczoteczki do zębów zacznie zmykać, gdzie pieprz rośnie. Szczególnie delikatnie powinniśmy obchodzić się z kotami, które z zasady nie cierpią, gdy im się coś narzuca. I co gorsza, swój protest przeciwko temu potrafią wyrażać na pomocą pazurów.

Naukę szczotkowania zębów zaczynamy bez szczoteczki i pasty. Najpierw musimy zwierzę przyzwyczaić do tego, że w ogóle mu do pyszczka zaglądamy. Delikatnie unosimy jego wargi i staramy się przesuwać palcem po zębach. Robimy tak przynajmniej raz dziennie po kilka minut. Nauka trwa do czasu, aż nasz pupil poddaje się tym zabiegom bez oporów.

Następny etap nauki polega na oswojeniu psa i kota ze szczoteczką do zębów. Najpierw musimy pozwolić im dokładnie zbadać co, to takiego. Niech ją dotkną, dokładnie obwąchają, a nawet trochę poobgryzają. Troszkę się z nimi szczoteczką pobawmy. Później spróbujmy zacząć czyścić im zęby „na sucho”, czyli samą szczoteczką.

Aż w końcu nadejdzie chwila, gdy na szczoteczkę możemy nałożyć pastę. Zanim to zrobimy, lepiej wpierw dać zwierzakowi trochę pasty do powąchania i polizania. Najlepiej na palcu. Musi zapoznać się z jej smakiem i zapachem.

Jak szczotkować zęby psa i kota?

Do czyszczenia zębów u psów i kotów używamy specjalnych szczoteczek dla zwierząt. Ich zęby różnią się przecież kształtem od naszych, dlatego i kształt główki szczoteczki powinien być inny. Potrzebna nam będzie również specjalna pasta do zębów dla zwierząt. Ma ona odpowiednie właściwości i smak, który zwierzę akceptuje.

Zwierzakom czyścimy zęby dokładnie tak samo, jak myjemy swoje. Staramy się wykonywać szczoteczką koliste ruchy zaczynając od siekaczy i kończąc na trzonowcach. Po myciu, zębów nie trzeba płukać.

Zwierzętom powinniśmy myć zęby jak najczęściej, najlepiej codziennie po ostatnim posiłku. Osiągniemy wówczas najlepsze efekty. Pamiętajmy również, by regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, który skontroluje uzębienie naszego pupila, a w razie choroby, odpowiednio szybko podejmie leczenie.

Mycie zębów, regularna kontrola stanu uzębienia oraz przestrzeganie pewnych zasad przy żywieniu z pewnością pozwolą utrzymać zęby naszego pupila w idealnym stanie aż do jego późnej starości.

Opracowanie: Jacek P. Narożniak

Konsultacja: lek. wet. Piotr Korzeniowski

EKSPERT KAKADU

Lek. wet. Piotr Korzeniowski

Jest lekarzem weterynarii, absolwentem AR SGGW, właścicielem przychodni weterynaryjnych i wielkim miłośnikiem zwierząt. Jest także pasjonatem akwarystyki. Doktor Piotr opiekuje się zwierzętami w kilku naszych warszawskich sklepach. Dzięki trzydziestoletniej praktyce weterynaryjnej doskonale rozumie zagadnienia związane z relacjami między właścicielem, jego pupilem i lekarzem.

Kakadu sp. z o. o.
ul. Annopol 4a, bud E
03-236 Warszawa

www.kakadu.pl

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Pielęgnacja zębów u psów i kotów – porady jak czyścić zęby

  1. avatar Margaretkaw pisze:

    Bardzo trudno przekonać psa do mycia zębów ;(

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Korektor tuszujący siwe włosy Mytou…
Ja tego używam tylko w podbramkowych sytuacjach...
Balsam do golenia?
Gilette to jednak taka klasyka dla większości facetów.
Wynajmowanie mieszkania czy kredyt …
Jak się jest nastawionym bardziej na karierę niż przesiadywanie w jednym miejscu to raczej...
Manicure w Poznaniu
Używam zwykłych lakierów, więc zmiana koloru to nie problem, kiedy tylko sobie zamarzę...