Pielęgnacja uszu niemowlaka – dlaczego jest tak ważna?

3 kwietnia 2018, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Uszy niemowlaka są bardzo wrażliwe na chłód, przewianie oraz infekcje bakteryjne i wirusowe. Ich czyszczenie to nieraz duży problem dla świeżo upieczonych rodziców. Zaniedbanie pielęgnacji przewodu słuchowego dziecka może prowadzić do powstawania groźnych stanów zapalnych, a nawet do uszkodzenia słuchu. Jak prawidłowo dbać o uszy niemowlaka? Podpowiadamy!

Woskowina w uchu – jak powstaje i jaka jest jej rola?

Woskowina to naturalna substancja znajdująca się w przewodzie słuchowym. Jej rolą jest oczyszczanie i nawilżanie przewodu słuchowego zewnętrznego oraz ochrona przed bakteriami, grzybami, pyłami i drobnoustrojami. Oczyszczanie uszu z woskowiny jest procesem naturalnym: migrację nabłonka z błony bębenkowej wspomagają ruchy żuchwy. Rolą woskowiny jest także natłuszczenie zewnętrznego przewodu słuchowego dziecka i zapobieganie dostaniu się wody do środka ucha. Nie ma więc potrzeby zabezpieczaniu uszu dziecka podczas codziennej kąpieli.

Jak czyścić uszy niemowlaka?

Należy usunąć tylko woskowinę, która sama wypłynęła z przewodu słuchowego. Laryngolodzy przestrzegają przed czyszczeniem niemowlakom uszu za pomocy patyczków higienicznych. Takie działanie może doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego, a nawet uszkodzenia błony bębenkowej. Podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych trzeba także pamiętać o przemywaniu skóry za uszami, najlepiej za pomocą płatków kosmetycznych zwilżonych w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Następnie należy za pomocą bawełnianego ręczniczka delikatnie osuszyć uszy malucha.

Preparat do czyszczenia uszu w postaci sprayu, taki jak np. Fonix nie tylko rozpuszcza zalegającą woskowinę, ale także zapobiega zatykaniu uszu. Preparaty dostępne bez recepty można stosować profilaktycznie, raz lub dwa razy w tygodniu. Ilość woskowiny w uchu nie powinna pogarszać jakości słuchu. Niestety często, zwłaszcza u dzieci i niemowląt, zdarza się, że w uchu powstaje tzw. czop woskowinowy. Zatkane ucho sprawia, że maluch może gorzej reagować na głos, staje się rozdrażniony i płaczliwy. To objawy, które powinny nas zaalarmować, że z naszym maluszkiem dzieje się coś złego. Zapchane ucho może doprowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych. Zanim jednak sięgniemy po jakikolwiek preparaty do czyszczenia i pielęgnacji uszu dziecka, należy skontaktować się z lekarzem. Nieprawidłowa higiena uszu dziecka może doprowadzić do powstawania stanów zapalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste czyszczenie uszu niemowlaka może sprzyjać nadmiernej produkcji woskowiny.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz