Bolące i opuchnięte stopy są niestety częstą przypadłością przyszłych mam. Objawy te są jednak naturalną reakcją organizmu. O tym, jak dbać o stopy podczas ciąży opowiada Andrzej Piotrowski, specjalista – podolog z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie.
Podczas ciąży zwiększa się średnio dwukrotnie ilość krwi, którą serce kobiety musi przepompować do serca. Z tego powodu krwioobieg pracuje wolniej, więc automatycznie, jeśli dołączymy do tego jeszcze brak ruchu, rośnie tendencja do puchnięcia stóp i powstawania obrzęków wokół kostek.
Wśród przyczyn puchnięcia stóp podczas ciąży często wymienia się także ciągły wzrost dziecka. Na pewnym etapie ciąży dziecko jest już bowiem tak duże, że uciska swoim ciałem żyły biodrowe matki, co powoduje, że krew, która spływa do nóg ma problem z powrotem do serca. Wtedy woda z krwi przenika do tkanek, co znajduje odbicie właśnie w opuchniętych stopach. Najczęściej dolegliwość ta dotyczy kobiet, które podczas ciąży gwałtownie przytyły, są w ciąży mnogiej lub prowadzają siedzący tryb życia. Efektem dodatkowych ciążowych kilogramów mogą być również otarcia stóp, bolesne odciski, które sprawiają ból podczas chodzenia a nawet płaskostopie. Na szczęście dla przyszłych mam, jeśli dolegliwości te nie pojawiły się wcześniej, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że już kilka tygodni po porodzie nie będzie po nich śladu.
Mimo że opuchnięte stopy stanowią swoistego rodzaju ochronę zdrowia matki i dzieci – w przypadku komplikacji podczas porodu niedobory płynów ustrojowych mogą być uzupełnione dzięki zapasom wody w tkankach – objawów tych nie wolno bagatelizować. Szczególnie jeśli nawet po dłuższym odpoczynku albo przespanej nocy nie ustępują.
Opuchnięte stopy mogą być bowiem objawem białkomoczu lub groźnego zatrucia ciążowego. Sprawa komplikować się może o tyle, że nie wszystkie obrzęki stóp są widoczne. Jak zatem sprawdzić ukryte obrzęki? Wystarczy ucisnąć skórę na nodze. Jeśli wgłębienie powstałe w wyniku ucisku będzie widoczne dłużej niż przez 5 sekund, jest to znak, że prawdopodobnie na nogach pojawiła się opuchlizna. Efektem zbagatelizowania tych objawów mogą być żylaki.
Gorsze krążenie krwi oraz zbyt niski poziom potasu, wapnia, fosforu czy magnezu może objawiać się także w postaci skurczów stóp. Odpowiednia dieta istotnie wpływa na zdrowie i wygląd stóp, szczególnie podczas ciąży. Należy wtedy ograniczyć sól i przygotowywać posiłki z produktów bogatych w minerały. Bardzo ważne jest również picie dużych ilości herbat ziołowych i wody.
Podstawową zasadą w przypadku troski o stopy podczas ciąży jest uniknie długiego siedzenia w jednej pozycji lub zbyt długiego stania oraz skrajnych temperatur. Krótsze (i dłuższe) spacery, rozciąganie stóp czy wizyty na basenie są wskazane dla wszystkich mam. Prostym sposobem na poprawę krążenia krwi jest oczywiście także trzymanie stóp w pozycji uniesionej np. podczas odpoczynku. Zbawienne dla opuchniętych stóp są także masaże, które dobrze powtarzać zarówno rano, jak i przed pójściem spać. Masaże dobrze sprawdzają się również zimą – jest to najlepszy sposób na rozgrzanie zmarzniętych stóp. Pamiętajmy, że trzymanie stóp w pobliżu grzejnika może spowodować obrzęki.
Czego jeszcze unikać podczas ciąży? Oczywiście butów na wysokim obcasie lub tych z wąskimi czubkami. Najlepiej, gdy zastąpimy je wygodnym, sportowym obuwiem. Należy również unikać zbyt obcisłych skarpetek czy rajstop. Pamiętajmy także, że podczas ciąży skóra jest dużo bardziej wrażliwa. Kosmetyki do pielęgnacji stóp nie powinny zatem zawierać parabentów, olejków eterycznych czy alkoholu. Dobrze natomiast jeśli w swym składzie będą miały kojący dla stóp mentol.