Pojawienie się na naszej skórze pierwszych oznak starzenia zależy od wielu czynników, takich jak odpowiednia pielęgnacja, czynniki genetyczne czy ekspozycja na słońce w dzieciństwie. Po kosmetyki przeciwstarzeniowe sięgamy najczęściej około 30. roku życia. Z uwagi na fakt, że wiele z nas nie posiada odpowiedniej wiedzy kosmetologicznej, wybieramy powszechnie dostępne kremy, których głównym działaniem hamującym procesy starzenia jest utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia. Jest to bezpieczna metoda walki z upływającym czasem, jednak jeśli chcemy uzyskać zadowalające rezultaty, powinniśmy wybierać produkty o udowodnionym działaniu hamującym starzenie się skóry.
Substancje o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym
Jest tylko kilka substancji, których działanie przeciwstarzeniowe jest potwierdzone badaniami naukowymi. Pierwszą z nich są retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które stymulują namnażanie się keratynocytów oraz fibroblastów, redukują przebarwienia, a także poprawiają spoistość i sprężystość skóry. Drugą są filtry przeciwsłoneczne o wysokiej ochronie zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, z uwagi na fakt, że promieniowanie słoneczne odpowiada za nawet 80% oznak starzenia na naszej skórze. Dzięki modzie na pielęgnację koreańską ich popularność wzrosła i są one coraz szerzej dostępne w Polsce.
Stosowanie retinoidów latem
Wprowadzanie retinoidów do swojej codziennej pielęgnacji jest trudne i wymaga cierpliwości oraz konsekwencji w działaniu. Zaczynamy od najmniejszych stężeń, by finalnie móc stosować tretinoinę, czyli najsilniej działającą pochodną witaminy A. Pielęgnację retinoidami wprowadzamy stopniowo, a tolerancję budujemy przez kilka lat. Choć te substancje mają zbawienny wpływ na naszą skórę, to jednocześnie powodują wiele działań niepożądanych np. silne podrażnienie skóry, przesuszenie oraz zwiększoną wrażliwość na słońce sprzyjającą powstawaniu przebarwień. Stosowanie preparatów zawierających retinol wymaga dużej świadomości i powinna być prowadzona pod kontrolą dermatologa. Czy można stosować retinoidy latem? Tak, szczególnie jeśli jesteśmy na etapie budowania tolerancji, a przerwa w ich stosowaniu spowoduje powrót do punktu wyjściowego. Oznacza to jednak bezwzględną ochronę przeciwsłoneczną i zakaz opalania. Można także na miesiące letnie zmienić stosowaną substancję na słabszą pochodną.
Odpowiednia pielęgnacja
Wrażliwa i często przesuszona skóra podczas stosowania retinoidów wymaga pielęgnacji, której głównym zadaniem będzie nawilżenie i wyciszenie skóry. W tej sytuacji dobrze sprawdzą się kremy o właściwościach łagodzących firmy Bepanthen np. Bepanthen Derm Krem. Można stosować go jako krem nawilżający w okresach, kiedy skóra wymaga natychmiastowego ukojenia i odbudowy. Krem jest bezpieczny w stosowaniu, ponieważ nie zawiera substancji zapachowych i barwników mogących wywołać reakcję alergiczną. Należy pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja przeciwstarzeniowa jest procesem skomplikowanym, wymagającym fachowej wiedzy i powinna być prowadzona przez specjalistę, dermatologa bądź kosmetologa.