W Polsce jak i zresztą na całym świecie kawa rzemieślnicza zdobywa coraz większą popularność, dlatego też warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla osób, które chcą poznać największe atuty rzemieślniczych palarni kawy i dowiedzieć się jednocześnie, czy w rzeczywistości warto wybrać kawy speciality.
Czym jest kawa rzemieślnicza?
Kawy rzemieślnicze pochodzą z wyselekcjonowanych plantacji w których to obróbka odbywa się wyłącznie tradycyjnymi metodami. W dużej mierze to właśnie dzięki charakterystycznej metodzie obróbki możliwe jest uzyskanie niesamowitego smaku i aromatu kawy, która zaspokoi podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy. Kluczem do sukcesu w wyborze odpowiedniej kawy rzemieślniczej jest oczywiście postawienia na porządną palarnię kawy, co niestety nie jest wcale tak prostym zadaniem jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że kawowiec jest rośliną dość wrażliwą na niekorzystne warunki uprawy.
Po czym poznać porządną palarnię kawy?
Dobra palarnia kawy koniecznie musi mieć swoją plantację dość wysoko. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że im wyżej rośnie kawa, tym automatycznie ma ona w swoim składzie mniej kofeiny, dzięki czemu jest zdecydowanie łagodniejsza w odbiorze. Ogromną rolę odgrywa także odpowiednie nasłonecznienie i temperatura. Parametry te mają olbrzymi wpływ przede wszystkim na dojrzewanie poszczególnych owoców kawowca. Z praktycznego punktu widzenia, im dłużej trwa owy proces, tym bardziej skomplikowany jest sam profil sensoryczny kawy. Porządna plantacja nie może obejść się także bez odpowiedniego składu gleby. Każdy z wymienionych elementów ma wpływ na finalny smak kawy rzemieślniczej.
Jak wybrać porządną kawę rzemieślniczą?
Aby wybrać dobrą kawę rzemieślniczą warto zwrócić uwagę przede wszystkim na etykietę. To właśnie tutaj można znaleźć cenne informacje nie tylko o pochodzeniu i odmianie kawy, ale również o sposobie wypalania. Najbezpieczniejszym wyborem jest zawsze wybieranie pełnych ziarenek, które są w stanie zachować swój naturalny aromat nawet do trzech miesięcy od wypalenia. Niestety mielona kawa dość szybko wietrzeje nawet wtedy, gdy jest szczelnie zamknięta. Na samym końcu warto wspomnieć także o tym, że każdy człowiek ma nieco inne kubeczki smakowe, dlatego też warto poeksperymentować nieco z różnymi smakami kawy rzemieślniczej, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.