„Piękno bez ryzyka” – kampania marki OPI dla Twojego zdrowia!
Zadbane dłonie od zawsze są wizytówką prawdziwej kobiety. Współczesne osiągnięcia branży kosmetycznej pozwalają na coraz bardziej wyrafinowanego manicure, łączącego piękno z trwałością efektu. Dbając o urodę, warto jednak pomyśleć także o swoim zdrowiu. Świadomość, jaki wpływ na nie mogą mieć składniki produktów do stylizacji paznokci, to kluczowa kwestia pozwalająca wybrać to, co dla nas ważne. Pomaga w tym kampania marki OPI „Piękno bez ryzyka”.
Kosmetyki bezpieczne dla zdrowia mają odpowiednio dobrane składniki i potwierdzający je certyfikat, a ich regularne używanie nie powoduje pogorszenia stanu płytki paznokcia. Marka OPI – twórca i promotor kampanii „Piękno bez ryzyka” – zwraca uwagę na dwa aspekty ryzyka wiążące się z manicure hybrydowym: poziom umiejętności osoby wykonującej go, oraz skład chemiczny i jakość stosowanych przez nią lakierów.
Wiele zwolenniczek żelowego manicure dotknął już problem zniszczonych paznokci, jednak często uznają one, że jest to oczywista cena za piękny efekt żelowych paznokci, którym mogą cieszyć się przez dłuższy czas. Tymczasem przepiłowanie płytki czy nieumiejętne usuwanie żelu wynikają wyłącznie z braku fachowości manikiurzystek. Innym ich grzechem jest stosowanie tańszych żeli, składających się m.in. z niecertyfikowanych toksycznych substancji, które powodują trudno gojące się, bolesne uczulenia. Pojawiają się wówczas wokół paznokcia pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, a na samej płytce mogą powstać zielone plamy. Nierzadko dochodzi również do kłopotliwego i utrudniającego codzienne funkcjonowanie odwarstwienia płytki paznokcia od macierzy.
Obowiązkiem każdej kosmetyczki jest szczególna dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie Klientek, dlatego produkty stosowane w manicure hybrydowym powinny spełniać wysokie normy jakości i bezpieczeństwa, potwierdzone certyfikatami. Natomiast surowce wykorzystywane do ich produkcji powinny pochodzić ze znanego i poddanego kontroli źródła, gdyż są to substancje chemiczne, które mogą podrażniać skórę i nawet nieodwracalnie zniszczyć płytkę paznokcia. Produkty bezpieczne są poddawane szczegółowym badaniom fizykochemicznym, toksykologicznym i mikrobiologicznym.
Bezpieczny manicure to cel przyświecający firmom produkującym lakiery hybrydowe. Tymczasem w składzie niektórych żeli znajdują się tak niebezpieczne i toksyczne substancje, jak formaldehyd, odpowiedzialny m.in. za reakcje uczuleniowe, podrażnienia dróg oddechowych i oczu, a także bóle głowy i oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska. Kolejnym jest toluen, drażniący skórę i oczy, a także negatywnie wpływający na układ nerwowy, oddechowy i rozrodczy. Z kolei kamfora może powodować zatrucia i miejscowe zaczerwienienia. Lista tych substancji jest dość długa – występują na niej również: DBT (ftalan dibutylowy), TPHP (fosforan trifenylu) i ksylen. Co ważne, żadna z nich nie występuje w produktach marki OPI. To najlepszy dowód, że kampania „Piękno bez ryzyka” to konsekwencja polityki prozdrowotnej firmy w odniesieniu do jej Klientek.
Pamiętajcie, że substancje niebezpieczne i toksyczne zwiększają ryzyko nie tylko przejściowych problemów zdrowotnych, jak uczulenie czy podrażnienie, ale też poważnych chorób, takich jak nowotwory. Dlatego tak ważne są badania oceniające bezpieczeństwo surowców, biorące pod uwagę: toksyczność ostrą, toksyczność przewlekłą (systemową), działanie rakotwórcze, szkodliwy wpływ na rozrodczość, foto-toksyczność, miejscowe działanie drażniące i uczulające. Rzetelne badania powinny obejmować zarówno surowce, jak i gotowe produkty, a ich podstawą powinny być specyfikacje surowców dostarczone przez producentów, by można było stwierdzić, czy używane składniki są dozwolone w świetle prawa i wytycznych toksykologii. Ważne jest też, czy substancje niebezpieczne nie występują w zbyt dużym stężeniu oraz czy nie są łączone ze sobą w sposób, który potęguje ich szkodliwe działanie.
Wg przepisów UE, ocena bezpieczeństwa wszystkich produktów musi być wykonywana w odniesieniu do miejsca i częstotliwości stosowania, czasu kontaktu z produktem, ewentualnej reakcji ze skórą, liczby osób używających preparat itp. W ten sposób uzyskujemy gwarancję, że podczas stosowania kosmetyku w sposób zgodny z przeznaczeniem, unikniemy podrażnień skóry i innych problemów. Za bezpieczeństwo produktu zawsze odpowiada jego producent, a w przypadku importu spoza obszaru UE – również jego dystrybutor.
Istnieje lista surowców niedopuszczonych do stosowania w kosmetykach oraz tych dopuszczonych z pewnymi ograniczeniami. Na innej, równie ważnej liście znajdują się barwniki, filtry UV i konserwanty dopuszczone do stosowania. Jednak zasadniczą kwestią pozostają standardy etyczne producenta, których nie zawsze możemy być pewni. Zdarza się przecież zatajanie części składu produktów lub poziomu zawartości substancji niebezpiecznych, a także stosowanie przy produkcji tanich zamienników, zanieczyszczonych metalami ciężkimi, (np. arsenem czy ołowiem czy nawet rtęcią). Tak często dzieje się w przypadku barwników, które w składzie kosmetyków są zawsze oznaczane tym samym symbolem, bez względu na pochodzenie i jakość. Groźne są też policykliczne węglowodory oraz aminy aromatyczne, czyli anilina, która jest wyjątkowo toksyczna, ponieważ wnika do organizmu przez skórę i podejrzewa się, że ma działanie rakotwórcze.
Rozpuszczalniki to ważny składnik lakierów. Dopuszczone do użytku są tylko rozpuszczalniki kosmetyczne, ale w lakierach spotykane są również rozpuszczalniki techniczne, które nigdy nie powinny mieć kontaktu ze skórą, gdyż wywołują reakcje alergiczne – podobnie jak inne niebezpieczne składniki, np. często używana nitroceluloza, ftalany (np. ftalan dibutylu), octan amylu, czy niektóre barwniki. Ocenia się, że produkty do stylizacji paznokci wywołują ok. 17% przypadków odnotowanych uczuleń.
Dlatego tak ważnym zadaniem profesjonalistów jest poznanie podstawowych składów kosmetyków, by świadomie i skutecznie chronić zdrowie Klientek oraz własne. Silnym czynnikiem alergizującym jest żywica toluenosulfoamido-formaldehydowa – dlatego coraz częściej zastępuje się ją bezpieczniejszą pod tym względem żywicą ftalowo-poliestrową, czy też metylobenzenosulfoamido-epoksydową. Alergię wywołują też żywice akrylowe (najczęściej 2-HEMA i ECA).
Aby zminimalizować wszelkie problemy zdrowotne Klientek, marka OPI opiera swój proces technologiczny na tworzeniu produktów i ich badaniach w wyspecjalizowanych laboratoriach. Produkcja przebiega przy zachowaniu wysokich standardów oraz przy użyciu wyłącznie bezpiecznych i dopuszczonych prawem składników. Badanie wpływu gotowych produktów na zdrowie trwa wiele miesięcy, a zwieńczeniem testów są certyfikaty jakości, które kosmetyki otrzymują przed rozpoczęciem ich sprzedaży. Produkty te, jeśli będą stosowane zgodnie z przeznaczeniem, właściwie aplikowane i nie będą łączone z produktami innych firm, dają gwarancję pięknego, trwałego i bezpiecznego manicure hybrydowego.
Priorytetem marki OPI jest szerzenie świadomości wśród kobiet, by były nie tylko piękniejsze i szczęśliwsze, ale również zdrowsze – dzięki właściwym wyborom kosmetycznym!