Pięć powodów, dla których warto założyć konto oszczędnościowe

22 października 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Konto oszczędnościowe to prosty sposób na pomnażanie pieniędzy. Poznaj pięć największych zalet tego rozwiązania.

konto

Swobodny dostęp do gotówki

Konto oszczędnościowe, to powszechnie oferowany produkt bankowy. Często jego założenie i prowadzenie jest darmowe.

Jakie konto oszczędnościowe wybrać? Najprościej będzie Ci otworzyć tego typu rachunek w banku, w którym masz już konto osobiste. Dzięki temu będziesz mieć możliwość zarządzania środkami finansowymi z jednego panelu.

Dużą zaletą konta oszczędnościowego jest wygoda korzystania. Nie masz obowiązku dokonywania regularnych wpłat. Na konto możesz też przelewać dowolne kwoty, nie ma w ich przypadku dolnego limitu.

Co najważniejsze, cały czas masz dostęp do odłożonych pieniędzy. Oszczędności możesz przelać na swoje konto osobiste w dowolnym momencie.

Bezpieczne oszczędzanie z kontem oszczędnościowym

Konto oszczędnościowe nie jest skomplikowanym instrumentem finansowym. Jest to po prostu specjalny rodzaj rachunku. To prawda, że nie zapewnia dużych zysków, ale za to są one pewne.

Prowadzenie konta oszczędnościowego jest bardzo bezpieczne. Twoje pieniądze nie będą przeznaczane na zakup papierów wartościowych czy innego typu inwestycje, które wprawdzie mogą przynieść spory zysk, ale wiążą się z ponoszeniem ryzyka finansowego.

Uzupełnienie konta osobistego

Oczywiście, możesz odkładać pieniądze również bez konta oszczędnościowego, np. na zwykłym koncie osobistym. Konto osobiste nie motywuje jednak do oszczędzania tak, jak konto oszczędnościowe – ten specjalny rachunek, pozwoli łatwiej zarządzać odłożonymi środkami.

Oszczędności będą oddzielone od pieniędzy przeznaczonych na podstawowe wydatki. Z kontem oszczędnościowym prościej zbudujesz więc tzw. poduszkę finansową, która pozwoli Ci bezproblemowo przejść przez ewentualny trudniejszy okres.

W przypadku konta oszczędnościowego warto wspomnieć też o czynniku psychologicznym. Wprawdzie pieniądze z tego typu rachunku możesz wybrać w dowolnym momencie, ale zazwyczaj tylko pierwszy przelew w danym miesiącu będzie darmowy. Konieczność poniesienia dodatkowych kosztów może być czynnikiem motywującym do faktycznego oszczędzania.

Wygodniejsza forma lokaty

Co wybrać, konto oszczędnościowe czy lokatę? Oba produkty bankowe mają szereg wspólnych cech. Konto oszczędnościowe i lokaty terminowe są często podobnie oprocentowane, a ponadto oba rozwiązania służą do odkładania dodatkowych środków finansowych.

Konto oszczędnościowe ma jednak pewną przewagę nad lokatami terminowymi. Zazwyczaj nie poniesiesz konsekwencji za wcześniejsze wycofanie pieniędzy, pierwsza wypłata w miesiącu w większości banków jest bowiem bezpłatna.

Jeżeli zlikwidujesz lokatę przed terminem, w większości przypadków stracisz wypracowane zyski z odsetek. W przypadku konta oszczędnościowego zachowujesz wszystko to, co udało Ci się odłożyć.

Zachęta do regularnego oszczędzania

Jak działa konto oszczędnościowe? Im więcej i częściej będziesz przelewać pieniędzy na tego typu rachunek, tym możesz liczyć na większy zysk.

W przypadku konta oszczędnościowego działa tzw. procent składany. Odsetki będą rosły wraz ze środkami na rachunku. Co więcej, będą też naliczane od Twoich zysków z konta oszczędnościowego, czyli dostaniesz odsetki od już zyskanych odsetek.

Warto korzystać z tego rozwiązania, nawet wtedy, gdy na początku będziesz odkładać symboliczne kwoty. Zawsze lepszym rozwiązaniem jest nawet niewielki zysk, niż żaden. Regularność pozwoli Ci z czasem zyskiwać coraz więcej.

Źródło:

https://placemniej.pl/konto-oszczednosciowe-dlaczego-warto-je-zalozyc/

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-warto-zakladac-konto-oszczednosciowe

https://moniaki.pl/konto-oszczednosciowe-plusy-i-minusy/

http://www.e-bs.pl/oszczedzanie/konta-oszczednosciowe/dlaczego-warto-zalozyc-konto-oszczednosciowe/

 

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.