URODA I ZDROWIE

Peternelle van Arsdale: Bestia – recenzja

8 lipca 2019, dodał: pinkmause

Peternelle van Arsdale

Bestia – recenzja

 

Bestia to opowieść mroczna, pełna lęków, złej wróżby, nietolerancji i śmierci. Pożeraczki dusz karmią się zemstą i strachem, pozostawiając w pamięci śpiew i zawodzenie, które prześladuje i zniewala. Alys przeciwstawiając się swojej naturze toczy walkę z samą sobą i przywołującymi ją siostrami. Otoczona przez śmierć i własne lęki, gubi się w poczuciu straty i zniewolenia. Nie potrafi uwierzyć w miłość i szczęście, jednak jej dusza jest wyjątkowa, a Bestia wskazuje jej drogę do ocalenia świata i samej siebie.

 

Bestia to nietypowa bajkowa opowieść dla dorosłych. Mroczna, ciężka, drapieżna, w której klimat lasu, baśni i przesądów przenika każdą stronę i wnika do duszy czytelnika. Wyjątkowy obraz świata, w którym niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, śmierć zbiera dorodne żniwo, a dzieci stają się strażnikami wiosek. Okrutna i piękna historia zbudowana na swoistym antagonizmie pomiędzy naturą a kulturą. To jednocześnie książka, która niczym las wzywa, śpiewa i kusi. Pobudza wyobraźnię, zniewala tajemnicami i nastrojem, hipnotyzuje opisami i klimatem.

Szarość, mrok, ponurość. Autorka podkreśla ciemne barwy, uwypukla złe myśli i wstydliwe grzechy, obnaża ludzką niedoskonałość. Jednocześnie wśród aury niebezpiecznej tajemnicy demistyfikuje piętno plotki, pomówień i ludzkiej głupoty. Wyśmiewa i fałszuje stereotypy przeplatając je z plastycznymi opisami zjawisk nadprzyrodzonych, natury lasu oraz małych wiosek z czasów polowań na czarownice.

 

Fantastyczna interpretacja demonicznej baśni, która dostarcza literackiej przyjemności. Zmusza też do spontanicznej refleksji, nad obliczem strachu, dualizmem dobra i zła oraz ludzką moralnością. Bardzo dobra książka na leniwe, letnie popołudnie. Polecam ciepło.

Wydawnictwo Poradnia K

 

Od Wydawcy:

Pewnego razu, w pewnej wiosce na świat przychodzą bliźniaczki. W tym samym roku rozpoczyna się okres głodowej suszy. Mieszkańcy obwiniają za klęskę nieurodzaju nowo narodzone dzieci  i wypędzają je wraz z matką do lasu. Lata później odczłowieczone bliźniaczki – pożeraczki dusz – powracają. Dręczone głodem uśmiercają niemal całe Gwenith, oszczędzając jedynie Alys i pozostałe dzieci. Pięćdziesięcioro ocalałych biorą pod swoją opiekę mieszkańcy sąsiedniej osady. Alys – dziewczyna o tajemniczym darze, którego nie może ujawnić, bo zostałaby nazwana czarownicą, jako jedyna nie obawia się pożeraczek dusz. Ciemny las ją wzywa. Tymczasem Starsi nakazują budowę drewnianego ogrodzenia, które ma ochronić Defaid przed potworami Bestii… Kiedy uderza katastrofa, Alys wyrusza w mroczną podróż, w której musi uratować swój świat. Podroż w najciemniejsze zakamarki lasu – i własnej duszy.

Prawa do ekranizacji książki zakupiła wytwórnia filmowa Amazon Studios, a produkcją ma się zająć Ridley Scott.

Peternelle van Arsdale jest redaktorką i nigdy nie sądziła, że kiedykolwiek napisze książkę. Do czasu – pewnego dnia w jej głowie narodził się pomysł, który wkrótce przerodził się w Bestię. Van Arsdale mieszka w Nowym Jorku, jej druga powieść nosi tytuł The Cold Is in Her Bones. Autorka obecnie pracuje nad trzecią książką.

 

 

 

 

 

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Książki
Dużo ebooków w bardzo dobrej cenie mają teraz na Virtualo. Prześledźcie. Jest co wybierać....
Cellulit - kosmetyki czy ćwiczenia?…
Szczerze mówiąc jesli chodzi o cellulit to ani to ani to może nie...
Jaj radzić sobie z zerwaniem?
To prawda, nawet psychologowie zalecają, żeby ten czas między związkami poświęcić na własne...
Co byś teraz wypiła?
Gorące kakao z pianką z bitej śmietany!