URODA I ZDROWIE

Perfumy – od czego zależy ich trwałość?

19 sierpnia 2016, dodał: Milena

Czemu jeden zapach utrzymuje się na twojej skórze dwie godzinny, a woń drugiego pozostaje wyraźna nawet po dwóch dniach? Czy to dlatego, że te zapachy pochodzą od różnych producentów? A może to kwestia powonienia?

kkkk

Nie. Rozwiązanie tej zagadki tkwi w zawartości olejków eterycznych w danym zapachu. Im ich zawartość jest wyższa, tym zapach utrzymuje się na ciele dłużej. Nie raz spotkałaś się na pewno z określeniami: perfumy, woda toaletowa czy woda kolońska. Pod tymi nazwami kryją się grupy zapachowe wyodrębnione właśnie na podstawie procentowego udziału olejków zapachowych w ogóle zawartości buteleczki. Jak to wygląda w praktyce?

Spa scene with natural cosmetics

 

Perfumy (zwane również eliksirem perfum), to najszlachetniejsza dostępna forma zapachowa. Cechuje je wyjątkowa intensywność uzyskana dzięki wysokiej zawartości olejków zapachowych: 20%-40%. Co w praktyce oznacza ten przedział? Aromat, który może utrzymywać się na skórze nawet do kilku dni. Za jakość trzeba jednak płacić, stąd wysoka cena towarzysząca perfumom.

Wody perfumowane, to z kolei specyfiki, w których zawartość olejków zapachowych wynosi 10%-20%. Po ich zastosowaniu zapach może utrzymać się na ciele nawet 2 doby. Są one tańsze i łatwiej dostępne na rynku niż perfumy.
perfumy

 

Wody toaletowe, tym mianem określane są najpopularniejsze pachnidła o procentowym udziale związków esencjonalnych w granicach 7%-10%. Przy ich zastosowaniu możemy liczyć na kilkugodzinne uwalnianie aromatu.

aaa

Wody kolońskie, to grupa dedykowana w pełni dla mężczyzn. Choć zwartość olejków zapachowych w wodzie kolońskiej wynosi tylko 4%-6%, są one dobrane w sposób umożliwiający kilkugodzinne odczucie zawartego w nich aromatu.

woda kolońska 2

Eau frache nazywane popularnie mgiełkami zapachowymi, to produkty o najniższej zawartości olejków zapachowych: 1%-3%. Ze względu na ulotność wrażeń zmysłowych, pełnią one z reguły funkcję odświeżającą, a nie zapachową.

 

zobacz również:

 

  1. Najpiękniejsze perfumy sygnowane przez gwiazdy
  2. Jak perfumy wpływają na nastrój?
  3. Kupujesz perfumy? Poznaj 6 faktów i mitów na ich temat
  4. Zapachy – nowości

 

 

 

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Perfumy – od czego zależy ich trwałość?

  1. avatar Perfumowa kraina pisze:

    Trwałość zależy jeszcze od samego producenta/marki, typu skóry, miejsca perfumowania i wielu innych czynników…

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

kłujący ból brzucha
Problemy z trawieniem, problemy z wątrobą skutecznie leczy Hepeel (https://www.centrumhomeopatii.pl/product/details/heel-hepeel-n-tabl-podj-50-tabl.html). Lek homeopatyczny, bezpieczny...
Dziecko moczy się w nocy
Dziecko może moczyć się w nocy z różnych powodów, zwykle to jest stres,...
Przeziębienie i grypa-domowe sposob…
Tran do picia, tran w kapsułkach, albo Tranvit z czosnkiem. Wiele jest produktów...
Kosmetyki do stóp
Ja lubię krem wiesiołkowy - polski Gal w apteki. Krem nie jest przeznaczony...