Czemu jeden zapach utrzymuje się na twojej skórze dwie godzinny, a woń drugiego pozostaje wyraźna nawet po dwóch dniach? Czy to dlatego, że te zapachy pochodzą od różnych producentów? A może to kwestia powonienia?
Nie. Rozwiązanie tej zagadki tkwi w zawartości olejków eterycznych w danym zapachu. Im ich zawartość jest wyższa, tym zapach utrzymuje się na ciele dłużej. Nie raz spotkałaś się na pewno z określeniami: perfumy, woda toaletowa czy woda kolońska. Pod tymi nazwami kryją się grupy zapachowe wyodrębnione właśnie na podstawie procentowego udziału olejków zapachowych w ogóle zawartości buteleczki. Jak to wygląda w praktyce?
Perfumy (zwane również eliksirem perfum), to najszlachetniejsza dostępna forma zapachowa. Cechuje je wyjątkowa intensywność uzyskana dzięki wysokiej zawartości olejków zapachowych: 20%-40%. Co w praktyce oznacza ten przedział? Aromat, który może utrzymywać się na skórze nawet do kilku dni. Za jakość trzeba jednak płacić, stąd wysoka cena towarzysząca perfumom.
Wody perfumowane, to z kolei specyfiki, w których zawartość olejków zapachowych wynosi 10%-20%. Po ich zastosowaniu zapach może utrzymać się na ciele nawet 2 doby. Są one tańsze i łatwiej dostępne na rynku niż perfumy.
Wody toaletowe, tym mianem określane są najpopularniejsze pachnidła o procentowym udziale związków esencjonalnych w granicach 7%-10%. Przy ich zastosowaniu możemy liczyć na kilkugodzinne uwalnianie aromatu.
Wody kolońskie, to grupa dedykowana w pełni dla mężczyzn. Choć zwartość olejków zapachowych w wodzie kolońskiej wynosi tylko 4%-6%, są one dobrane w sposób umożliwiający kilkugodzinne odczucie zawartego w nich aromatu.
Eau frache nazywane popularnie mgiełkami zapachowymi, to produkty o najniższej zawartości olejków zapachowych: 1%-3%. Ze względu na ulotność wrażeń zmysłowych, pełnią one z reguły funkcję odświeżającą, a nie zapachową.
zobacz również:
- Najpiękniejsze perfumy sygnowane przez gwiazdy
- Jak perfumy wpływają na nastrój?
- Kupujesz perfumy? Poznaj 6 faktów i mitów na ich temat
- Zapachy – nowości