Natychmiastowa ulga albo zwrot pieniędzy
Jeśli zakupili Państwo pastę Colgate® Sensitive Pro-Relief™ i nie przyniosła ona natychmiastowej ulgi, firma Colgate-Palmolive odda Państwu pieniądze za jej zakup. Wystarczy w ciągu 5 dni od zakupu przesłać wypełniony formularz dostepny na stronie http://www.colgatesensitiveprorelief.com.pl/zwrot-pieniedzy, rozpoczętą tubkę pasty Colgate® Sensitive Pro-Relief™ oraz paragon potwierdzający dowód zakupu pasty Colgate® Sensitive Pro-Relief™. Szczegóły programu w regulaminie promocji http://www.colgatesensitiveprorelief.com.pl/zwrot-pieniedzy.
Zapraszamy do lektury materiału o wrażliwości i nadwrażliwości zębiny oraz gamie produktów przynoszących natychmiastową i długotrwałą ulgę Colgate® Sensitive Pro-Relief™.
Odgryzają kęsy, przytrzymują pokarm, miażdżą i rozcierają. Nasze zęby na co dzień pracują na wysokich obrotach. Choć pokrywające ich korony szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie to i ono ulega starciu czy erozji pod wpływem niektórych czynników takich jak przykładowo twardy pokarm czy kwasy zawarte w pożywieniu, napojach i powietrzu. Tak jak wszystkie pozostałe tkanki organizmu tkanki zęba ulegają procesowi starzenia. W miarę jak zachodzi proces zużywania się szkliwa zmienia się jego faktura, kształt i wygląd. Już we wczesnych stadiach pojawiają się niewielkie pożółknięcia i przebarwienia oraz pierwsze symptomy wrażliwości zębiny w postaci kłucia, mrowienia i bólu zębowinowego. W późniejszych stadiach, w miarę dalszego odsłaniania zębiny, ból ten nasila się.
Wrażliwość zębiny
W koronie zdrowego zęba zębina przykryta jest szkliwem, a korzeń cementem. Gdy dojdzie do jej odsłonięcia, na przykład wskutek abrazji w rejonie przyszyjkowym staje się ona wrażliwa na bodźce. Każdy może odczuwać różny poziom bólu. Zależy on od bowiem od różnic w stanie ujść kanalików zębinowych, progu pobudliwości, indywidualnego odczuwania bólu oraz siły oddziałujących bodźców. Najwięcej osób reaguje na bodźce termiczne. U ponad 70% populacji pojawia się wrażliwość na zimno. Ból może pojawić się również przy spożywaniu produktów gorących oraz w reakcji na bodźce chemiczne (słodkie, kwaśne) i mechaniczne (szczotkowanie zębów, dotyk, zgłębnikowanie). Wśród osób dorosłych częstotliwość występowania wrażliwości waha się od 8 do 30%. Najczęściej problem ten pojawia się po 45. roku życia. Ze względu na zmiany w miazdze i zębinie oraz zaburzenia przewodnictwa bodźców do miazgi częstotliwość występowania bólu zębowinowego wywołanego wrażliwością nie nasila się w starszym wieku.
Ból zębinowy
Gdy kanaliki zębinowe są otwarte m.in. na działanie bodźców aktywacja włókien A-delta powoduje powstanie umiejscowionego, ostrego i przemijającego bólu. Pojawia się on nagle i trwa tak długo jak działa bodziec.
Ból zębinowy towarzyszy próchnicy i u osób z nieszczelnymi wypełnieniami. Może pojawić się także tuż po wypełnieniu ubytku szczególnie, gdy wypełnienie podnosi wysokość zwarcia. Pojawia się także m.in. gdy dojdzie do nadłamania lub złamania korony bez obnażania miazgi.
W okolicy szyjki warstwa cementu jest bardzo cienka (20-50 mikronów) i łatwa do usunięcia nawet poprzez nieprawidłowe przez szczotkowanie czy abrazyjne składniki past do zębów. Stąd też zwiększony procent wrażliwości zębiny dotyczy właśnie okolicy przyszyjkowej policzkowej. Przyczyna tego stanu rzeczy są także powodowana jest głównie ubytki erozyjne i choroby przyzębia. Wrażliwość pojawia się także na nadmiernie startych powierzchniach zębów (żucie, bruksizm, wady zgryzu, nieprawidłowa budowa zębów, gruboziarniste pożywienie), w pobliżu miazgi oraz w rejonie połączenia szkliwa i zębiny. Tylko u 60 % populacji w połączeniu tym cement pokrywa szkliwo. W 30 % przypadków szkliwo styka się z cementem, a w 10% pomiędzy szkliwem a cementem znajduje się pasmo odsłoniętej zębiny co zwiększa prawdopodobieństwo powstania wrażliwości.
Ubytki przyszyjowe
Ubytki przyszyjkowe wywołane są abrazją, zgięciem zęba lub/i erozją.
Głównymi przyczynami abrazji (ścieranie twardych tkanek zęba) jest nadmierne i nieprawidłowe szczotkowanie, np. stosowanie tej samej kolejności szczotkowania kwadrantów (w pierwszej fazie siła jest większa, a włosie sztywniejsze, a abrazyjne składniki past mniej rozcienczone śliną).
Erozja to utrata twardych tkanek zęba. Proces ten zachodzi pod wpływem czynników chemicznych endo- i egzogennych. Do tych pierwszych zaliczamy m.in.: niskie pH śliny, zaburzenia ilości i jakości (słabsza siła buforowania i remineralizacji), choroby ogólnoustrojowe typu anoreksja czy bulimia, choroba alkoholowa, zaburzenia żółądkowo-jelitowe (refluks żółądkowo-jeltowy, refluks kwasowy, zgaga), okres ciąży. Do faktorów zewnętrznych będących przyczyną ubytków przyszyjkowych zaliczamy kwasowe pożywienie, kwasy w powietrzu, chlorowana woda w basenach, leki stosowane w niedokwaśności żołądka.
Teorie powstania nadwrażliwości
Proces przenoszenia bodźców przez zębinę tłumaczą trzy teorie: bezpośrednich zakończeń nerwowych, przewodzenia odontoblastycznego i hydrodynamiczna.
Fluor
Do 100 ppm w ślinie lub płynie tkankowym-w szkliwie w miejsce hydroksyapatytów powstają twardsze prawie o 60% fluoroapatyty.
Powyżej 100 ppm-na powierzchni szkliwa powstaje nierozpuszczalna warstwa fluorku wapnia. Spadek pH przyspiesza wbudowywanie jonu fluorkowego w siatkę hydroksyapatytów. Niska podaż jonu fluorkowego oraz pH bliskie neutralnemu hamuje proces wychwytywania jonu fluorkowego przez szkliwo, który wpływa na strukturę i procesy remineralizacyjne szkliwa i działa przeciwbakteryjnie.
Technologia Pro-Argin™
Zamyka odsłonięte kanaliki zębinowe co w efekcie blokuje dotarcie impulsu do zęba. Arginina to aminokwas wchodzący w skład śliny. Wraz z węglanem wapnia uczestniczy w procesie zamknięcia kanalików zębowinowych tym samym izolując je od bodźców zewnętrznych. Jony wapnia występują w ślinie w tej samej postaci co w apatycie. Są one budulcem jego tkanek twardych. Biorą udział w dojrzewaniu szkliwa, remineralizacji początkowych uszkodzeń i aktywatorem niektórych enzymów śliny.
Gama Colgate® Sensitive Pro-Relief™
Pasta Colgate® Sensitive Pro-Relief™ zamyka i uszczelnia kanaliki zębinowe, eliminując przyczynę nadwrażliwości i przynosząc natychmiastową i długotrwałą ulgę.
Pasta Colgate® Sensitive Pro-Relief™ zamyka kanaliki zębinowe, którch otwarcie jest przyczyna występowania nadwrażliwości. Blokuje ona dostęp do nerwu bodźcom, takim jak ciepło lub zimno, które wywołują ból. Pasta Colgate® Sensitive Pro-Relief™ zapewnia natychmiastową ulgę po nałożeniu opuszkiem palca bezpośrednio na wrażliwy ząb i masowaniu przez 1 minutę. Szczotkowanie dwa razy dziennie przynosi trwałą ulgę w nadwrażliwości.
Prócz formuły do zębów wrażliwych na rynku dostępne są Colgate® Sensitive Pro-Relief™ Wybielanie (niska ścieralność, łagodzi i skutecznie usuwa przebarwienia) oraz Colgate® Sensitive Pro-Relief™ naprawa szkliwa (naprawa szkliwa zębów wrażliwych).
W przypadku wystąpienia wrażliwości zaleca się także stosowanie szczoteczki miękkiej, a szczególnie szczoteczki opracowanej specjalnie dla nadwrażliwych zębów, takiej jak Colgate® 360° Sensitive Pro-Relief™ (ultra-miękkie włókna, miękkie gumki polerujące, powierzchnia do czyszczenia języka i wewnętrznych stron policzków) oraz płukanki Colgate® Sensitive Pro-Relief™ (zawiera fluor 225 ppm, substancja czynna: arginina 0, 8%, formuła bezalkoholowa, łagodny miętowy smak).
Warto także zapytać dentystę o pastę polerującą znosząca nadwrażliwość Colgate® Sensitive Pro-Relief™. Tworzy ona powłokę ochraniającą twarde tkanki zęba chroniącą przed próchnicą, abrazją, erozją i wspomagającą proces remineralizacji. Tym samym daje trwałą ochronę przed wrażliwością i nadwrażliwością zębiny.
Brak odpowiedniej dbałości o higienę całej jamy ustnej prowadzi nie tylko do chorób samych zębów, przyzębia, ale i całego organizmu. Profilaktyka jest nie tylko tańsza, ale i mniej bolesna.
Źródło: Z wykorzystaniem materiałów Colgate Polska.