Pasożyty u dzieci – przyczyny i objawy

17 maja 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Problem zarażeń pasożytami jest wciąż aktualny. Mimo podniesienia się standardów życia i higieny problem zachorowań nie został wyeliminowany w 100% i nadal istnieje realne ryzyko zakażenia. Bez względu na wiek czy płeć, wszyscy jesteśmy narażeni na to, że pasożyt zagnieździ się w naszym organizmie, jednak grupą, która jest najbardziej narażona to dzieci.

Zarówno, jak i u dorosłych tak i u dzieci objawy obecności pasożyta w organizmie są takie same. Należy pamiętać, że dolegliwości związane z zatruciem robakami nie są jednoznaczne, a sama diagnoza co do rodzaju pasożyta i ich obecności nie należy do najprostszych.

Najpopularniejszymi objawami choroby pasożytniczej u dzieci są:

  • nawracające i długotrwałe biegunki
  • nawracające infekcje i choroby
  • brak odporności
  • brak apetytu
  • wilczy apetyt
  • bóle brzucha
  • czasami nadpobudliwość
  • wysypki
  • nudności
  • wzmożony apetyt na słodycze

Obecność pasożytów w organizmie dziecka może być mylona z alergią lub chorobami układu pokarmowego. W niektórych sytuacjach dzieci są nosicielami przez długi czas, bez widocznych objawów. Skutkuje to ciągłym osłabieniem naszego malucha oraz ryzykiem, że zarażone zostanie inne dziecko. Ze względu na brak obowiązkowych badań profilaktycznych, warto samemu zdecydować na ich przeprowadzenie.

Jak dziecko może zarazić się pasożytem

Istnieje wiele dróg, przez które możemy zarazić się niechcianymi pasażerami, jednak głównym powodom jest nieprzestrzeganie higieny. Małe dzieci odruchowo wkładają wszystko do buzi. Jednakowo podczas zabawy w piaskownicy, czy w mieszkaniu z rówieśnikami wiele przedmiotów trafia do ich jamy ustnej. Jeśli dostęp do tych rzeczy ma wiele osób, istnieje ryzyko, że znajdują się na nich jaja któregoś z pasożytów. Po przedostaniu się do układu pokarmowego najczęściej zagnieżdżają się w świetle jelita, gdzie zaczynają swoje żerowanie i rozmnażanie. Szkodniki mogą dostać się do organizmu malucha również wraz z jedzeniem, droga kropelkową lub podczas zabawy ze zwierzętami.

Owsiki u dziecka

Robakami, które najczęściej występują u dzieci to owsiki. Do głównych objawów towarzyszącym chorobie zwaną owsicą, należą nadpobudliwość, anemia oraz swędzenie w okolicach odbytu. Owsiki mają ok. 10 mm długości, żerują w świetle jelit. Nocą opuszczają jelito w celu złożenia jaj w fałdach skóry oraz okolicy odbytu. Możliwe jest zauważenie jaj na pościeli lub piżamie dziecka. Jeśli zauważymy je, skontaktujmy się z lekarzem. Badaniem, które może potwierdzić ich obecność to badanie kału. Warto pod kątem ich obecności przebadać wszystkich domowników, gdyż zarażenie może nastąpić w szybki i bezobjawowy sposób (przez podanie ręki, a nawet przez wdychanie kurzu, w którym mogą się znajdować jaja). Po przeprowadzeniu leczenia warto ponowić badania, ponieważ pasożyty mogą zostać niewytępione do końca.

Tasiemiec u dziecka

Do zakażania tasiemcem przez dziecko może dojść podczas zabawy ze zwierzęciem lub poprzez spożycie niedogotowanego mięsa. Zagnieżdżają się w jelitach, a nawet w innych narządach takich jak wątroba czy mózg. Te pasożyty, mogą nie dawać oznak obecności w ciele nosiciela przez wiele miesięcy, a nawet lat. Do ich wykrycia konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Objawy, które towarzyszą obecności tego pasożyta to wymioty, mdłości, bóle brzucha i drgawki.

Glista ludzka

Może być obecna niemal wszędzie, zarówno w wodzie, ziemi, jak i jedzeniu. Szczególnie narażone na ich obecność są przydomowe ogrody, w których stosuje się nawóz naturalny. Najczęstsza przyczyna zakażeń i to niezachowanie higieny – brudne rączki dziecka i niedokładnie umyte warzywa. Po dostaniu się do dziecięcego jelita larwy przekuwają się do układu krwionośnego, a następnie przedostają się do płuc i oskrzeli. Po odkrztuszeniu glisty wraz ze śliną ponownie jest połykana i trafia do jelit, gdzie dojrzewa.

Zakażeniu tym pasożytem towarzyszy silny kaszel, problemy gastryczne, bezsenność, bóle głowy czy objawy alergiczne.

Jak sami widzimy, dzieci narażone są na pasożyty niemal wszędzie. Jednak nie ma powodów, aby popadać w obłęd. Zachowanie odpowiedniej higieny to podstawowa profilaktyka w walce z tymi nieproszonymi gośćmi. Jeśli istnieje ryzyko zakażenia, warto wzbogacić dietę naszych pociech o naturalny preparat na pasożyty produkt znanej firmy Invent Farm). Naturalna medycyna i domowe sposoby zaczynają wracać do łask i coraz częściej polecane są przez lekarzy. W sytuacji, gdy zakażenie jest w stopniu zaawansowanym, koniecznie udajmy się do specjalisty. Prawdopodobnie nie obędzie się bez leczenia farmakologicznego. Pamiętajmy jednak, aby uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pozbycie się pasożytów to proces długotrwały wymagający często odpowiedniej diety. Niedokończone odrobaczanie dzieci, zazwyczaj kończy się nawrotem infekcji.