Padaczka lekooporna – co robić, gdy leki okazują się nieskuteczne w walce z padaczką?

3 listopada 2015, dodał: Redakcja

Padaczka to jedna z najczęściej występujących chorób neurologicznych na świecie. W Polsce choruje na nią ponad 350 tys. osób, z czego mniej więcej 120 tys. pacjentów cierpi na jej lekooporną odmianę. Oporność na leki w tym przypadku oznacza, że objawów padaczki nie da się kontrolować w sposób zadowalający przy pomocy środków farmakologicznych. Jak zatem walczyć z tą chorobą, jeśli leki okazują się nieskuteczne, a lekarze pozostają wobec niej bezradni?

712634-leki-657-323

Napady padaczkowe – jak często występują przy padaczce lekoopornej?

Padaczka to choroba, która wiąże się z napadowym występowaniem zaburzeń bioelektrycznych w neuronach kory mózgu. Ilość napadów padaczkowych może różnić się w każdym przypadku, jednak przyjmuje się, że z padaczką lekooporną mamy do czynienia wtedy, gdy napady padaczkowe występują co najmniej kilka razy na pół roku lub przynajmniej raz w miesiącu. Napady padaczkowe to najbardziej charakterystyczne objawy padaczki, które ciężko jest wyleczyć, a tym bardziej zaakceptować – bardzo utrudniają życie chorego oraz ograniczają wykonywanie wielu codziennych czynności.

Padaczka i padaczka lekooporna – jak wygląda ich leczenie?

Leczenie padaczki może odbywać się w sposób farmakologiczny lub niefarmakologiczny. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki, których zadaniem jest zmniejszenie ryzyka patologicznych wyładowań padaczkowych. Stosowanie preparatów farmakologicznych okazuje się skuteczne w około 70% przypadków padaczki, zaś w pozostałych 30-stu konieczne jest zastosowanie metod niefarmakologicznych, które polegają na leczeniu chirurgicznym lub właściwym postępowaniu dietetycznym.

Chirurgiczne leczenie padaczki

Chirurgiczne leczenie padaczki przeprowadza się zazwyczaj we wczesnym etapie padaczki lekoopornej, w którym mamy do czynienia z jednostronnym stwardnieniem w obrębie kompleksu hipokampa. Jest to skuteczny zabieg operacyjny, który pozwala na ograniczenie napadów padaczkowych do minimum lub ich całkowitego wykluczenia. Niestety, nie każda osoba ze stwierdzoną padaczką lekooporną kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego. W sytuacji, gdy istnieje kilka ognisk padaczkowych, leczenie na drodze operacji okazuje się całkowicie nieskuteczne.

Dieta ketogenna

W przypadku padaczki lekoopornej, która nie kwalifikuje się ani do leczenia farmakologicznego, ani chirurgicznego, ostateczną alternatywą leczenia może być właściwe postępowanie dietetyczne. Jedną z popularnych metod niechirurgicznego leczenia padaczki jest dieta ketogenna, która polega na dokładnym komponowaniu posiłków w ciągu dnia w taki sposób, by wprowadzić organizm chorego w stan ketozy. Dieta ta jest bogata w tłuszcze, zaś uboga w węglowodany, co pozwala zmniejszyć ilość oraz siłę napadów padaczkowych. Ketogenny sposób żywienia posiada jednak pewne wady. Przede wszystkim nie sprawdza się on w każdym przypadku padaczki lekoopornej, a ponadto wymaga niezwykłej precyzji w przygotowywaniu wszelkich posiłków – każdy składnik musi zostać przez nas dokładnie zważony, zaś dana porcja potrawy zjedzona w całości, co znacznie utrudnia leczenie padaczki leokoopornej u dzieci.

Brak nadziei w leczeniu padaczki? Szukaj porad u doświadczonych specjalistów!

Leczenie padaczki lekoopornej jest niezwykle trudnym zadaniem, szczególnie w przypadku, gdy wszelkie metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nie warto jednak poddawać się tej chorobie, lecz szukać porad u doświadczonych specjalistów. Dieta ketogenna nie jest jedynym sposobem na zwalczanie padaczki lekoopornej – mówi Bożena Kropka, dyplomowany dietetyk i promotor zdrowia, zajmująca się niekonwencjonalnym leczeniem wielu trudnych schorzeń u dzieci i dorosłych. Autorka książki “Pokonaj Alergię”, w której radzi wszystkim potrzebującym, jak się właściwie odżywiać, ma na swoim koncie tysiące zadowolonych pacjentów, którzy uporali się nie tylko z problemem padaczki lekoopornej, ale też ADHD, autyzmem czy depresją.

Więcej informacji na temat leczenia padaczki lekoopornej oraz książki “Pokonaj Alergię”, znajdziesz na stronie:

http://www.wydawnictworodzina.pl


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Padaczka lekooporna – co robić, gdy leki okazują się nieskuteczne w walce z padaczką?

  1. avatar Wiktoria napisał(a):

    Doświadczony dietetyk jest w stanie pomóc również w tym przypadku. Kiedy lekarze opuszczają ręce z bezradności lub kiedy wypisują kolejną receptę zastanów się, czy to właściwa droga. Dieta to pierwszy czynnik do naprawy jeśli jest niewłaściwa potrafi doprowadzić organizm do ruiny.

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Complete naturalny olejek CBD/CBDa z ekstrakcji CO2 10ml
Olejek 10% 10ml CO2 Z kodem rabatowym 10% KOD: „urodaizdrowie”
Cena:
229,90
Owoce goji Berry 2000
Nazjdrowsze owoce świata!
Cena:
89 zł
Elegancki portfel skórzany
Praktyczny, z przegródkami, o wysokiej jakości wykonania - skóra licowa.
Cena:
159,00 zł
Naturalny olejek cedrowy
Sklep Afandi.eu
Cena:
45,51 zł
Sukienka plażowa z falbanką
Pareo ze sklepu Lorin.eu!
Cena:
126 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Wiosenne odchudzanie
wiadomo że trzeba się ruszać aby coś zrzucić. Warto jednak proces redukcji wspomóc....
Ćwiczenia na kondycje
A może zmontuj sobie domową siłownię i poćwicz różne fajne ćwiczonka? Niezły...
Rolety a automatyka
Mogę polecić firmę ze Słupska , która montowała u nas rolety zewnętrzne...
Ciekawe konkursy internetowe
Zaufania bym w to nie mieszała, bo to kwestia tego, że żeby wybrać...
facebook