Owsica – skąd się bierze i jak ją rozpoznać?

27 maja 2021, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Problem owsicy jest bardzo uciążliwy – głównie ze względu na jej błyskawiczne rozprzestrzenianie się. Dlatego duże znaczenie ma możliwie jak najszybsze rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Jakie objawy świadczą o obecności owsików w organizmie? Kto jest narażony na wystąpienie choroby i jak ją skutecznie leczyć? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Czym jest owsica? Skąd się bierze?

Czym są owsiki i skąd biorą się w organizmie człowieka? To jednocentymetrowe nicienie, które osiedlają się i funkcjonują w przewodzie pokarmowym. Dostają się tam przede wszystkim przez różnego rodzaju zaniedbania pod względem higieny. Problem owsicy dotyczy głównie najmłodszych. Małe dzieci bardzo często trzeba pouczać o regularnym myciu rąk oraz przestrzegać przed wkładaniem do ust brudnych palców i przedmiotów.

Owsiki – jak je rozpoznać?

Niestety zapobieganie owsicy nie zawsze jest możliwe, a chwila nieuwagi dorosłych może sprawić, że pasożyty dostaną się do organizmu. W takiej sytuacji konieczne jest możliwie jak najszybsze rozpoznanie problemu, by uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Ta natomiast potrafi przenosić się błyskawicznie – czasem wystarczy całodobowy kontakt z osobą zarażoną lub ciągłe przebywanie w zamkniętym środowisku – szkole, przedszkolu itp.

Jak rozpoznać problem owsicy? Same pasożyty po dostaniu się do przewodu pokarmowego mogą dojrzewać w jego wnętrzu nawet przez 3 miesiące! Dopiero po tym czasie część owsików zacznie przemieszczać się w stronę odbytu, by wydostać się na zewnątrz ciała i złożyć jajeczka.

Głównym objawem obecności owsików w organizmie jest świąd w okolicy odbytu nasilający się zwłaszcza w nocy. Jeśli jednak choroba się przedłuża, z czasem mogą wystąpić także inne objawy: zaburzenia snu u dziecka, bladość skóry, kłopoty z koncentracją, niepokój i nadpobudliwość.

Jak pozbyć się problemu owsicy?

Jak skutecznie pozbyć się problemu owsicy? Czy warto skorzystać z tabletek na owsiki bez recepty?

W pierwszej kolejności w przypadku podejrzenia owsicy należy umówić się na wizytę lekarską. Badaniom powinni poddać się wszyscy domownicy, by potwierdzić diagnozę i obrać właściwy kierunek leczenia. Kuracja rozpoczyna się od przyjęcia leku. Aby odniosła skuteczność, preparat należy przyjąć ponownie – po 2-3 tygodniach od pierwszej dawki. Leki na owsiki dostępne są w formie tabletek bez recepty – tutaj przykład.

Jednocześnie w tym czasie należy zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby i ponownego zakażenia. Problem owsicy należy zgłosić placówce przedszkolnej lub szkole, do której uczęszcza dziecko. Duże znaczenie odgrywa także troska o higienę w czasie leczenia. Należy regularnie zmieniać pościel dziecka, ponieważ może ona zawierać jajeczka, które ponownie dostaną się do organizmu, skutkując nawrotem owsicy.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Na Jesienne smutki jakie zapachy?
Cytrusowy uwielbiam i dlatego używam olejku perfumującego do ciała.
Ponadczasowe zapachy
A ja polecam wypróbowac pięknie pachnacy olejek perfumujący do ciała. Cudnie pachnie egzotycznie cytrusami,...
Czy ładny i trwały zapach musi być …
Moim zdaniem nie musi byc drogi. Lubię jak pachnie cytrusami.
Delikatna skóra
Polecam Balsam kokosowy z mango, doskonały do delikatnej skóry. Świetnie nawilża...