Owoce egzotyczne – co warto o nich wiedzieć

4 sierpnia 2011, dodał: jaga23
Artykuł zewnętrzny

Papaja

Owoc ten pochodzi z Ameryki Środkowej, dziś uprawiany jest jednak w wielu krajach tropikalnych. Jest źródłem wielu witamin m.in. A, C, E, beta-karotenu oraz witamin z grupy B oraz minerałów: cynku, potasu, żelaza i magnezu. Warto wiedzieć, że papaja zawiera enzym wspomagający trawienie – papainę.

Gujawa

Roślina ta dziś głównie uprawiana jest w południowej Afryce i Indiach. Jest bardzo bogata w witaminę C (300-700 g/100 g miąższu). Jej konsystencja jest dość śluzowata, ze względu na zawarte w niej pektyny, jest jednak bardzo smaczna, słodko-kwaskowata.

Kiwi

Jeżeli uważacie, że nazwa tego owocu pochodzi od nazwy ptaka to prawdopodobnie macie racje. Istnieją przypuszczenia, że Nowozelandczycy nazwali tak ten owoc ze względu na pokrywający go lekki meszek, który przypominał im tego ptaka. Warto wiedzieć, że nie należy przygotowywać mlecznych koktajli z kiwi, ponieważ zawiera ono aktinidynę, enzym, który rozkłada białka, przez co koktajl stanie się gorzki.


Kumkwat

Owoc pochodzący z Chin dziś uprawiany niemal na całym świecie. Jest on blisko spokrewniony z cytrusami, a w smaku przypomina lekko gorzkawą kandyzowaną skórkę pomarańczową. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do innych owoców cytrusowych jego skórka jest jadalna.

Liczi

Liczi uprawiane jest w Chinach od ponad 2000 lat. Jest owocem typowo deserowym, może być spożywany na surowo lub przerobiony na kompot. W Chinach dostępny jest również w postaci suszonej. Ma niezwykle słodko-cierpki smak i lekko galaretowatą konsystencję.

Źródło: Gabriel i Peter Colditz, Owoce egzotyczne, przeł. Adam Grabowski. http://wiedzanieboli.blogspot.com



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...