Osuszacz powietrza z jonizatorem. Unikaj tanich pochłaniaczy

22 czerwca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Osuszacz powietrza z jonizatorem ma w teorii rozwiązywać dwa problemy: nadmierną wilgotność w domu i zanieczyszczenia powietrza.

osuszacz powietrza

Niestety, wybranie urządzenia z jonizatorem o zbyt małej wydajności osuszania (np. 0,5 lub 0,75 l na dobę) z niewielkim przepływem powietrza (np. 90 m³/h) i bez filtra HEPA może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Wyjaśniamy, dlaczego jonizator powietrza w osuszaczach ma sens tylko wtedy, gdy mowa o dużej wydajności osuszania i filtracji zanieczyszczeń przez filtr HEPA.

Osuszacz powietrza z oczyszczaczem 2w1. Powietrze bez zarodników pleśni tylko z filtrem HEPA i jonizatorem

Kondensacyjny osuszacz powietrza to nie pochłaniacz wilgoci. W skrócie obrazuje to poniższa tabelka przygotowana przez nachlodno.pl.

 

Pochłaniacz wilgoci to niewielkie pudełko z higroskopijnym wkładem, które można kupić za kilkanaście złotych nawet w popularnych marketach. Taka metoda osuszania charakteryzuje się mizerną wydajnością, w ciągu tygodnia można zgromadzić szklankę wody.

 

To za mało, by rozwiązać problem nadmiernej wilgotności w domu (wilgotność ponad 60%) i uniknąć problemów z pleśnią na ścianach i suficie. Zatem pochłaniacz wilgoci nie działa, tak jak powinien.

Skuteczny będzie natomiast domowy osuszacz powietrza ze sprężarką, którego wydajność może wynosić od 5 do nawet 50 litrów na dobę. Nieporównywalnie więcej od tego, co oferuje pochłaniacz wilgoci. 

Dodatkowo osuszacz powietrza z jonizatorem i filtrem HEPA można uznać za urządzenie 2w1. Filtr HEPA odpowiada za zatrzymywanie zanieczyszczeń stałych, unoszących się w powietrzu.

Używając urządzenia z filtrem HEPA eliminujesz:

– zarodniki pleśni;

– alergeny roślinne i zwierzęce;

– pyły zawieszone PM2.5 i PM10, czyli składniki smogu;

– roztocza kurzu;

– wirusy i bakterie;

To przydatne rozwiązanie, bo zawilgocone domy i mieszkania, to idealne środowisko dla szybkiego rozwoju grzybów pleśniowych i drobnoustrojów. Często w takich miejscach nieprawidłowo działa wentylacja, co sprawia, że sytuacja dodatkowo się komplikuje.

osuszacz kondensacyjny

 

Jonizacja powietrza z walce z pleśnią

Pleśń i inne zanieczyszczenia przyczyniają się do występowania chorób układu oddechowego, złego samopoczucia i alergii. Proces ich usuwania może usprawnić jonizacja powietrza.

Jonizacja powietrza oddziałuje na unoszące się w powietrzu cząsteczki, w tym zanieczyszczenia i zarodniki pleśni w ten sposób, że te zyskują ładunek elektryczny. Efekt? Naładowane cząsteczki „chętniej” przylegają do różnych powierzchni, takich jak ściany, sufit, dywany i meble. 

To sprawia, że nie są one usuwane z pomieszczenia, a wręcz przeciwnie, ich usunięcie wymaga więcej zachodu i wysiłku.

Dlatego osuszacz powietrza z jonizatorem musi posiadać filtr HEPA i duży przepływ powietrza (najlepiej więcej niż 150 m³/h.). Wówczas powietrze będzie zasysane przez urządzenie wraz z zanieczyszczeniami, następnie przeleci przez filtr HEPA, który zatrzyma szkodliwe zanieczyszczenia. A do pomieszczenia trafi osuszone i czyste powietrze. 

filtr hepa

 

Tani osuszacz powietrza z jonizatorem? Tylko nie ten z ogniwem Peltiera, bo jest mało wydajny i nieopłacalny

Wiemy już, że pochłaniacz wilgoci nie działa i lepiej wybrać osuszacz powietrza. Jednak i tutaj można wybrać źle.

Każdy szuka dla siebie rozwiązań tanich i skutecznych. Dlatego uwagę zwracają oferty budżetowych urządzeń, w tym osuszaczy powietrza z ogniwem Peltiera. Można uznać, że jest to brakujące ogniwo między pochłaniaczem wilgoci a osuszaczem powietrza. Osuszacz nieopłacalny i mało wydajny. 

Za cenę kilkuset złotych można dostać niewielkie urządzenie na prąd, z małą wydajnością osuszania (pół litra na dobę, litr na dobę) i jonizatorem powietrza lub lampą UV-C. Niestety, taki gadżet może sprawdzi się w osuszaniu szafy albo garderoby, nie rozwiąże jednak problemu z nadmierną wilgotnością w łazience, dużym pokoju lub sypialni.

Podkreślamy dodatkowo, że używanie jonizatora w urządzeniu bez dużego przepływu powietrza i filtra HEPA nie jest uzasadnione.

Na rynku można kupić osuszacz powietrza z jonizatorem i filtrem HEPA z dużą wydajnością oraz w niezłej cenie. Dostępny jest osuszacz powietrza Fersk Torr w dwóch wersjach: o wydajności 20 lub 30 litrów na dobę. 

Wszystkie popularne modele oraz ich recenzje znajdziesz na naszym serwisie, zaglądając na ranking osuszaczy powietrza: jaki osuszacz powietrza?

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Filmowanie wesela z powietrza
Też nie podoba mi się ten pomysł, to jest dobre na festynach.
Jak rozwiązać problem z prasowaniem…
Ja nie prasuję, po prostu po upraniu rozciągam tkaninę i formuję tak, żeby...
Gdańsk
Czasem jestem w Gdańsku i faktycznie można tam coś taniej upolować np. na olx
Co zamiast paneli na podłogę?
A może prawdziwe drewno, deski o niezbyt szerokim rozmiarze?