Zakładanie i pielęgnacja trawnika z rolki | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Zakładanie i pielęgnacja trawnika z rolki

24 czerwca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Szykujecie się do przeprowadzki do nowego, dopiero wybudowanego domu? Jeśli tak, to zapewne planujecie już aranżację wystroju wnętrz Waszej nieruchomości, by osiągnąć maksymalny komfort na co dzień. Tak jak wnętrze, tak i efektownie wykonany ogród powinien być miejscem wypoczynku i powodem do dumy. Tym, co pierwsze rzuca się w oczy w otoczeniu Waszej nieruchomości, to estetyczny trawnik. Co ważne, nie musicie czekać wielu tygodni aż urośnie! Wystarczy skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań.

trawnik

Jak wykonać trawnik z rolki — przygotowanie gruntu

Pierwszym zagadnieniem, jakie powinniśmy mieć na uwadze, szykując się do ułożenia trawnika, jest termin rozpoczęcia prac. Ze względu na optymalne warunki zarówno pod względem temperatury powietrza i ziemi, jak i wilgotności podłoża, najlepszym terminem będzie wczesna jesień. Przełom września i października to czas, gdy występuje mniejsze ryzyko suszy lub upałów powodujących ucieczkę wody z gruntu. Jest to istotne ze względu na proces ukorzeniania się trawy, której system korzeniowy może zamrzeć w wyniku przesuszenia w przypadku wysokich temperatur i mniejszych opadów.

Przechodząc do prac w ogrodzie, zacznijmy od usunięcia warstwy starej darni (jeżeli występuje), a następnie dokładnego usunięcia wszelkich pozostałych chwastów, które mogłyby próbować przebić się przez warstwę nowej murawy. Następnie oczyśćmy teren z kamieni i odpadów budowlanych, im staranniej to zrobimy, tym łatwiejsze będą następne etapy prac. Gdy naszym oczom ukaże się goła ziemia, dobrze jest sprawdzić jej pH. Ze względu na to, że trawy preferują delikatnie kwaśny odczyn gleby (tj. w przedziale pH od 5,5 do 6,5). W przypadku gdy okaże się, że gleba jest zbyt zasadowa lub kwaśna, powinniśmy poprawić jej właściwości, używając wapna ogrodniczego lub kredy. Po poprawieniu odczynu gleby możemy przejść do kolejnego etapu.

By ułożyć nowy trawnik równo, bez mało estetycznych zagłębień lub wzniesień, dobrze jest wyrównać teren. Najpierw zaleca się rozgrabienie większych grud lub kopczyków ziemi, przydatne do tego będą grabiemetalowe Cellfast uniwersalne. Po grabieniu powinniśmy wykonać tzw. wałowanie, czyli ugniatanie gruntu z pomocą dedykowanych temu zadaniu wałów ogrodowych. Narzędzia te pod wpływem swojej masy wyrównują teren, ułatwiając uzyskanie estetycznej, idealnie równej murawy.

Układanie trawy z rolki

Po upewnieniu się, że gleba osiągnęła wymagane właściwości pod względem odczynu, równej powierzchni i braku zanieczyszczeń w postaci chwastów, możemy przejść do głównego etapu zakładania trawnika, jakim jest ułożenie trawy z rolki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie takie zaplanowanie pracy, by całość zadania zrealizować w ciągu jednego dnia. Ma to znaczenie ze względu na wspomnianą wcześniej niską tolerancję murawy w rolkach na przesuszenie.

Pierwszym krokiem po wybraniu miejsca startowego na naszej działce, jest rozwinięcie pierwszego płatu trawy, a następnie kolejnych, zachowując ścisłe przyleganie poszczególnych elementów. Układając kolejne rzędy trawnika, należy pamiętać, by układać je na tzw. mijankę (podobnie jak w czasie układania konstrukcji z klocków lub murowania ścian przy użyciu cegieł czy pustaków). Innym aspektem, jaki musimy mieć na uwadze to kierunek wzrostu źdźbeł murawy — cała powierzchnia musi wzrastać w tę samą stronę! Ma to na celu zachowanie jednolitej powierzchni już po zakończeniu pracy. Co jakiś czas warto jest uważnie docisnąć ułożone właśnie elementy, by zwiększyć powierzchnię styku systemu korzeniowego z podłożem, co ułatwi przyjęcie się roślin i wyeliminuje puste przestrzenie między trawą a glebą.

Po pokryciu całej zaplanowanej powierzchni możemy dociąć trawnik nożem lub nożycami do trawy w celu osiągnięcia pożądanego kształtu, np. zaokrągleń przy przyszłych rabatach i nie tylko.

Pielęgnacja trawnika z rolki

Po zakończeniu układania trawnika rozpoczyna się czas pielęgnacji. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście podlewanie. Zarówno murawę, jak i pozostałe rośliny ogrodowe możemy podlewać ręcznie, przy użyciu tradycyjnej konewki lub węża do podlewania.

Zdecydowanie bardziej komfortowym rozwiązaniem mającym ułatwić nam efektywne podlewanie roślin będzie użycie automatycznych lub półautomatycznych urządzeń nawadniających. Podstawowym elementem automatyzującym proces dostarczania wody w naszym ogrodzie, będzie sterownik nawadniający. Przykładowo dostępny w ofercie marki Cellfast cyfrowy sterownik nawadniania IDEAL, dzięki czytelnemu wyświetlaczowi umożliwia łatwe zaprogramowanie cyklów podlewania w nawet tygodniowym harmonogramie. Do zastosowanego w nim standardowego przyłącza podłącza się wąż ogrodowy o dogodnej dla nas długości, zapewniający łatwy dostęp do najodleglejszych nawet rejonów ogrodu naszego ogrodu.

Ze względu na bardzo duże powierzchnie trawników ręczne ich podlewanie mogłoby być kłopotliwe. Z tego względu polecamy wykorzystanie prostego i efektywnego urządzenia, jakim jest zraszacz wahadłowy. Po podłączeniu go do węża ogrodowego za pomocą szybkozłącza będzie opryskiwał nawet ponad 260 metrów kwadratowych powierzchni, tak jak ma to miejsce w przypadku modelu OPTI IDEAL marki Cellfast.

Ponadto co określoną ilość cyklów podlewania, warto wykonać zasilanie gleby w niezbędne do wzrostu trawnika składniki odżywcze. Najlepiej stosować dedykowane trawnikom odżywki i nawozy.

Zalety trawników z rolki

Biorąc pod uwagę niezwykle krótki czas potrzebny na stworzenie nowej murawy ogrodowej, estetykę równej powierzchni i rozsądny koszt, trawniki z rolki stanowią doskonałą alternatywę dla tych wysiewanych w sposób tradycyjny. Wybierając trawę w rolkach, zwróćmy uwagę na to, by była ona dobrej jakości, bez widocznych przebarwień mogących świadczyć o nadmiernym wysuszeniu jej w trakcie składowania lub transportu. Jeśli przygotujemy odpowiednie narzędzia ogrodowe i zaplanujemy efektywny system nawadniania, założenie i pielęgnacja trawnika z rolki będą łatwe.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak często się badać?
W mojej firmie kadrowa tego bardzo pilnuje, trzeba co roku mieć świeże badania...
Metylowane witaminy
Witamina to witamina, a dla mnie to podejrzane takie określanie dodatkowe, żeby tylko więcej zarobić...
Brak inicjatywy partnerki
Z moich obserwacji to takie oziębłe dziewczyny raczej zostają same:)
szukam zestawu do decoupage'u...
Są fajne chusteczki w e-sklepach, bardzo duży wybór.