Ostry ból zęba — przyczyny oraz skuteczne leczenie

11 marca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ból zęba to często występująca dolegliwość, która może utrudniać normalne funkcjonowanie. Ten, kto choć raz cierpiał z powodu ostrego bólu zęba, wie, jak bardzo jest to uciążliwe. Przyczyn bólu zęba może być wiele. Może to być próchnica, a także utrudnione wyrzynanie się zęba (np. ósemki). Z powodu bólu zębów mogą cierpieć także osoby skarżące się na ich nadwrażliwość podczas spożywania zimnych lub gorących napojów czy też posiłków. Jak usunąć silny ból zęba, jakie tabletki na ból zęba zastosować?

ból zęba

Najczęstsze przyczyny bólu zęba

Ból zęba może być spowodowany m.in. przez próchnicę. Do jej powstania przyczynia się m.in. spożywanie słodkich produktów spożywczych, kiedy cukry w nich zawarte odkładają się na płytce nazębnej. Jeśli wspomniane cukry nie zostaną skutecznie usunięte podczas szczotkowania lub nitkowania zębów, to obecne w jamie ustnej bakterie rozłożą je na kwasy. Te powodują rozmiękanie szkliwa, co prowadzi do powstania ubytków w zębach.

Inne przyczyny bólu zęba to zapalenie miazgi zębowej lub ropień, a także nadmiernie odsłonięte szyjki zębowe.

Ból zęba może pojawić się także podczas jego wyżynania. Szczególnie często zdarza się to podczas wyrzynania ósemek (tzw. zęby mądrości). Ból może być spowodowany infekcją rozwijającą się w dziąśle, co często zdarza się jeśli ząb wyszedł częściowo. Higiena i szczotkowanie zębów mądrości jest utrudniona ze względu na ich położenie w jamie ustnej, dlatego też często rozwija się w nich próchnica (nawet jeśli ząb jeszcze całkowicie nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąseł). Wszystkie te przyczyny bólu powodują, że potrzebne mogą być leki na ostry ból zęba, a niektóre z nich dostępne są bez recepty.

bolący ząb

Skuteczne leki na ból zęba, jakie wybrać?

W aptekach dostępne są liczne preparaty, które pomogą na ból zęba. Niektóre z nich oprócz działania przeciwbólowego pomogą także zniwelować stan zapalny (który może tworzyć się np. po ekstrakcji zęba w obrębie dziąsła) Jeśli doskwiera nam ból połączony ze stanem zapalnym, to warto sięgnąć po tabletki na ból zęba z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Są to substancje takie jak ibuprofen lub naproksen. Silny lek przeciwbólowy na ból zęba, dostępny także bez recepty to ketoprofen. Dostępne są one w różnych formach — jako kapsułki, tabletki, a także saszetki do rozpuszczania  w wodzie.

Innym lekiem, jaki może być stosowany w przypadku bólu zęba, jest paracetamol. Jest skuteczny w przypadku bólu, natomiast nie działa przeciwzapalnie. Niekiedy w przypadku bardzo silnego bólu zęba, lekarz dentysta może zalecić stosowanie leków na ból zęba z 2 różnych grup (np. paracetamolu i niesteroidowego leku przeciwzapalnego).

W przypadku wyrzynania zębów skuteczny może okazać się żel na ból zęba. Tego typu żele dedykowane są przede wszystkim dla dzieci w okresie ząbkowania, jednak sprawdzą się również podczas wyrzynania zębów mądrości u dorosłych. W składzie najczęściej zawierają substancję o działaniu znieczulającym (lidokainę), która pozwala zniwelować odczuwanie bólu.

Jak zapobiegać bólom zęba?

Skuteczną metodą zapobiegania bólom zębów wydaje się być przede wszystkim odpowiednie dbanie o ich higienę. Skuteczne szczotkowanie kilka razy dziennie, a także stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust. Niezwykle ważne jest także regularne kontrolowanie stanu uzębienie u stomatologa. Przegląd należy wykonać co najmniej raz na 6 miesięcy. A więc do dentysty udajemy się nie tylko wtedy kiedy boli nas ząb, ale również kiedy nie odczuwamy żadnych objawów, profilaktycznie. Warto również wyeliminować nadmierną ilość cukrów prostych spożywanych na co dzień, a jeśli zdarza nam się je przyjmować, to należy dokładnie oczyścić zęby po jedzeniu. Osoby, które cierpią na bóle zębów spowodowane nadwrażliwością, mogą sięgnąć po specjalistyczne pasty dedykowane właśnie dla osób skarżących się na takie dolegliwości. W tym przypadku warto zrezygnować także z agresywnych preparatów np. na wybielanie zębów, a jeśli już zamierzamy z nich skorzystać, to warto skonsultować to z lekarzem dentystą.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...