Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek – jak się objawia i kiedy może wystąpić?

23 stycznia 2017,
dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek jest jednym z poważnych powikłań różnych zakażeń. Warto wiedzieć, po przebyciu jakich chorób może wystąpić oraz jakie są jego objawy.

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek najczęściej występuje u dzieci w wieku  Od 5-12 rż jako powikłanie zakażeń beta-hemolizującymi paciorkowcami z grupy A. Czyli może pojawić się jeśli 1-2 tygodnie wcześniej pojawiła się angina lub szkarlatyna u dzieci. Znacznie rzadziej występuje jako powikłanie chorób wirusowych czy nawet pierwotniakowych. Najczęściej pojawia się w okresie jesiennym i wiosennym, gdyż wtedy właśnie występują szczyty anginy czy szkarlatyny. Niestety, na pojawienie się tego powikłania antybiotykoterapia nie ma ochronnego wpływu. Niemniej, jest ona konieczna w przypadku obu chorób powodowanych przez paciorkowce z grupy A ze względu na inne poważne powikłania, którym zapobiega przyjmowanie antybiotyków.

Jest to choroba wynikająca w powstawania przeciwciał w reakcji na cząstki toksyn wydzielanych przez bakterie lub antygeny (białka otoczek) wirusów, w obrębie kłębuszków nerkowych. Przeciwciała te inicjują proces zapalny, który inicjuje przepuszczanie przez kłębuszki nerkowe substancji, które powinny zostać w krwiobiegu, zamiast być wydalane z moczem. Skutkuje to wydalaniem zbyt dużych ilości białka, pojawieniem się krwi w moczu, oraz nadciśnieniem tętniczym.

Objawy które można zaobserwować u dziecka z ostrym kłębuszkowym zapaleniem nerek to obrzęki, głównie kończyn dolnych, zmiana barwy moczu na kolor herbaty, uczucie zmęczenia, szum w uszach i bóle głowy (wynikające z nadciśnienia)

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek jest chorobą, która nie wymaga leczenia innego niż objawowe. Jeśli lekarz je rozpozna, konieczna jest hospitalizacja, choć głównie ze względu na możliwość szybkiej reakcji w razie podniesienia ciśnienia lub pojawiania się niewydolności nerek. Prawie wszystkie dzieci po przebyciu tej choroby powracają do pełnego zdrowia, bez jakiegokolwiek uszczerbku na funkcji nerek, choć normalizacja badań moczu i krwi może potrwać – krwinkomocz może utrzymywać się do pół roku po przebyciu tej choroby, za to białko w moczu czasem pojawiać się jeszcze przez 3 lata.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Reportaże, książki oparte na faktac…
Fajne książki reportażowe o wschodniej Polsce ma wydawnictwo Paśny Buriat. Łączą opisy przyrody...
Klasyka literatury - do czego wraca…
Ja lubię wrócić do "Nocy i dni"...
ulubione filmy
Ja zawsze oglądam "Jak rozpętałem II wojnę światową" - Marian Kociniak to mistrz aktorstwa...
Na jakim filmie ostatnio byłaś w ki…
"Fenicki układ" - ciekawy film z wątkami biznesowymi i kryminalnymi ,które łączą się w...