URODA I ZDROWIE

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek – jak się objawia i kiedy może wystąpić?

23 stycznia 2017, dodał: Redakcja

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek jest jednym z poważnych powikłań różnych zakażeń. Warto wiedzieć, po przebyciu jakich chorób może wystąpić oraz jakie są jego objawy.

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek najczęściej występuje u dzieci w wieku  Od 5-12 rż jako powikłanie zakażeń beta-hemolizującymi paciorkowcami z grupy A. Czyli może pojawić się jeśli 1-2 tygodnie wcześniej pojawiła się angina lub szkarlatyna u dzieci. Znacznie rzadziej występuje jako powikłanie chorób wirusowych czy nawet pierwotniakowych. Najczęściej pojawia się w okresie jesiennym i wiosennym, gdyż wtedy właśnie występują szczyty anginy czy szkarlatyny. Niestety, na pojawienie się tego powikłania antybiotykoterapia nie ma ochronnego wpływu. Niemniej, jest ona konieczna w przypadku obu chorób powodowanych przez paciorkowce z grupy A ze względu na inne poważne powikłania, którym zapobiega przyjmowanie antybiotyków.

Jest to choroba wynikająca w powstawania przeciwciał w reakcji na cząstki toksyn wydzielanych przez bakterie lub antygeny (białka otoczek) wirusów, w obrębie kłębuszków nerkowych. Przeciwciała te inicjują proces zapalny, który inicjuje przepuszczanie przez kłębuszki nerkowe substancji, które powinny zostać w krwiobiegu, zamiast być wydalane z moczem. Skutkuje to wydalaniem zbyt dużych ilości białka, pojawieniem się krwi w moczu, oraz nadciśnieniem tętniczym.

Objawy które można zaobserwować u dziecka z ostrym kłębuszkowym zapaleniem nerek to obrzęki, głównie kończyn dolnych, zmiana barwy moczu na kolor herbaty, uczucie zmęczenia, szum w uszach i bóle głowy (wynikające z nadciśnienia)

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek jest chorobą, która nie wymaga leczenia innego niż objawowe. Jeśli lekarz je rozpozna, konieczna jest hospitalizacja, choć głównie ze względu na możliwość szybkiej reakcji w razie podniesienia ciśnienia lub pojawiania się niewydolności nerek. Prawie wszystkie dzieci po przebyciu tej choroby powracają do pełnego zdrowia, bez jakiegokolwiek uszczerbku na funkcji nerek, choć normalizacja badań moczu i krwi może potrwać – krwinkomocz może utrzymywać się do pół roku po przebyciu tej choroby, za to białko w moczu czasem pojawiać się jeszcze przez 3 lata.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Żywienie psa
Podając szczeniakowi takie jedzenie wyrządza się mu wielką krzywdę. Powinien dostawać zbilansowaną dietę, pełną...
Brak miłości- co zamiast?
Hobby, udzielanie się w wolontariacie, to też są jakieś pomysły na taką sytuację... Imprezować...
Witaminy a komórki rakowe
Witaminy wzmacniają organizm, więc mogą przeciwdziałać procesom nowotworowym, ale żeby leczyły raka, to wątpię.
Odszkodowanie
Im mniejsza składka OC tym mniejszej kwoty później można się spodziewać przy wypadku... \niestety,...