URODA I ZDROWIE

Osteoporoza – cywilizacyjna choroba kości. Jak ją leczyć?

5 marca 2020, dodał: Redakcja

Osteoporoza inaczej nazywana jestem „dyskretnym złodziejem kości”, gdyż przez wiele lat nie daje żadnych objawów klinicznych. Zdarza się, że pacjenci skarżą się na specyficzny ból kręgosłupa, zmiany w sylwetce, czy też lekkiego garba.

 

Problem dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn jednakże z przewagą dla tej pierwszej płci. Jeśli chodzi o wiek, to przeważnie są to osoby, które ukończyły 60 rok życia. Dochodzi wówczas do rozrzedzenia tkanki kostnej, co zauważyć można w postaci zmniejszenia ilości beleczek kości gąbczastej i ścieńczeniem kości korowej. Badanie mikroskopowe wykazuje ilościową różnicę pomiędzy kością zdrową, a kością zmienioną przez chorobę. To sprawia, że z dużą łatwością dochodzi do złamań.

Objawy Osteoporozy
Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, Osteoporoza przez wiele lat może nie dawać objawów, co utrudnia diagnostykę i podjęcie leczenia. Tak naprawdę objawy tej choroby w dużej mierze zależą od miejsca i ilości złamań. Jeżeli u chorego dojdzie do złamania przedniej krawędzi kręgu, wówczas objawy mogą być niewidoczne lub są nieduże np. dyskomfort podczas wykonywania codziennych, podstawowych czynności, takich jak siadanie i wstawanie. Osteoporoza u wielu osób może zacząć objawiać się po jakimś czasie nagłym ostrym bólem, który pojawia się niespodziewanie nawet w trakcie niedużego wysiłku. Następnie ból czuć już przy kichaniu, kasłaniu, co daje osobie chorej powód do niepokoju. Złamania kości mogą prowadzić do braku apetytu, wzdęć brzucha, zmiany sylwetki, deformacji klatki piersiowej, garba, widocznego zaokrąglenia pleców, a nawet zmniejszenia wzrostu.

Metody leczenia
Głównym celem leczenia Osteoporozy jest zachowanie odpowiedniej masy kostnej, która będzie bezpieczna i nie będzie prowadziła do złamań kości. Leczenie osteoporozy zazwyczaj opiera się na podawaniu specjalnych leków, w przypadku osteoporozy pomenopauzalnej są to: preparaty z grupy bisfosfonianów. Naukowcy udowodnili, że leki te zmniejszają szczególnie u kobiet ryzyko złamań. Leki mogą być przyjmowane doustnie lub dożylnie, wszystko zależy do danego leku i woli pacjenta. Różnica jest w dawkowaniu, gdyż leki doustne pacjent przyjmuje raz w tygodniu lub miesiącu, natomiast leki dożylne raz na trzy miesiące lub raz w roku. Jednym z leków biologicznych, stosowanych przy Osteoporozie jest Denosumab. Zawiera przeciwciało monoklonalne, które zatrzymuje niszczenie kości. Stosowanie leku nie jest w żaden sposób uciążliwe, podawany jest raz na pół roku w postaci zastrzyków podskórnych. W leczeniu osteoporozy brane pod uwagę są również leki z grupy selektywnych modulatorów receptorów estrogenowych (SERM), analogi parathormonu, renelinian strontu i kalcytoninę łososiową. Kobietom, które cierpią na osteoporozę pomenopauzalną, zaleca się terapię zastępczą (HTZ). Wszyscy pacjenci chorzy na Osteoporozę powinni przyjmować witaminę D i wapń w postaci preparatów, a także stosować się do odpowiedniej diety.

Diagnostyka i leczenie Osteoporozy u profesjonalnego ortopedy
Głównym narzędziem stosowanym w diagnostyce osteoporozy jest badanie densytometryczne. Na jego podstawie w powszechnych lokalizacjach tj. biodro, kręgosłup, wyznacza się tzw. wskaźnik T-score, którego wartość mniejsza bądź równa -2,5 SD wskazuje na densytometryczne rozpoznanie osteoporozy. Łatwiej jest rozpoznać osteoporozę u pacjentów z przebytym złamaniem niskoenergetycznym, gdyż nie jest konieczne wykonywanie densytometrii. Badanie densytometryczne jest istotnym narzędziem w obserwowaniu efektów leczenia, które powinno byś wykonywane na tym samym aparacie co dwanaście miesięcy. Cennym narzędziem pomocniczym w diagnostyce osteoporozy jest kalkulator oceny ryzyka złamania FRAX. Szukasz sprawdzonego ortopedy, zajmującego się leczeniem osteoporozy? Dr n. med. Szymon Skwarcz leczenie Osteoporozy Lublin, okolica udzieli Ci specjalistycznej pomocy. Pracuje w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Puławach. Prowadzi również praktykę oropedyczno-traumatologiczną w Gabinecie w Lublinie. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób i urazów narządu ruchu.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

BIO-Kosmetyki naturalne.
Na mnie dobrze działa seria z śliwką kakadu, mango i jaśminem. Stworzone...
Termometr
Ja mam termometr który fajnie działa, dobrze i szybko mierzy. Każda mama wie jakie...
Koronawirus - Wasze historie, ostrz…
No i mamy powtórkę z wiosennych ograniczeń, mam nadzieję, że teraz sceptycy i antymaseczkowcy...
Problem ze wzwodem
Bywa, że problem sam mija jak się zmieni partnerkę na młodszą i ładniejszą;)