Oscar dla „Idy” Pawła Pawlikowskiego!

23 lutego 2015, dodał: Malwina

Wielki sukces Polski na 87. gali rozdania Oscarów. „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymała Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.  W tym roku Polska była nadzwyczaj hojnie obdarowana nominacjami, jednak wywalczyliśmy statuetkę tylko w jednej kategorii. Jest to ogromny sukces, ponieważ to pierwsza nagroda dla Polski w tej kategorii!

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

„Ida” to polski czarno-biały dramat psychologiczny. W rolach głównych wystąpiły Agata Kulesza (Wanda Gruz) oraz Agata Trzebuchowska (Anna/ Ida Lebenstein). Zdjęcia do filmu powstawały w Łodzi oraz w Zgierzu.  Akcja filmu opiera się na historii Anny, która jest sierotą wychowywaną w klasztorze. Przed złożeniem ślubów zakonnych, zgodnie z zaleceniami matki przełożonej, Anna musi odwiedzić swoją jedyną krewną, siostrę matki – Wandę Gruz – zgorzkniałą komunistkę pracującą jako sędzia. Kobieta początkowo niechętnie przyjmuje swoją siostrzenicę. Odbierając Annę z dworca, wyjaśnia jej, iż jest Żydówką i nosi imię Ida. Kobiety wybierają się w podróż w rodzinne strony Anny, aby poznać losy swojej rodziny. Odkrywają mroczną tajemnicę z przeszłości, a przy okazji prawdę o sobie samych. Dla Idy będzie to podróż życia, która pozwoli jej obrać właściwą drogę na przyszłość.

Ida2
Zrobiłem czarno-biały film o potrzebie wyciszenia, wycofania się ze świata, kontemplacji. I oto stoję teraz przed wami, w całym tym zgiełku – mówił Pawlikowski po odebraniu nagrody. „Ida” pokonała m.in. rosyjski film „Lewiatan”, który uchodził za faworyta. Nominację w tej kategorii ogłosili Nicole Kidman i Chiwetel Ejiofor. Po werdykcie na sali rozległy się okrzyki radości i ogromne brawa.  Pawlikowski nie krył wzruszenia i radości, długo dziękował współpracownikom  i polskiej publiczności.

Ponadto „Ida” jest laureatem trzech Polskich Nagród Filmowych – Orłów , w tym dla najlepszego filmu, najlepszej głównej roli kobiecej i dla najlepszego montażu. Póki co film zbiera głównie pochwalne oceny, choć pojawiają się zarzuty wobec filmu, iż pełen jest antysemickich stereotypów. Warto obejrzeć film i samemu ocenić jego wartość.

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Oscar dla „Idy” Pawła Pawlikowskiego!

  1. avatar verka.vava pisze:

    Film inny niż te współczesne, reżyser postanowił iść swoją drogą i to zostało docenione w Hollywood.

  2. avatar snoove pisze:

    To był film niszowy, tylko temat żydowski jest ciągle nośny, a poza tym wiadomo, że Hollywood stworzyli Żydzi, więc nie dziwne, że nagrodzili film o sobie – pokrzywdzonych przez los i historię:)

  3. avatar Lidka pisze:

    Film mnie rozczarował. Tytułowa aktorka gra właściwie bez żadnej mimiki, mam też wrażenie, że aktorzy poruszają się wśród dekoracji (drewniana chałupa – widać, że postawiona na potrzeby filmu, zbyt „nowa”, Polska jest tu krajem wyludnionym, widoczna wielka oszczędność na scenografii, miasto jest pokazane głównie jako zbiór szyldów i nawet autobus jest pokazany tylko fragmentarycznie – bo pewnie nie był „z epoki”, za to została zbyt przedłużona sekwencja lasu – pewnie dlatego, ze nie trzeba go charakteryzować na lata 60.:). Na dodatek jest tu spora wpadka montażowa – Ida jeszcze ma nogi na schodach, a już słychać, jak puka do mieszkania ciotki…

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Sztuczne kwiaty to dekoracji
W Ikea kiedyś widziałam takie roślinki
Czy to dobry prezent?
Ja uważam że dla kobiety najbardziej uniwersalny prezent to jednak kosmetyki, kremów czy lakierów...
Co kupić siostrze
Też myślę że zestaw do robienia paznokci jest fajnym pomysłem zwłaszcza dla młodych dziewczyn....
Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Zawsze wykupuję ubezpieczenie jak wyjeżdżam. Za czasów studenckich raz jechałam w Alpy na narty,...