Organizacja segregacji śmieci w domu. Jak zacząć?

16 listopada 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zmiany, jakie zaszły ostatnio, a które związane są z segregacją śmieci, mogą niektórych nieco przerażać. Warto jednak pamiętać, że chodzi tu przede wszystkim o środowisko, a sama segregacja nie musi być kłopotliwa, jeśli zapoznamy się z zasadami, według których powinniśmy grupować odpadki oraz gdy mamy do tego odpowiednie akcesoria.

organizacja śmieci

Jak segregować śmieci w domu?

Segregacja śmieci podlega pewnym określonym regułom. Przede wszystkim chodzi tu o podział wyrzucanych śmieci według materiału, z którego są one wykonane. Do każdego rodzaju odpadków dopasowany jest określony kolor, który widnieje na niezbędnym do segregowania śmieci pojemniku.

  • Do plastiku i metalu przypisano kolor żółty,
  • Do papieru – niebieski,
  • Do szkła – zielony,
  • Do odpadków bio – brązowy,
  • Do zmieszanych – czarny.

W takich kolorach produkuje się nie tylko worki na śmieci, ale przede wszystkim pojemniki, które często posiadają dodatkowe oznaczenia, pomagające w rozpoznaniu, który kosz służy do jakich odpadków. Umieszczone są one często na pokrywie. Na pojemniki można również nakleić etykiety z opisami, jakie śmieci są do nich przydzielone lub samodzielnie podpisać wiadra markerem. Wszystko po to, aby w przyszłości nie doszło do pomyłki.

śmieci

Segregować odpady można nie tylko poza domem, ale również w jego wnętrzu. Bez względu na to, czy jest to dom z dużą kuchnią, czy mniejsze mieszkanie. Należy po prostu zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki, które mogą przybrać przeróżne formy – oddzielnych kubłów o różnych kolorach lub jednego kosza z przegródkami czy z wyjmowanymi wiaderkami. Specjalne kosze do segregacji śmieci nie odbiegają zbytnio swoim wyglądem od tych klasycznych wersji. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań, które pomogą w sprawnej organizacji selekcji odpadów, bez uszczerbku na wyglądzie naszej kuchni. Prezentowane tutaj ciekawe modele znajdziesz w sklepie internetowym Garneczki.pl (https://www.garneczki.pl/), gdzie dostępne są przeróżne rozwiązania.

Jak uniknąć nieprzyjemnych zapachów?

Jest kwestią dość istotną to, czy dany kubeł powinien być zamykany czy też nie oraz gdzie powinno się ustawiać pojemniki, aby nie przeszkadzały w poruszaniu się po kuchni lub łazience. Trudno wyobrazić sobie przecież, że kilka dużych kubłów stać będzie pod ścianą, uniemożliwiając podstawowe czynności i komfortowy ruch. Jeśli chodzi o kwestię pierwszą, czyli pokrywkę – jest to sprawa w dużym stopniu uzależniona od tego, co do danego wiadra chcemy wyrzucać. Plastik, metal czy papier nie generują nieprzyjemnych zapachów rozkładających się śmieci.

Inaczej sprawa wygląda z odpadkami biologicznymi oraz śmieciami zmieszanymi, w których znaleźć się mogą rzeczy powodujące nieprzyjemną woń. Jest oczywiste, że nikt nie chce, aby po kuchni lub łazience – szczególnie, gdy nie są to wielkie przestrzenie – roznosiły się mało apetyczne zapachy, których mogą nie zneutralizować odświeżacze powietrza. Dlatego też do odpadków zmieszanych i bio należy wybierać pojemniki z pokrywkami. Mogą być to kosze stawiane na podłodze, zawieszane na drzwiach szafki lub na ścianie. Najważniejsze, by posiadały szczelną, a jednocześnie łatwo otwieralną pokrywę.

wiadro

Oszczędność miejsca – sprytne kosze Joseph Joseph i Brabantia

Jeśli chodzi o sprawę drugą, czyli zagospodarowanie przestrzeni dla pojemników, trzeba zastanowić się, jakich śmieci w domu produkujemy najwięcej. Jeśli wiemy, że w bardzo małych ilościach wyrzucamy rzeczy ze szkła, nie ma wówczas potrzeby kupować dla nich wielkich pojemników, które będą bardziej wadziły, aniżeli pomagały w organizacji. Wielu producentów akcesoriów pomagających w porządkowaniu przestrzeni w domu oferuje rozwiązania pozwalające zaoszczędzić miejsce. Kubły nie stoją obok siebie, ale ustawione są jedne na drugich i wysuwają się w miarę naszych potrzeb. Takie kosze do segregacji produkuje chociażby angielska firma Joseph Joseph, która ma w swojej ofercie zarówno pojemniki wykonane z połączenia stali nierdzewnej z tworzywem sztucznym, jak i z samego tworzywa sztucznego.

smieci

W zaoszczędzeniu przestrzeni pomagają także kosze, które można zarówno standardowo postawić na podłodze, jak zawiesić na ścianie. Takie kosze produkuje m.in. holenderska mara Brabantia. Producenci oferują również pojemniki do segregacji, które mają wewnątrz podziałki odpowiadające poszczególnym grupom śmieci – nie ma tym samym konieczności kupowania wielu wiader.

Nie tylko kuchnia

Kuchnia jest z pewnością miejscem, gdzie powinno być wyznaczone specjalne miejsce do segregowania śmieci, jednak kosz na odpadki powinien stać także w łazience. Zazwyczaj pojemniki łazienkowe są mniejsze, do kosza łazienkowego wyrzuca się bowiem śmieci zdecydowanie rzadziej. Pozbywamy się tutaj również bardzo konkretnych rzeczy, wśród których najważniejsze są zużyte przybory higieniczne wszelkiego rodzaju. Pojemniki do segregacji śmieci w łazience nie muszą być tak duże i zamykane jak te, które kupujemy do kuchni. Niemniej jednak warto postawić na segregację śmieci nawet w łazience. Specjalnie dedykowane do tego kosze wyposażone są zazwyczaj w dwie komory – jedną na zużyte plastikowe opakowania po kosmetykach, a drugą na zużyte artykuły higieniczne. Jest to dla przykładu model wcześniej wspominanej już marki oferującej akcesoria do łazienki Joseph Joseph – seria Split. Dostępne są także małe worki na śmieci, odpowiednio dopasowane do mniejszych, łazienkowych pojemników. Zwykłe kosze łazienkowe nie są produktami trudno dostępnymi, natomiast takie przeznaczone do selekcji odpadów dopiero zdobywają popularność. 

wiadro

Jak widzisz, prawidłowa segregacja śmieci, zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, wcale nie musi być taka trudna! Wystarczą chęci, znajomość podstawowych zasad segregacji i odpowiednie pojemniki. Specjalne kosze warto ustawić nie tylko w kuchni, ale również w łazience, w której przecież także produkowane są odpadki. Możesz pójść nawet o krok dalej i zdecydować się na domowy kompostownik, do którego trafiać będą wybrane odpadki organiczne. Zacznij jednak od podstawowego pojemnika z paroma komorami, do których będą trafiać posegregowane domowe śmieci.

 

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Trening na prawidłowy oddech w czas…
Mi pomaga skupienie się w stresie na jakiejś poztywnej myśli, takie oddychanie jakoś...
Zupa buraczkowa z ziemniakami tłucz…
Fajny przepis tylko brak czasu ciągle na takie gotowanie, ja przez pośpiech...
Czego nie jeść przy delikatnym żołą…
Mi szkodzą np. surowe brokuły, próbowałam miksować je w koktajlach i nie daję...
Jak urządzić łazienkę dla osoby sta…
Warto też zadbać o matę antypoślizgową na płytki i do wanny i nie dawać...