Branża kosmetyczna wykorzystuje do swoich produktów opakowania z różnorodnych materiałów: szkło tworzywa sztuczne i metale, przy czym szkło należy do najstarszych materiałów. W tym artykule opowiemy Ci o opakowaniach na kosmetyki, dzięki czemu będziesz wiedział, jak wybrać odpowiednie.
Opakowania na kosmetyki szklane — rodzaje stosowanego szkła
Piasek znany jako krzemionka jest głównym składnikiem szkła zmieszanym z tlenkami metali, węglanem sodu i innymi pierwiastkami śladowymi. Słoiki wykonane ze szkła są popularne do pakowania emulsji, ponieważ zapewniają łatwość wyjmowania produktu palcami. Kluczową zaletą szkła jest to, że ma dekoracyjny i czysty wygląd.
Trzy główne rodzaje szkła to szkło borokrzemianowe, sodowo-wapniowe poddane obróbce i zwykłe sodowo-wapniowe. Każdy z nich ma unikalne właściwości chemiczne. Szkło borokrzemowe jest obojętne chemicznie niż szkło sodowo-wapniowe, ponieważ zawiera bor lub aluminium i cynk. To szkło zawiera wodorotlenek sodu, który wraz z innymi składnikami i cząsteczkami może mieszać się z wodą destylowaną w szklanym pojemniku po roku przechowywania. Obrobione wapno sodowane jest przydatne do długich okresów przechowywania, podczas gdy zwykłe wapno sodowane jest bardziej odporne chemicznie, co jest odpowiednie do opakowań ogólnego zastosowania. Małe grube szklane słoiczki są używane do cieni do powiek, błyszczyków i produktów kremowych. Większe szklane słoiczki służą do podkładów, płynów do demakijażu, kremów i pudrów. Słoiczki ze szkła oranżowego przeznaczone są do produktów do kąpieli i ciała, które nie mają wyraźnych kolorów. Gdy jony sodu ulegają redukcji, szkło staje się bardziej odporną chemicznie formą opakowania kosmetycznego.
Szukasz trwałych, ekologicznych i świetnie wyglądających opakowań na kosmetyki? Koniecznie sprawdź ofertę firmy Emcor – opakowania na kosmetyki. To wiodący dostawca opakowań dla branży kosmetycznej.
Plastikowe opakowania w branży kosmetycznej
Opakowania na kosmetyki są też wykonane z tworzyw sztucznych, ze względu na wygodę i higieniczne właściwości. Niestety plastik przyczynia się do powstawania dużej ilości odpadów, a po otwarciu produkty zwykle muszą zostać dość szybko zużyte. Jednym z głównych powodów, dla których plastik jest tak popularnym materiałem, jest jego niski koszt. Jest również lekki, elastyczny, niełamliwy i trwały. Do tego jest bezwonny i ma przyjemny wygląd. Główną wadą tworzyw sztucznych jest ich stabilność fizyczna, co czyni je podatnymi na absorpcję, pękanie naprężeniowe i spękania. Odporność na tusz i inne substancje chemiczne może ograniczać jego zastosowanie w przypadku niektórych rodzajów opakowań. Najpopularniejszym rodzajem tworzywa stosowanego w opakowaniach kosmetycznych jest PP.
Pojemniki metalowe — trwałe opakowania
Puszki i tuby są zwykle wykonane z metali, takich jak aluminium lub cyna. Aluminium chroni przed zarazkami i jest jednym z najczęściej poddawanych recyklingowi materiałów na świecie. Większość składanych tubek jest wykonana z aluminium, ale cyna i ołów również są często stosowane w opakowaniach kosmetycznych. Metalowe opakowania są nietłukące i zapewniają najlepszą możliwą ochronę produktów. Mogą również zabezpieczać produkty, przed wilgocią lub wysoką temperaturą. Metale w dużym stopniu nadają się do recyklingu i to ich niewątpliwa zaleta. Inną jest to, że metale można wytwarzać w różnych kształtach i rozmiarach.