„Oliver Twist” i „Wielkie nadzieje” Charlesa Dickensa – klasyka dla dzieci!

10 kwietnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W małym świecie dziecięcym, bez względu na to, kto dziecko wychowuje, istnieje największa wrażliwość na niesprawiedliwość. Niesprawiedliwość może być nawet niewielka, ale przecież świat dziecka jest niewielki i jego koń na biegunach nie przewyższa rozmiarami dużego psa myśliwskiego.

Charles Dickens, Wielkie nadzieje, tłum. Karolina Beylin

OLIVER TWIST i WIELKIE NADZIEJE Charlesa Dickensa to kolejne tytuły mistrzów światowego pióra w kolekcji KLASYKA DLA DZIECI wydawnictwa TANDEM.
Książki ukażą się już 4 maja.

Seria „Charles Dickens” stanowi adaptację oryginalnych tekstów wielkiego pisarza, a w cyklu pojawi się dziesięć jego bestsellerowych powieści. Spotkanie z bohaterami książek przeniesie czytelników w czasy XIX-wiecznej Anglii. Będzie fascynującą przygodą i lekcją historii ukazującą realia życia epoki wiktoriańskiej. Rozbudzi ciekawość, zainspiruje do stawiania pytań dotyczących nie tylko dalszych losów postaci, ale też uniwersalnych. Co spotka bohaterów? Jakich będą musieli dokonać wyborów? Czy ich plany się powiodą? Odpowiedzi znajdziemy w powieściach, które mimo upływu lat niosą ponadczasowe przesłania.

OLIVER TWIST, CZYLI JAK RADZIĆ SOBIE Z PRZECIWNOŚCIAMI LOSU

Oliver Twist był sierotą. Matka zmarła w dniu narodzin Olivera. Nikt nie wiedział, kim był jego ojciec. Woźny dał mu na nazwisko „Twist” (…).

Czy można wyobrazić sobie gorszy start w życie? Bez rodziny, domu, w którym jest się otoczonym miłością i opieką? Oliver dorasta w sierocińcu w wiejskim gospodarstwie. Bez zabawek, słodyczy i choinki na święta. Pozostawiony sam sobie. Wiecznie głodny, w podartym, starym ubraniu. Stamtąd trafia do przytułku, gdzie pracuje w warsztacie, a jego zadaniem jest rozplątywanie starych, pokrytych smołą lin okrętowych. Aż nadchodzi dzień, w którym odważa się poprosić o dokładkę jedzenia. W konsekwencji zostaje wystawiony na sprzedaż. Można go kupić za 5 funtów.

Wkrótce znalazł się ktoś, kto chciał przyjąć Olivera. Był to pan Sowerberry, przedsiębiorca pogrzebowy, wysoki, wychudzony mężczyzna, ubrany w wytarty czarny garnitur. Uznał on, że Oliver może mu się przydać do zamiatania i szorowania warsztatu, w którym robiono trumny. Pan Sowerberry nie był złym człowiekiem. Właściwie życie Olivera z nim i jego żoną było dużo lepsze od życia w przytułku, chociaż musiał spać w warsztacie pełnym trumien. Z drugiej jednak strony żona pana Sowerberry’ego była wciąż skwaszona, często się złościła i wcale nie lubiła Olivera.

Był tam też inny młody pracownik imieniem Noah, który uważał się za kogoś lepszego od Olivera. Drażnił się z chłopcem, nazywając go znajdą i obrażając jego matkę. – Było z niej ladaco – mawiał – naprawdę nie byle jakie ladaco. Oliver nie pamiętał swojej matki. Nie znał nawet jej imienia, ale nie pozwalał jej obrażać. Pewnego dnia Noah posunął się za daleko i doszło do bijatyki. Oliver zwyciężył. Noah pobiegł zaś na skargę do państwa Sowerberrych. Ci stanęli nad Oliverem jak sędziowie.

– Noah obrażał moją matkę – powiedział im Oliver. – Dlatego go uderzyłem.
– I co z tego, nawet jeśli ją obraził? – zapytała pani Sowerberry. – Twoja matka zasłużyła sobie na wszystko, co powiedział, a nawet na więcej!
– Nie, nie zasłużyła – odpowiedział Oliver.
– Tak – powiedziała pani Sowerberry.
– To kłamstwo! – krzyknął Oliver.

Pani Sowerberry wybuchnęła płaczem. Pan Sowerberry uznał więc, że musi coś zrobić. Uderzył Olivera kilka razy, a następnie odesłał go do łóżka w warsztacie trumien. Kiedy Oliver został już sam, przyszło mu na myśl, że właściwie nie ma tu nic do roboty. Nie miał rodziny. Nie miał przyszłości. Powinien stąd uciec.

Twist nie wie, że decyzja o ucieczce oznacza dla niego początek nowego życia, w którym narażony będzie na wiele niebezpieczeństw. Czy kiedyś szczęście się do niego uśmiechnie? Oliver Twist to powieść o tym, że warto ryzykować, by odmienić swój los. I nigdy się nie poddawać.

***

WIELKIE NADZIEJE, CZYLI RZECZ O POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI

Bohaterem książki jest Philip Pirrip, w skrócie zwany Pipem. Jest sierotą, jak Oliver Twist, ale ma więcej szczęścia – mieszka ze starszą o dwadzieścia lat, awanturniczą i porywczą siostrą oraz jej mężem, dobrodusznym kowalem o imieniu Joe. Pip chodzi czasem na cmentarz, na którym pochowani są jego rodzice. Tęskni za nimi. Pewnego dnia jednak na jego drodze staje Abel Magwitch.
Poszedł tam także pewnej Wigilii. Zapadał zmrok, a chłopiec drżał, bo dosięgł go wiatr od rzeki. Rozczulił się nad sobą i zaczął płakać.
– Przestań ryczeć! – wrzasnął ktoś przeraźliwym głosem. Zza nagrobków wyskoczył ogromny mężczyzna. Miał na sobie poszarpane i zszarzałe ubranie. Był cały mokry, umazany błotem i także trząsł się z zimna. A co najgorsze, jego kostki były skute żelaznym łańcuchem.
– Jak masz na imię chłopcze?
– Pip, proszę pana.
– Gdzie mieszkasz?

Chłopiec drżącą ręką wskazał na swoją wioskę oddaloną o milę.
– Gdzie twoi rodzice? – warknął mężczyzna.
– Tam – odpowiedział Pip, wskazując głową na nagrobki. – Mieszkam z moją siostrą, panią Joe. Jest żoną kowala Joego Gargery’ego.
– Kowala, aha – powtórzył mężczyzna, spoglądając na łańcuch na swoich nogach. Wyciągnął wielkie dłonie i złapał Pipa za policzki.
– Oto co zrobisz, chłopcze. Pójdziesz teraz do domu, ale jutro rano przyniesiesz mi trochę jedzenia oraz pilnik. Jeśli tego nie zrobisz – mogę cię zjeść, zaczynając od twoich tłustych policzków.

Któż oparłby się takiej prośbie? Pip spełnia życzenia tajemniczego mężczyzny, mimo słusznych obaw przed reakcją pani Joe. Niestety, pomoc jest daremna, bo okazuje się, że Magwitch, zbiegły ze statku więziennego przestępca, został pojmany przez ścigających go żołnierzy. Zachował jednak w pamięci szlachetny uczynek Pipa.
Największym marzeniem chłopca jest zostanie dżentelmenem, ale zdaje sobie sprawę ze swojego pochodzenia i wstydzi się go. Uczucia te potęguje nieodwzajemniona miłość do pięknej i bogatej Estelli. Sprawa wygląda beznadziejnie, jednak pewnego dnia w życiu bohatera pojawia się anonimowy dobroczyńca…
Wielkie nadzieje Charlesa Dickensa odniosły natychmiastowy sukces zaraz po publikacji. Kronika życia Pipa jest wnikliwym zapisem zmian, jakie zachodzą w życiu i umyśle młodego człowieka. Czytelnik będzie mógł towarzyszyć mu w tej ekscytującej wędrówce, wspólnie z bohaterem zastanawiać się nad słusznością dokonanych przez niego wyborów i trochę… pofilozofować.

Książki napisane są lekkim, dostosowanym do percepcji młodego czytelnika językiem i wzbogacone o współczesne ilustracje.

Dostępne są również jako audiobooki.

W serii ukaże się 10 książek:

1. Oliver Twist
2. Wielkie nadzieje
3. Samotnia
4. David Copperfield
5. Opowieść o dwóch miastach
6. Mała Dorrit
7. Nicholas Nickleby
8. Ciężkie czasy
9. Magazyn osobliwości
10. Opowieść wigilijna

O autorze:
Charles Dickens przyszedł na świat 7 lutego 1812 roku w angielskim Portsmouth w hrabstwie Hampshire, jako drugie dziecko z ośmiorga. Ze względu na stan finansów i charakter pracy ojca, Johna Dickensa, urzędnika w Royal Navy Pay Office, rodzina często się przeprowadzała. Państwo Dickens nie byli zamożni, a ich sytuacja pogorszyła się przez lekkomyślność finansową Johna, która doprowadziła do osadzenia go w więzieniu Marshalsea, gdzie odsiadywał wyrok za długi. Dwunastoletni, marzący o byciu dżentelmenem Charles, został zmuszony do porzucenia szkoły i pomocy w utrzymaniu rodziny – tak trafił do fabryki pasty do butów, Warren’s Blacking Factory. To doświadczenie mocno naznaczyło jego psychikę. W fabryce młody Charles Dickens poznaje Boba Fagina, którego nazwisko wykorzystuje potem w powieści „OLIVER TWIST”. Po wyjściu ojca z więzienia, pragnący edukacji Charles wraca na krótko do szkoły. Rodzice jednak mogą zapewnić wykształcenie tylko jednemu z dzieci – i nie jest nim Charles, który podejmuje pracę w firmie radców prawnych Ellis&Blackmore. Po ukończeniu kursów pracuje jako stenografista, później jako sprawozdawca parlamentarny, dziennikarz. I pisze. Jego społeczno-obyczajowe, ponadczasowe powieści odmalowują obraz życia wiktoriańskiej Anglii. Jest wnikliwym obserwatorem, portrecistą ludzkich zachowań i typów, dostrzegającym podziały i nierówności środowiskowe, szczególnie wyraźne w dobie rewolucji przemysłowej. Nie jest jednak postacią kryształową – podobno w rozmowie z Fiodorem Dostojewskim powiedział, że są w nim dwaj ludzie – „jeden, który czuje to, co powinien, a drugi wręcz przeciwnie”. Jego utwory doczekały się wielu ekranizacji filmowych i adaptacji teatralnych.

Książki poleca Wydawnictwo Tandem

***

KOLEKCJA LITERACKA WYDAWNICTWA TANDEM KLASYKA DLA DZIECI ZAPRASZA MŁODYCH CZYTELNIKÓW NA SPOTKANIE Z WYJĄTKOWYMI BOHATERAMI UTWORÓW, KTÓRE NA STAŁE WPISAŁY SIĘ DO ŚWIATOWEJ KLASYKI LITERATURY.

W kolekcji dotychczas ukazały się serie: Superbohater z antyku Stelli Tarakson, Sherlock Holmes (adaptacja dzieł sir Arthura Conana Doyle’a), Jane Austen. Dla młodych dam w adaptacji Gemmy Barder oraz Legendy arturiańskie. Na 2021 rok zaplanowane są kolejne premiery: seria Arsène Lupin – dżentelmen włamywacz Maurice’a Leblanca w adaptacji Dariusza Rekosza oraz dzieła Williama Shakespeare’a






FORUM - bieżące dyskusje

Wattpad - korzystacie?
Ja ciągle korzystam z wymian książek, jednak papierowe są najlepsze dla mnie.
Gdzie nocować w podróżach objazdowy…
A może z air b'n'b? To też fajna opcja w większych miastach.
Koszt ślubu i wesela na 100 osób?
Wreszcie ludzie się opamiętali z zapraszaniem dawno nie widzianej rodziny i tylko najbliżsi...
Przyjęcie do przedszkola a szczepie…
Oj, niedługo już się skończy samowolka, do żłobka i przedszkola nie przyjmą i...