Olejki zapachowe do domu — jak używać?

13 grudnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Mianem olejku zapachowego określa się mieszaninę olejków naturalnych oraz syntetycznych substancji zapachowych lub syntetyczne aromaty produkowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Do wyboru mamy olejki zapachowe o nutach kwiatowych, owocowych, drzewnych, leśnych czy korzennych. Olejki zapachowe do domu wykorzystuje się do aromatyzacji powietrza — czy to przy pomocy kominka, nebulizatora, nawilżacza czy dyfuzora. Jak wybrać dobre olejki zapachowe do domu? Jak używać tego typu produktów?

olejki zapachowe

Olejki zapachowe do dyfuzora

Doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników aromaterapii jest dyfuzor zapachowy. To urządzenie służące do rozpylania olejków eterycznych w pomieszczeniach. Dodatkowo, może być ono wykorzystywane podczas aromaterapii. Jak działa dyfuzor zapachowy? Rozbija on olejki eteryczne na małe cząsteczki, zmieniając je w aromatyczną, delikatną mgiełkę. Rozproszenie następuje tu równomiernie, w odpowiednim stężeniu. Sprawia to, że aromat nie przytłacza pomieszczenia, a jednocześnie jest dobrze wyczuwalny. Na sklepowych półkach można się spotkać z różnymi rodzajami dyfuzorów zapachowych. Do wyboru mamy:

  • Dyfuzory cieplne — wykorzystują one elementy grzewcze, które sprawiają, że olejki zapachowe do podgrzewaczy stopniowo odparowują się do powietrza. Wytwarzane ciepło może się jednak przyczyniać do zmiany ich właściwości terapeutycznych, sprawiając, że ich działanie będzie znacznie słabsze.
  • Dyfuzory parowe — cechą charakterystyczną tych urządzeń jest to, że olejki zapachowe do nawilżacza są tu rozprowadzane dzięki przepływowi powietrza. Jak dokładnie działają takie dyfuzory? Wbudowany w nie wentylator przepuszcza powietrze przez filtr, na którym znajduje się uprzednio zakroplony olejek. Zaletą takiego dyfuzora jest cicha praca, wadą — słabe właściwości terapeutyczne. Wynikają one zarówno z rozcieńczenia wodą, jak i faktu, iż zawarte w olejkach składniki nie są dyfuzowane w tym samym momencie, lecz po kolei — od lżejszych, do cięższych.
  • Dyfuzor nebulizujący — sprawia on, iż olejki zapachowe do dyfuzora rozbijają się na drobne cząsteczki. Odbywa się to za sprawą strumienia powietrza wydobywającego się pod wysokim ciśnieniem. Cechą charakterystyczną tego urządzenia jest to, że nie wykorzystuje ono ani ciepła, ani wody. Rozpraszana substancja nie zmienia tu swojego składu chemicznego, a co za tym idzie — zachowuje ona wszystkie swoje właściwości.
  • Dyfuzor ultradźwiękowy — wykorzystuje on wodę oraz wibracje ultradźwiękowe, rozpraszając w ten sposób cząsteczki olejku eterycznego w powietrzu za pomocą pary wodnej. Urządzenia tego typu nie podgrzewają wody z olejkiem, co sprawia, że nie traci on swoich cennych właściwości.

Naturalne olejki zapachowe

Jak wybierać naturalne olejki zapachowe? W pierwszej kolejności, należy zapoznać się z etykietą danego produktu. Znajdować powinna się tam łacińska nazwa rośliny, z której otrzymano ekstrakt oraz informacje na temat kraju pochodzenia danego wyrobu, producenta lub importera, a także daty produkcji i terminu przydatności. Najlepszym rozwiązaniem są naturalne olejki zapachowe pochodzące od producentów posiadających certyfikat IFEAT.

Czy olejki zapachowe są szkodliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy olejki zapachowe są szkodliwe. Mimo tego, iż wykazują one działanie prozdrowotne, pomagając w łagodzeniu rozmaitych dolegliwości, stosowane w zbyt dużych ilościach mogą doprowadzić do powstania zapaleń i pęcherzy na skórze lub wywołać reakcję alergiczną. Ze stosowania olejków zapachowych powinny zrezygnować osoby chorujące na epilepsję i astmę, alergicy oraz kobiety w ciąży.