W dzisiejszych czasach spędzamy większą część dnia w zamkniętych pomieszczeniach. Biuro, dom, a pomiędzy nimi pewien odcinek drogi pokonywanej najczęściej autem lub innym środkiem lokomocji. Praca i wypoczynek wewnątrz budynku sprawiają, iż musimy zadbać o sprzyjającą im atmosferę i to zarówno, jeśli chodzi o dopływ świeżego powietrza, jak i jego odpowiednie odświeżanie i dezynfekcję.
Prostym sposobem na stworzenie w pomieszczeniu odpowiedniego klimatu do pracy oraz wypoczynku jest nawanianie powietrza za pomocą kominka aromaterapeutycznego i wybranych olejków eterycznych. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać olejki lub ich mieszanki, które odświeżą i zdezynfekują powietrze, wzmocnią koncentrację, uspokoją i przywrócą równowagę psychiczną lub pomogą w bezsenności. Do najbardziej popularnych substancji wykorzystywanych w kominkach należą między innymi olejki: pomarańczowy i sosnowy.
Za co lubimy olejek pomarańczowy?
Jego świeży cytrusowy zapach kojarzy się nam z wakacjami, pięknymi krajobrazami krajów śródziemnomorskich – bujną roślinnością, niepowtarzalną słodko-kwiatową wonią unoszącą się w powietrzu, śpiewem cykad ukrytych w nadmorskich lasach sosnowych i owocami o wspaniałym słodkim smaku, lubianymi przez większość z nas.
Dzięki prostym zabiegom takim jak ożywcza kąpiel, czy masaż z użyciem samodzielnie wykonanej oliwki do ciała, a przede wszystkim odparowywanie w kominku aromaterapeutycznym, olejek pomarańczowy może towarzyszyć nam każdego dnia. Olejek otrzymywany jest przez wyciskanie skórek owoców pomarańczy uprawianej w południowej Europie, Ameryce i Azji. Działa uspokajająco i antyseptycznie. Ze względu na słodki, owocowy zapach stosowany jest w mieszankach dla dzieci. Pomaga w depresjach, stanach lękowych, napięciach mięśni, skurczach i bezsenności. Wskazany jest także do pielęgnacji starzejącej się skóry.
Sosnowe terapie
Właściwości terapeutyczne sosny docenimy już po krótkim pobycie w lesie, kiedy zmęczeni i spragnieni kontaktu z naturą przychodzimy, by zaczerpnąć świeżego powietrza i otrzymać odpowiednią dawkę energii witalnej. Sosna ma również szerokie zastosowanie w lecznictwie. Igliwie drzewa używane jest do sporządzania nalewek i wyciągów w chorobach dróg oddechowych. Nalewkę ze świeżych pąków lub młodych pędów stosuje się w zaburzeniach metabolizmu. A w sprzedaży obok miodu spadziowego, ze spadzi drzew iglastych, w tym także sosny, występuje również miód sosnowy.
Olejek sosnowy otrzymywany jest z igieł i gałązek sosny zwyczajnej występującej w Europie północnej, Azji i obu Amerykach. Najlepszy olejek otrzymuje się wiosną i latem. Jest składnikiem wielu syropów przeciwkaszlowych. Działa pobudzająco i odświeżająco, zwiększa odporność organizmu. Wykorzystywany jest przy leczeniu infekcji dróg oddechowych, kaszlu, astmy, grypy, zapalenia zatok, infekcji dróg moczowych, ociężałości umysłowej. Kąpiele i masaż z użyciem olejku działają wzmacniająco i lekko pobudzająco na organizm. Dlatego polecane są osobom zmęczonym i starszym. Olejek posiada charakterystyczny świeży, leśny zapach.
Receptury Dr Beta z użyciem olejku pomarańczowego:
Dezynfekcja i nawanianie
Olejek pomarańczowy 8 kropli
Olejek cynamonowy z kory 2 krople
Stosować w kominku aromaterapeutycznym raz dziennie.
Bezsenność
olejek lawendowy 5 kropli
olejek jałowcowy 3 krople
olejek pomarańczowy 1 kropla
olejek tymiankowy 1 kropla
Stosować w kominku aromaterapeutycznym wieczorem, przed snem.
Brak koncentracji
olejek rozmarynowy 5 kropli
olejek lawendowy 2 krople
olejek geraniowy 2 krople
olejek pomarańczowy 1 kropla
Olejki używać w kominku aromaterapeutycznym raz do maximum 2 razy dziennie 10 kropli.
Receptury Dr Beta z użyciem olejku sosnowego:
Katar, Kaszel
Olejek sosnowy 3 krople
Olejek manuka 2 krople
Stosować do inhalacji raz dziennie do ustąpienia objawów. Olejki należy wkropić do miski z wrzątkiem i nachylić głowę nad roztworem przykrywając ją ręcznikiem, Opary wdychamy przez 5-10 minut.
Masaż i kąpiel z użyciem olejku sosnowego
Olejek sosnowy 3 krople
Olejek tymiankowy 2 krople
Olejki należy wkropić na jedną łyżkę stołową oleju roślinnego i wykonać miejscowy masaż klatki piersiowej, wieczorem przed snem. Taką samą mieszankę można stosować do kąpieli przed snem.
Dezynfekcja i odświeżanie powietrza
Olejek sosnowy 5 kropli
Olejek mięty pieprzowej 3 krople
Olejek goździkowy 2 krople
Olejki używać w kominku aromaterapeutycznym raz do maximum 2 razy dziennie 10 kropli.
DR BETA
Kilka uwag:
- Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych! Olejki marki Dr Beta są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
- Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI.
- Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!
www.drbeta.pl
LITERATURA
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008
Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2012
Kwartalnik „Aromaterapia” – www.literatura.aromaterapia.pl