Olejki eteryczne na co dzień | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Olejki eteryczne na co dzień

13 lutego 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W dzisiejszych czasach spędzamy większą część dnia w zamkniętych pomieszczeniach. Biuro, dom, a pomiędzy nimi pewien odcinek drogi pokonywanej najczęściej autem lub innym środkiem lokomocji. Praca i wypoczynek wewnątrz budynku sprawiają, iż musimy zadbać o sprzyjającą im atmosferę i to zarówno, jeśli chodzi o dopływ świeżego powietrza, jak i jego odpowiednie odświeżanie i dezynfekcję.

Prostym sposobem na stworzenie w pomieszczeniu odpowiedniego klimatu do pracy oraz wypoczynku jest nawanianie powietrza za pomocą kominka aromaterapeutycznego i wybranych olejków eterycznych. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać olejki lub ich mieszanki, które odświeżą i zdezynfekują powietrze, wzmocnią koncentrację, uspokoją i przywrócą równowagę psychiczną lub pomogą w bezsenności. Do najbardziej popularnych substancji wykorzystywanych w kominkach należą między innymi olejki: pomarańczowy i sosnowy.

Za co lubimy olejek pomarańczowy?

Jego świeży cytrusowy zapach kojarzy się nam z wakacjami, pięknymi krajobrazami krajów śródziemnomorskich – bujną roślinnością, niepowtarzalną słodko-kwiatową wonią unoszącą się w powietrzu, śpiewem cykad ukrytych w nadmorskich lasach sosnowych i owocami o wspaniałym słodkim smaku, lubianymi przez większość z nas.

Dzięki prostym zabiegom takim jak ożywcza kąpiel, czy masaż z użyciem samodzielnie wykonanej oliwki do ciała, a przede wszystkim odparowywanie w kominku aromaterapeutycznym, olejek pomarańczowy może towarzyszyć nam każdego dnia. Olejek otrzymywany jest przez wyciskanie skórek owoców pomarańczy uprawianej w południowej Europie, Ameryce i Azji. Działa uspokajająco i antyseptycznie.  Ze względu na słodki, owocowy zapach stosowany jest w mieszankach dla dzieci. Pomaga w depresjach, stanach lękowych, napięciach mięśni, skurczach i bezsenności. Wskazany jest także do pielęgnacji starzejącej się skóry.

Sosnowe terapie

Właściwości terapeutyczne sosny docenimy już po krótkim pobycie w lesie, kiedy zmęczeni i spragnieni kontaktu z naturą przychodzimy, by zaczerpnąć świeżego powietrza i otrzymać odpowiednią dawkę energii witalnej. Sosna ma również szerokie zastosowanie w lecznictwie. Igliwie drzewa używane jest do sporządzania nalewek i wyciągów w chorobach dróg oddechowych. Nalewkę ze świeżych pąków lub młodych pędów stosuje się w zaburzeniach metabolizmu. A w sprzedaży obok miodu spadziowego, ze spadzi drzew iglastych, w tym także sosny, występuje również miód sosnowy.

Olejek sosnowy otrzymywany jest z igieł i gałązek sosny zwyczajnej występującej w Europie północnej,  Azji i obu Amerykach. Najlepszy olejek otrzymuje się wiosną i latem. Jest składnikiem wielu syropów przeciwkaszlowych. Działa pobudzająco i odświeżająco, zwiększa odporność organizmu. Wykorzystywany jest przy leczeniu infekcji dróg oddechowych, kaszlu, astmy, grypy, zapalenia zatok, infekcji dróg moczowych, ociężałości umysłowej. Kąpiele i masaż z użyciem olejku działają wzmacniająco i lekko pobudzająco na organizm. Dlatego polecane są osobom zmęczonym i starszym. Olejek posiada charakterystyczny świeży, leśny zapach.

Receptury Dr Beta z użyciem olejku pomarańczowego:

Dezynfekcja i nawanianie

Olejek pomarańczowy             8 kropli

Olejek cynamonowy z kory     2 krople

Stosować w kominku aromaterapeutycznym raz dziennie.

Bezsenność

olejek lawendowy          5 kropli

olejek jałowcowy            3 krople

olejek pomarańczowy    1 kropla

olejek tymiankowy         1 kropla

Stosować w kominku aromaterapeutycznym wieczorem, przed snem.

Brak koncentracji

olejek rozmarynowy    5 kropli

olejek lawendowy          2 krople

olejek geraniowy            2 krople

olejek pomarańczowy    1 kropla

Olejki używać w kominku aromaterapeutycznym raz do maximum 2 razy dziennie 10 kropli.

 

Receptury Dr Beta z użyciem olejku sosnowego:

Katar, Kaszel

Olejek sosnowy    3 krople

Olejek manuka    2 krople

Stosować do inhalacji raz dziennie do ustąpienia objawów. Olejki należy wkropić do miski z wrzątkiem i nachylić głowę nad roztworem przykrywając ją ręcznikiem, Opary wdychamy przez 5-10 minut.

Masaż i kąpiel z użyciem olejku sosnowego

Olejek sosnowy         3 krople

Olejek tymiankowy  2 krople

Olejki należy wkropić na jedną łyżkę stołową oleju roślinnego i wykonać miejscowy masaż klatki piersiowej, wieczorem przed snem. Taką samą mieszankę można stosować do kąpieli przed snem.

Dezynfekcja i odświeżanie powietrza

Olejek sosnowy                   5 kropli

Olejek mięty pieprzowej   3 krople

Olejek goździkowy             2 krople

Olejki używać w kominku aromaterapeutycznym raz do maximum 2 razy dziennie 10 kropli.

DR BETA
Kilka uwag:

  • Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych! Olejki marki Dr Beta są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
  • Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI.
  • Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

www.drbeta.pl

LITERATURA

Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007

Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008

Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2012

Kwartalnik „Aromaterapia” – www.literatura.aromaterapia.pl

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...