Olejek kopru włoskiego na niestrawność i nie tylko
Koper włoski znany był już w starożytności. Używano go przy różnego rodzaju dolegliwościach układu pokarmowego, problemach ze skórą, bólach głowy, nieregularnym miesiączkowaniu, chorobach nerek i pęcherza moczowego. Był też łagodnym afrodyzjakiem, symbolizował pochlebstwo, uważano też, że leczy oczy, gdyż był lubiany przez węże, którym gdy ślepną, przywraca wzrok.*
W Europie i Azji do dziś wykorzystywany jest powszechnie, jako przyprawa i ziele lecznicze. W medycynie naturalnej fenkuł stosuje się na kaszel, wzdęcia i pobudzenie laktacji, a także na kolkę u niemowląt. W sklepach zielarskich dostępne są herbatki z koprem włoskim i mieszanki ziołowe, które działają rozkurczowo na układ pokarmowy i kojąco na układ nerwowy. Są niezastąpione przy przejedzeniu, ponieważ pobudzają procesy trawienne. Wszyscy znamy go również z kuchni, gdyż dodawany jest do dań warzywnych i zup, wchodzi też w skład wielu mieszanek przyprawowych.
fot. Wirginia Bryll
Jak wykorzystać olejek kopru włoskiego w warunkach domowych?
Olejek o charakterystycznym, świeżym, przyprawowym zapachu pochodzi z południowej Europy, Indii i Japonii. Otrzymuje się go ze słodkiej odmiany kopru włoskiego. Olejek występuje głównie w owocach (nasionach) i po ich zmiażdżeniu jest wydobywany metodą destylacji z parą wodną. Głównym składnikiem olejku jest anetol o charakterystycznym zapachu anyżku. Olejek pomaga w zaburzeniach gastrycznych, otyłości, problemach menopauzy, osłabieniu wzroku, działa moczopędnie, reguluje gospodarkę płynami w organizmie oraz hormonami u kobiet. Jest również łagodnym afrodyzjakiem. Jednak nie powinny go stosować kobiety w ciąży. Aby wykorzystać lecznicze właściwości olejku w domu, możemy z powodzeniem używać go do masażu lub nawaniania w kominku aroamterapeutycznym.
Przykładowe receptury z wykorzystanie olejku kopru włoskiego marki Dr Beta:
Nudności, niestrawność
Olejek Eteryczny Kopru Włoskiego 3 krople
Olejek Eteryczny Goździkowy z Pąków 2 krople
5 kropli mieszanki rozpuszczone w łyżce stołowej oleju roślinnego stosować do masażu brzucha 2-3 razy dziennie do ustąpienia objawów.
Zmienne nastroje psychiczne – menopauza
Olejek Eteryczny Kopru Włoskiego 2 krople
Olejek Eteryczny Szałwii Muszkatołowej 2 krople
Olejek Eteryczny Lawendowy 4 krople
Olejek Eteryczny Geraniowy 2 krople
Mieszaninę olejków należy stosować w kominku aromaterapeutycznym 1-2 razy dziennie.
* por. Władysław Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, str. 518
Dr BETA
www.drbeta.pl