Oleje kosmetyczne – naturalna pielęgnacja po lecie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Oleje kosmetyczne – naturalna pielęgnacja po lecie

19 września 2019, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Zmęczona, sucha, szorstka, wyblakła skóra po lecie? Coraz dłuższe wieczory, chłodne noce, a Twoja skóra z każdym dniem bledsza? To znak, że jesień nadchodzi wielkimi krokami…

Jesienią szczególnie warto postawić na intensywne nawilżanie oraz kompleksowe odżywianie i ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. To moment, kiedy trzeba przyjrzeć się w jakim stanie jest nasza skóra i zaplanować proces jej regeneracji, bowiem skóra po lecie potrzebuje nie tylko nawilżenia, ale też intensywnej regeneracji. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się balsamy i kremy z olejami oraz naturalne oleje roślinne.

Oleje roślinne, składem chemicznym zbliżone do warstwy tłuszczowej naszej skóry, są przez nią bardzo dobrze przyswajane i mogą przenikać w jej najgłębsze warstwy. Dostarczają to, czego skóra potrzebuje, aby prawidłowo funkcjonować i dobrze wyglądać – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, w tym witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Naturalne oleje roślinne dostarczają cenne witaminy: A, C, E, niezbędne kwasy tłuszczowe, składniki mineralne, ponadto koją podrażnienia, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Nie uczulają, nie wywołują podrażnień. Mogą być stosowane do pielęgnacji każdego typu cery, skóry całego ciała i włosów. Stosowanie olejów umożliwia zabezpieczenie skóry przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, bowiem oleje tworzą na skórze warstwę ochronną, która z jednej strony nie pozwala na utratę wilgoci i dba o prawidłowe nawilżenie skóry, a z drugiej chroni skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Dobry olej roślinny to olej nierafinowany, tłoczony na zimno, zamknięty w butelkę z ciemnego szkła i pozbawiony jakichkolwiek dodatków. Naturalne, roślinne oleje kosmetyczne to wspaniale uzupełnienie ochrony przeciwsłonecznej oraz pielęgnacji posłonecznej. Wykazują one silne działanie antyoksydacyjne i dostarczają skórze cennych składników odżywczych. Pielęgnując skórę wzmacniają jej odporność na promieniowanie UV, łagodzą skutki opalania, przyspieszają regenerację skóry. Wzmacniają naturalne właściwości obronne skóry i zmniejszają ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. Większość olejów wykazuje także działanie łagodzące i kojące. Sprzyjają regeneracji skóry, łagodzą swędzenie i pieczenie, zmniejszają zaczerwienie i przyspieszają regenerację.

Naturalne oleje mogą zastąpić krem do twarzy, ale chcąc zapewnić skórze mocne nawilżenie za pomocą oleju warto go stosować w połączeniu z witaminami i kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy służy wzmocnieniu właściwości ochronnych skóry, a także przyczynia się do utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia. Utrzymanie właściwej wilgoci w obrębie naskórka powoduje, że staje się on elastyczny, nawilżony, sprężysty i jędrny. Wspomaga regenerację naskórka, działa przeciwzapalnie i stabilizująco na skórę, a także zwiększa jej elastyczność. Wykazuje wysoką biozgodność, nie powoduje alergii i nie podrażnia. Do kremów lub balsamów warto także dodać składniki, które będą błogosławieństwem dla często przesuszonej i podrażnionej letnią ekspozycją na słońce skóry. Można wybierać wśród wielu różnych produktów, jak frakcja płynna masła shea, żel z aloesu, alantoina, skwalan, bisabolol, witaminy, koenzym Q10 i wiele innych.

Po lecie skóra potrzebuje jednak głównie składników o silnie regenerujących właściwościach. Można je bez problemu odnaleźć w naturalnych olejach roślinnych. Właśnie one charakteryzują się bardzo dużym stężeniem dobroczynnych substancji, a dodatkowo są niezwykle uniwersalne – można stosować je zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała jak i włosów oraz paznokci. Spośród wszystkich olejów kilka szczególnie dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry wymagającej regeneracji, a są to między innymi: olej z baobabu, olej konopny, olej marula, olej marchewkowy, olej z pestek malin, olej z ogórecznika czy olej z orzechów laskowych.

Olej konopny to olej najwyższej jakości: tłoczony na zimno i nierafinowany. Olej konopny polecany jest do kosmetyków o działaniu przeciwstarzeniowym, przeciwzapalnym, naprawczym i ujędrniającym. Kwas linolowy (Omega-6) oraz gamma-linolowy, które są zawarte w oleju konopnym, pomagają złagodzić, a nawet leczyć problemy skórne, w tym łagodzą stany po oparzeniach słonecznych. Jest stosowany w kosmetyce, jako środek chroniący przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, chroniący przed wysuszeniem spowodowanym niską temperaturą i silnym wiatrem, a także rozświetlający cerę szarą i pozbawioną blasku. Uważany jest za jeden z najbardziej „suchych” olejów. Szybko się wchłania nie pozostawiając wrażenia tłustej warstwy na skórze, dlatego może być stosowany bezpośrednio na skórę.

Olej marchewkowy posiada właściwości przeciwstarzeniowe, rewitalizujące, ujędrniające i regenerujące. Cechuje go intensywna pomarańczowa barwa. W składzie znajdziemy β-karoten, kwasy tłuszczowe (m.in. palmitynowy i linolowy), witaminy A, B, C, E i F oraz minerały. Stosowanie oleju łagodzi podrażnienia słoneczne, nawilża przesuszoną skórę i ma działanie lekko brązujące, co sprzyja utrzymaniu letniej opalenizny na dłużej. Wspomaga także ochronę skóry przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV, poprawia poziom nawilżenia, wzmacnia barierę naskórkową, redukuje zmarszczki i drobne przebarwienia. Można go stosować w połączeniu z żelem hialuronowym do nawilżania skóry.

Olej z ogórecznika nawilża bardzo suchą i popękaną skórę, regeneruje skórę po opalaniu, działa odmładzająco, poprawia elastyczność, łagodzi swędzenie. Dzięki obecności kwasów tłuszczowych, głównie GLA, oraz flawonoidów i soli krzemu, olej wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu łagodzi i pomaga leczyć stany zapalne. Olej można stosować bezpośrednio na skórę lub końcówki włosów. Najlepiej w pierwszej kolejności oczyścić skórę, stonizować hydrolatem i zaaplikować olej na lekko wilgotną skórę. Kilka kropli oleju można również nałożyć na serum lub krem.

Olej z pestek malin posiada wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej i zdolność absorbowania promieni UV. Ma również wysoką zawartość witamin A i E (antyoksydantów) oraz cennych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 i omega-9. Stanowi wartościowy składnik olejków do opalania, a jako samodzielny produkt można go stosować po opalaniu, gdyż rozjaśnia przebarwienia i łagodzi rumień. Ponadto ma silne właściwości nawilżające i regenerujące. Natłuszcza i ujędrnia skórę.

Olej z baobabu charakteryzuje się silnymi właściwościami nawilżającymi, poprawia elastyczność skóry, niweluje przesuszenie i nieprzyjemne swędzenie działa wygładzająco i hamuje procesy starzenia. Pomaga redukować blizny i przebarwienia. Ma delikatny, lekko orzechowy zapach, szybko się wchłania, pozostawiając na skórze aksamitną warstwę. Dzięki temu może być stosowany do twarzy, również w przypadku cery tłustej i mieszanej.

Olej marula polecany jest w pielęgnacji skóry spierzchniętej, suchej i dojrzałej. Charakteryzuje go delikatny zapach i lekka konsystencja. Posiada dużą zawartość kwasów NNKT (kwas linolowy oraz linolenowy). Dodatkowo wykazuje wysoką zawartość składników działających antyoksydacyjnie. Bardzo szybko się wchłania, jest błyskawicznie tolerowany przez skórę. Posiada hydrofobowy charakter, dzięki czemu szybko pokonuje barierę naskórka, co doprowadza do szybkiego wzrostu nawilżenia skóry oraz zwiększenia jej elastyczności. Dodatkowo wykazuje silne działanie regenerujące i zapewnia skórze poczucie głębokiego nawilżenia.

Oleje roślinne są produktami w 100% naturalnymi. Naturalny skład oraz wiele dobroczynnych dla skóry i włosów właściwości to nie jedyne zalety olejów roślinnych. Większość z nich ma uniwersalne zastosowanie – są przeznaczone do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Możemy ich używać w różny sposób: bezpośrednio na skórę (po opalaniu), wcierać w końcówki włosów lub dodawać do ulubionych balsamów, olejków z filtrami lub lotionu. Bez problemu w sklepie Manufaktura Natura zakupimy małą buteleczkę wybranego oleju, która posłuży długi czas i nie zajmie zbyt wiele miejsca w kosmetyczce. Eksperci zalecają, by po częstej wakacyjnej ekspozycji na słońce stosować głęboko nawilżające balsamy oraz naturalne oleje kosmetyczne, które dogłębnie nawilżają skórę, a ponadto mają właściwości naprawcze, regenerujące i odżywcze.

Chcąc zregenerować skórę po lecie, skorzystaj z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą stosowanie naturalnych olejów. Dzięki ich regularnemu stosowaniu zapomnisz, co to przesuszona, poszarzała skóra. Szybko zauważysz różnicę w jej kondycji, poziomie nawilżenia i elastyczności. Delikatnie opalona skóra wygląda apetycznie i zdrowo, bo wszelkie drobne zmiany czy defekty urodowe są na niej mniej widoczne. Jej brązowy odcień potrafi też optycznie odjąć nawet kilka zbędnych kilogramów. Warto więc wypróbować sposoby i poznać oleje kosmetyczne, które pozwolą nam cieszyć się piękną opalenizną także już po urlopie.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz