Okulista – jak wygląda wizyta u tego lekarza w gabinecie okulistycznym?

15 października 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wiele osób stresuje się przed wizytami u okulisty. Wstydzą się swoich wad wzroku albo obawiają się, że wizyta skończy się przepisaniem recepty na okulary. Taki lekarz jak okulista jest po to, by leczyć wzrok, dlatego nie powinno obawiać się wizyt i regularnie go odwiedzać, by być świadomym o swoim stanie zdrowia.

okulista

Okulista – dlaczego ludzie boją się wizyty?

Ludzie wstydzą się swoich wad i chorób. Niekiedy zdarza się, że ukrywają te rzeczy nawet przed swoimi bliskimi. Jak to wygląda z okulistą? Ludzie wręcz bagatelizują swoje wady wzroku, czasem do takiego stopnia, że woleliby oślepnąć niż nosić okulary. Przez to rezygnują z wizyty w obawie, że może wyjść na jaw ich wada wzroku. Zdarzają się też osoby, które odczuwają lęk przed wizytą z tego powodu, że okulista je wyśmieje lub skarci. Oczywiście to błędne myślenie.    

Dobry i pomocny okulista taki jak okulista Chorzów ma za zadanie dbać o Twój wzrok i udzielać odpowiednich informacji na jego temat. Jeśli zajdzie taka potrzeba przepisze Ci okulary albo soczewki kontaktowe. Wizyt nie ma się, co obawiać, ponieważ nie są one od tego, by wystraszyć pacjenta, tylko zapewnić mu komfort psychiczny i wdrożyć odpowiednie leczenie.

okulista chorzów jak wygląda wizyta

Okulista zapewni Ci komfortową wizytę, na której nie będziesz musiał/a się niczego obawiać

Okulista odpowiada: jak wygląda wizyta w gabinecie okulistycznym?

Pacjentów często dręczą następujące pytania:

1. Czy trzeba się przygotować przed wizytą?

Na wizytę u okulisty nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak warto pamiętać o kilku rzeczach: nie przychodź na wizytę w makijażu – lepiej zrezygnować z tuszu do rzęs czy kredki do oczu. 

Jeśli nosisz soczewki, okulista poprosi Cię o ich zdjęcie przed wejściem do gabinetu. Podobnie jak makijaż mogą one utrudnić postawienie właściwej diagnozy. Dla jeszcze lepszej diagnozy warto zrezygnować z soczewek już nawet dzień przed wizytą i przyjść na badanie w okularach. Warto mieć też ze sobą ostatnią receptę okularową, jeśli nosisz okulary. 

2. Jak wygląda wizyta?

Na początku okulista przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski. Zada pytanie dotyczące m.in. przyjmowanych leków, przebytych chorób i schorzeń okulistycznych. Pamiętaj, aby szczerze odpowiadać na pytania, ponieważ nieszczerość może doprowadzić do niewłaściwej diagnozy. 

Po wywiadzie lekarz oceni stan Twoich powiek, oczodołów oraz ruchomość gałek ocznych. Następnie okulista przejdzie do zbadania ostrości Twojego wzroku, za pomocą tablicy Snellena. Sprawdzi też Twoje pole widzenia, które umożliwia wykrycie takich chorób jak jaskra. Kolejny krok to zmierzenie ciśnienia śródgałkowego. 

Bardzo ważnym badaniem, które przeprowadza okulista, jest  badanie dna oka. W tym celu trzeba zakroplić oczy specjalnymi kroplami, które zawierają w sobie atropinę. Dzięki temu źrenice ulegną rozszerzeniu, co pozwoli okuliście wykonać odpowiednie badanie.

dobry okulista chorzów zapewnia komfort

Okulista wykona wszystkie potrzebne badania, by jak najlepiej ocenić Twój stan wzrokU

3. Czy na wizytę mogę przyjechać samochodem?

Do gabinetu okulistycznego najlepiej przyjechać komunikacją miejską lub mieć ze sobą kierowcę. Podanie kropli, które służą to zbadaniu dna oka, powodują krótkotrwałe upośledzenie wzroku. Dzieje się to przez zawarta w kroplach atropinę. 

4. Co ile powinno się odwiedzać okulistę? 

Wizyty u okulisty zależą od wieku i wad wzroku. Osoby dorosłe powinny odwiedzać okulistę co najmniej raz na dwa lata. Seniorzy, którzy są narażeni na wiele chorób narządu wzroku, powinni stawiać się w gabinecie raz na pół roku. Jeśli chodzi o dzieci, to badania powinny mieć miejsce co roku. 

Warto pamiętać o regularnym stawianiu się w gabinecie okulistycznym niezależnie od wieku.