Okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem ochraniają oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zakupy najlepiej wykonywać w sprawdzonych salonach optycznych profesjonalnie zajmujących się sprzedażą okularów. Wybierając okulary przeciwsłoneczne, należy zwrócić uwagę na informacje i oznaczenia od producenta dołączone do każdej pary, takie jak: certyfikaty, typy i kategorie filtrów czy stopień zaciemnienia.
Okulary przeciwsłoneczne a certyfikat CE
Zakup okularów przeciwsłonecznych sprawdzonej marki, np. Ray Ban, to gwarancja bezpiecznego produktu, który zapewni pełną ochronę oczu. Wybierając okulary, należy zwrócić uwagę czy posiadają one oznaczenie CE, czyli europejski certyfikat jakości, który świadczy o tym, że produkt został wykonany zgodnie z europejskimi normami.
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem
Brak odpowiedniego zabezpieczenia oczu w słoneczne dni może spowodować nieprzyjemne dolegliwości, a także poważne schorzenia narządu wzroku, jak: ostre zapalenie spojówki czy uszkodzenia plamki żółtej siatkówki, które mogą prowadzić nawet do ślepoty. Dobierając okulary przeciwsłoneczne, warto zatem zwrócić uwagę, czy są one wyposażone w odpowiednie filtry. Cyfra 400 nm (nanometry) oznacza, że szkła stanowią skuteczną ochronę przed promieniami UVA oraz UVB. Oznaczenie UV 100 proc. świadczy o tym, że okulary słoneczne ochraniają oczy w stu procentach.
Kategoria filtra UV
Od kategorii filtra UV w okularach przeciwsłonecznych zależy, ile światła będą przepuszczały soczewki. Na pochmurne dni i słabe oświetlenie najlepiej sprawdza się kategoria 1 i 2. Do codziennej jazdy samochodem wystarczy kategoria 3, z kolei w słoneczne dni nad morzem bądź w górach zimą sprawdza się kategoria 4.
Rodzaje soczewek w okularach przeciwsłonecznych
Przed szkodliwymi promieniami słonecznymi ochraniają okulary przeciwsłoneczne wyposażone w dwa typy soczewek: fotochromowe i barwione. Pierwsze z nich w pochmurne dni są tylko lekko zabarwione, z kolei po ekspozycji na słońce automatycznie zaciemniają się, zapewniając pełną ochronę dla oczu. Soczewki barwione w okularach słonecznych mają jeden stały poziom zaciemnienia, który nie zmienia się w wyniku zmiany poziomu naświetlenia.
Okulary polaryzacyjne
Soczewki okularów słonecznych mogą być również wyposażone w dodatkową funkcję, czyli polaryzację. Filtr polaryzacyjny skutecznie osłabia światło odbite od bardzo jasnych powierzchni, np.: lusterek, śniegu, tafli wody czy maski samochodu. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są dobrym wyborem dla kierowców, narciarzy czy osób spędzających wakacje nad wodą.