Okulary przeciwsłoneczne – inwestycja w zdrowie
Okulary przeciwsłoneczne, jak sama nazwa wskazuje, chronią przed intensywnym światłem słonecznym. Od dłuższego czasu mają też status modnego elementu stylizacji, więc wiele osób, na czele z celebrytami, nie rozstaje się z tą ozdobą przez cały rok. To dobry zwyczaj, choć nabiera sensu dopiero wówczas, gdy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym, czyli właśnie takim, jakie emituje m.in. światło słoneczne.
Wpływ promieniowania słonecznego na wzrok
Wszyscy wiemy, że latem należy chronić skórę kremami z filtrem UV. Intensywne słońce nie tylko opala, nadając cerze ładny koloryt. Promienie ultrafioletowe mogą być przyczyną poparzeń – wysuszają skórę i przyspieszają procesy starzenia. Konsekwencją nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne mogą być nawet zmiany nowotworowe, takie jak czerniak. Dlatego powinniśmy dbać o ochronę przeciwsłoneczną, i to nie tylko w upalne, letnie dni – słońce świeci cały rok, a światło docierające przez chmury także oddziałuje na ludzką skórę.
Choć często zdarza się nam o tym zapominać, promieniowanie słoneczne oddziałuje również na narząd wzroku, którego przecież nie możemy ochronić kremem z filtrem UV. Dlatego w każdy słoneczny dzień, niezależnie od pory roku (światło słoneczne odbite od śniegu może być bardziej szkodliwe niż to lipcowe!), powinniśmy nosić okulary chroniące oczy. Pozwoli nam to nie tylko uniknąć chwilowego dyskomfortu związanego z oślepieniem, ale przede wszystkim tak poważnych chorób, jak zaćma czy retinopatia słoneczna.
Cechy dobrych soczewek przeciwsłonecznych
Najważniejszym elementem okularów przeciwsłonecznych są oczywiście dobrej jakości soczewki z filtrem UV400, czyli blokującym promienie świetlne do długości 400 nanometrów, do których należą promienie słoneczne UVA i UVB. Nie bez znaczenia jest przy tym kategoria filtra, która jest oznaczona numerami od 0 do 4, gdzie 4 to najwyższy stopień ochrony. Wybór kategorii filtra powinniśmy uzależnić od warunków oświetleniowych.
Soczewki przeciwsłoneczne mogą być wykonane z plastiku lub z poliwęglanu. Rodzaj materiału nie ma wpływu na jakość ochrony przeciwsłonecznej. Szkła poliwęglanowe, choć droższe, są trwalsze – więc warto w nie zainwestować, jeśli okulary mają służyć np. podczas uprawiania sportu. Dodatkowo soczewki mogą zostać pokryte rozmaitymi powłokami. W zależności od potrzeb można wybrać np. powłokę antyrefleksyjną, polaryzacyjną, oleofobową czy hydrofobową.
Najczęściej stosowane kolory soczewek przeciwsłonecznych to te w odcieniach brązu lub szarości, ponieważ są one skuteczne w każdych warunkach oświetleniowych. W niektórych przypadkach warto jednak nabyć okulary z kolorowymi szkłami. Na przykład soczewki niebieskie poprawiają kontrast widzenia i redukują odblaski, co może przydać się podczas jazdy na nartach. Z kolei żółte szkła zapewniają lepszą widoczność przy słabym oświetleniu, np. w mglisty dzień.
Jak dobrać oprawki okularów przeciwsłonecznych?
Nie ma nic niewłaściwego w tym, że okulary przeciwsłoneczne traktujemy nie tylko jako ochronę, ale i dodatek do garderoby. Dlatego warto wybrać oprawki, w których czujemy się atrakcyjnie i komfortowo. Pamiętajmy przy tym, że istnieją rozmaite kanony, które mogą ułatwić właściwy wybór:
- choć modne są obecnie okulary oversizowe, nie każdemu będą pasowały – zawsze jednak dobrze wygląda się w takich, które sięgają poniżej linii brwi, a w najszerszym punkcie nie wykraczają poza obrys twarzy ani nie są od niej węższe;
- o ile osoby o owalnej twarzy mogą pozwolić sobie na noszenie niemal wszystkich kształtów oprawek, twarz kwadratowa lub prostokątna najlepiej prezentuje się w oprawkach okrągłych, a okrągła – w prostokątnych;
- kolorystyka oprawek powinna komponować się z całą stylizacją.
Jeśli chodzi o jakość oprawek, najdłużej posłużą nam oczywiście te, które kupimy w dobrym salonie optycznym. Szukając okularów słonecznych, powinniśmy jednak skierować się w takie miejsce z zupełnie innego powodu. Soczewki w okularach, które są dostępne na straganach czy stacjach benzynowych zwykle, mimo nalepki „UV400”, nie zapewniają odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej! Jedynie zakup okularów w salonie optycznym jest gwarancją dobrej inwestycji we własny wzrok.