Słyszeliście kiedyś o ogrzewaniu na podczerwień? Co to takiego? Czy warto je wybrać i czym się wyróżnia? Jak to działa i czy da się na tym zaoszczędzić? Na te i inne pytania odpowiemy Wam w tym artykule.
Czym jest ogrzewanie na podczerwień?
Kiedy nadchodzą zimne dni od razu sięgamy ręką po ogrzewanie. Nikt nie lubi marznąć a ciepły dom to podstawa, dzięki temu czujemy się komfortowo, bezpiecznie i przytulnie. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś nad rodzajami ogrzewania i ich kwestią kosztów? Ogrzewamy nie tylko mieszkania, ale również i miejsca pracy. Szczególnie ważne są biura, ponieważ podczas siedzącego trybu pracy nie jesteśmy w stanie wygenerować ciepła przez organizm. Właśni w takich chwilach z pomocą przychodzi Wam ogrzewanie na podczerwień.
Największe koszta generują domowe piecyki węglowe czy takie typu ekogroszek, które ponad to emitują szkodliwy dwutlenek węgla i pył węglowy. Przy takim rozwiązaniu również tracimy dużo ciepła, w porównaniu z tradycyjnym grzejnikiem może to być nawet 50 %. Ogrzewanie na podczerwień jest ekologiczne i skuteczne. Ponad to występuje naturalnie w przyrodzie i możecie się spotkać również z nazwą promieniowania cieplnego. W naturze emituje je słońce, czy nagrzane przedmioty, które potem oddają ciepło podczas stygnięcia. Dopasowane produkty do swoich potrzeb znajdziecie w sklepie swiatlolux.
Jak to działa?
Do produktów grzewczych na podczerwień możemy zaliczyć np. maty grzewcze czy panele na podczerwień.
Tego typu produkty działają na zasadzie wykorzystywania w nanotechnologii węglowych rurek naniesionych na polimerowy panel. Wystarczy taką matę do prądu a ona już zrobi resztę. W ekspresowym tempie zacznie emitować promieniowanie podczerwone i produkować ciepło. Maty stosuje się do układania pod podłogą lub nawet na suficie czy ścianach. Takie maty możecie dostać w wielu wariantach i bez problemu dostosować je go swoich mieszkań czy miejsc pracy. Poza wymienionymi już plusami takich mat, warto wiedzieć, że są one w stanie dopasować odpowiednio wydzielaną ilość ciepła do danego metrażu. Tutaj po raz kolejny mamy do czynienia z ekonomicznym i wydajnym ogrzewaniem. Wyobraźcie sobie tylko to uczucie kiedy wstajecie zmarznięci i kładziecie stopy na ciepłą podłogę. Przyjemnie prawda? Z kolei panele grzewcze na podczerwień wystarczy położyć i odpowiednio zamontować, nie musisz ich chować pod podłogą.
Koszty ogrzewania na podczerwień
Przykładowo w domku jednorodzinnym o wymiarach 20m2 zamontujemy panele 60×120 cm i nagrzejemy pomieszczenie już w 10 minut ! Dzięki temu zaoszczędzicie nawet to 600 zł w skali roku przy panelu 800 W. Wiadomo, że im większe pomieszczenie tym większe koszty, jednak w porównaniu do tradycyjnych grzejników czy piecyków koszta są naprawdę dużo mniejsze. Ciekawym rozwiązaniem ogrzewania na podczerwień są również termostaty.
Termostaty umożliwiają Wam ustawienie optymalnej i takiej jakiej sobie tylko zażyczycie temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu możecie dopasować sobie temperaturę do danych warunków atmosferycznych, zdrowia czy najlepszego komfortu. Szczególnie ważne jest to w pomieszczeniach, które są nasłonecznione w ciągu dnia a wieczorami panuje już nieprzyjemny chłód. Co ciekawe możecie nawet ustalić konkretne temperatury nawet z tygodniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu wracając do domu nie będziecie musieli pędzić do grzejnika tylko od wejścia poczujecie przyjemne ciepło.