URODA I ZDROWIE

Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej u dzieci

1 czerwca 2016, dodał: Redakcja

O właściwą higienę jamy ustnej naszych pociech powinniśmy zatroszczyć się już od urodzenia – a nawet przed. To, że noworodek śmieje się do nas jeszcze bezzębnymi dziąsłami, nie oznacza, że możemy bagatelizować kwestię zdrowych zębów. Aby zapobiec powstawaniu próchnicy u dziecka, już w czasie ciąży należy dbać o zbilansowaną dietę. Warto wiedzieć, że zawiązki zębów dziecka tworzą się w kościach żuchwy już około 2-4 miesiąca ciąży, natomiast tuż po urodzeniu zaczynają się tworzyć korony zębów. W związku z tym pielęgnacja od pierwszych dni życia jest szczególnie istotna i stanowi preludium do wyrabiania dobrych nawyków u dziecka w dalszym rozwoju.

dziecko1

Codzienne zabiegi higieniczne

Delikatne podniebienie dziecka jest narażone takie dolegliwości, jak np. pleśniawki, które czasem trudno od razu rozpoznać, ponieważ na pierwszy rzut oka przypominają pozostałości osadu z mleka. Kiedy jednak próbujemy je zetrzeć, pojawiają się bolesne zaczerwienienia i stany zapalne. Aby uchronić dziecięcą buzię przed takimi nieprzyjemnościami, należy po każdym karmieniu (albo przynajmniej raz dziennie, wieczorem) przecierać dziąsła, język i podniebienie jałową gazą nasączoną przegotowaną wodą lub lekkim naparem rumiankowym. Niewielki gazik owijamy wokół palca wskazującego i łagodnym ruchem przemywamy wnętrze jamy ustnej.

Pierwszy ząbek

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować, potrzebna jest wzmożona czujność i troska o pielęgnację jamy ustnej – wyrzynaniu się zębów towarzyszy nie tylko ból, ale również obrzęk dziąseł i zaczerwienienia. Nasze pociechy mają wówczas nadmierną chęć żucia i gryzienia rozmaitych przedmiotów, zatem są szczególnie narażone na infekcje. Z pomocą przychodzą nam dostępne w aptekach żele i maści na ząbkowanie, a także popularne ostatnio preparaty w sprayu, np. malinowy Dentosept, które mają właściwości przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Tego rodzaju specyfiki działają kompleksowo również w przypadku zmagania z aftami czy pleśniawkami (zob. więcej na http://dentoseptamini.pl/). Poza tym sprawdzonym sposobem na złagodzenie bólu są schłodzone gryzaki, które równocześnie masują dziąsła, przyczyniając się do zmniejszenia obrzęku.

Pierwsza szczoteczka

W momencie pojawienia się pierwszego mleczaka zaczynamy szczotkowanie zębów dziecka. Pierwsza szczoteczka powinna mieć zaokrągloną główkę z miękkim, nylonowym włosiem oraz szeroką rączkę, którą dziecko samo będzie mogło z łatwością uchwycić. Pamiętajmy, aby traktować mycie zębów jako nową, fascynującą zabawę, a nie jako przykrą konieczność – dzięki temu nasza pociecha łatwiej przyzwyczai się do tej czynności i chętniej będzie się jej uczyć. Wybierając pastę do zębów, warto zwrócić uwagę na zawartość fluoru – dla niemowląt powinna być jak najmniejsza. Podobnie z dozowaniem pasty – na początku nakładamy na szczoteczkę minimalną ilość, którą później, wraz z rozwojem dziecka, możemy stopniowo zwiększać.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kremy matujące
Ja używam kremu matującego od miesiąca. Jestem szczerze mówiąc, rezultatami zachwycona, choć jest drogi...
Jakie perfumy dla chłopaka na preze…
Ja ostatnio mojemu kupiłam "Paco Rabane XS Night" (ale w sumie wybór padł tylko...
Koronawirus - Wasze historie, ostrz…
Każdy przypadek jest inny, więc takie historie nie dają nadziei ze i...
Miałyście kiedyś robioną mammotomię…
Tylko mammografię, ale jeśli to badanie jest tak samo okropne, to już się boję....