Odpowiedni stanik po operacji biustu

30 listopada 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Przejście operacji biustu jest dla większości jak zdobycie góry, na wierzchołku której radość z udanej operacji nie da się z niczym porównać. Ale zejście z tej góry jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze od wejścia na nią. Okazuje się, że niezmiernie ważną rolę w powodzeniu operacji oraz końcowym efekcie odgrywa okres rekonwalescencji oraz przestrzeganie podstawowych zasad odnośnie doboru odpowiedniego biustonosza po operacji biustu.

 

Czy trudno jest dobrać odpowiedni biustonosz po operacji biustu?

Jest wiele powodów, dla których kobiety postanawiają poddać się chirurgicznym operacjom poprawienia biustu, a współczesna medycyna oferuje oczywiście wiele możliwości, aby poczuć się lepiej ze swoim ciałem. Najczęściej kobiety decydują się na powiększenie piersi, redukcję tkanki gruczołowej, podniesienie biustu i wyrównanie ich asymetrii. Ze względu na to, że każda z nas jest inna, należy zwrócić baczną uwagę na odpowiednie dobranie stanika, co wcale nie jest łatwe po operacji biustu. Bardzo istotne jest to, aby piersi bezpośrednio po zabiegu zostały unieruchomione we właściwym miejscu. Efektem na pewno będzie uzyskanie pożądanego rezultatu. Biustonosze stosowane po operacjach piersi powinny być przetestowane klinicznie oraz spełniać wygórowane kryteria w terapii kompresyjnej.

W czym tkwi problem dobrego dopasowania biustonosza ?

Jak wiadomo decydując się na powiększenie biustu, mniej więcej wiemy jaką miseczkę będziemy mieć po wszczepieniu implantu, niestety nieco trudniej jest w odwrotnej sytuacji, czyli kiedy chcemy zredukować objętość naszego biustu. Ustalenie docelowego rozmiaru może być trudne z powodu opuchlizny piersi po ich operacji. Biust może być nieco większy niż rozmiar, do którego celowałyśmy.

Na co zwrócić uwagę przy doborze stanika po operacji biustu ?

Biustonosz po operacji biustu powinien być przede wszystkim dobrze dobrany. Trudno mówić o całkowitym komforcie w okresie rekonwalescencji po operacji biustu, ale ważne jest aby był w miarę wygodny, gdyż tkliwość biustu jest w tym okresie wyjątkowo duża. Najlepsza do tego celu jest specjalna bielizna pooperacyjna, której celem jest jak najlepsze unieruchomienie biustu. Nie może być takiej sytuacji, że w wyniku różnych czynności codziennych implant mógłby się przesunąć. Dlatego tak ważne jest dopasowanie zarówno miseczki jak i obwodu biustonosza pod biustem. Nie można zastosować zawyżenia obwodu pod biustem, aby uzyskać odpowiednią wielkość miseczki.  Tu wszystko musi ze sobą grać jak w szwajcarskim zegarku.

 

Nieliczni producenci mają podzielony okres rekonwalescencji na tzw. DWA KROKI od 1 do 21 dnia oraz po 21 dniu od operacji, gdzie stosowane są różne modele staników, odpowiadających na potrzeby pacjentek.

Źle dobrany biustonosz, który jest za luźny pod biustem może spowodować poważne komplikacje. Biustonosz musi po prostu perfekcyjnie trzymać biust, aby podczas snu albo wykonywania codziennych czynności nie doszło do jakiejkolwiek nieprzyjemnej sytuacji związanej na przykład z przemieszczeniem implantu.

Należy na pewno zastosować się do zasady, że stanik po zabiegach chirurgicznych piersipowinien być w drugiej klasie kompresji.

Biustonosz powinien mieć szeroką dolną krawędź, która zapobiega jej zwijaniu się. Lepiej jest, aby miseczka była odrobinę przyciasna, niż za duża. Poza tym najlepiej sprawdzają się modele mocno zabudowane, z wysokimi boczkami obwodu oraz na szerokich ramiączkach. Wysoka zabudowa niweluje podskakiwanie biustu, jego falowanie, a także ucisk na pierś rozkłada się na większej powierzchni, co wpływa na większy komfort podczas noszenia tego typu biustonosza.

Zdecydowanie najlepsze są modele biustonoszy po operacji biustu z miseczkami bezszwowymi, ponieważ nawet najbardziej delikatne szwy, mogą powodować duży dyskomfort. Należy również pamiętać o doborze stanika po operacji pod kątem zastosowanych w niej materiałów. Musi to być materiał umożliwiający przepuszczanie powietrza, odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i nie powodujący zwiększonej potliwości. W ten sposób zminimalizujemy powstanie podrażnień oraz ewentualnych odparzeń. Dobrze byłoby gdyby stanik po operacji biustu był zapinany z przodu, ze względu na ograniczoną sprawność ruchową po operacji.

Finalny efekt operacji oraz kształt piersi jest uzależniony od przebiegu okresu rekonwalescencji, który przy operacji biustu trwa od 4 do 8 tygodni. Należy wówczas nosić przez całą dobę biustonosz pooperacyjny, który pomoże w utrzymaniu na miejscu piersi oraz w ustabilizowaniu jego symetrii.

Jaka jest rola stanika po operacji biustu ?

Podstawowym zadaniem takiego stanika jest unieruchomienie biustu oraz jego podtrzymywanie, aby nie miał możliwości przemieszenia się, podskakiwania czy falowania. Biustonosz po operacji biustu zapobiega również powstawaniu rozległych krwiaków, rozchodzeniu się blizn oraz zmniejsza ból pooperacyjny. Dlatego tak ważne jest, aby noszone przez kobiety po operacji biustonosze były dobrej jakości, odpowiednio leżały i dawały maksymalny komfort podczas trudnego okresu rekonwalescencji.

Biustonosz oprócz funkcji utrzymywania biustu w stałej pozycji powinien również pomagać w procesie gojenia się szwów. Najlepiej byłoby gdyby materiał z którego jest zrobiony stanik posiadał w swoim składzie cząsteczki nano srebra. Srebro bowiem tak potrafi zmienić strukturę jednokomórkowców, czyli bakterii, że zostaje zahamowany ich mechanizm rozmnażania.

Srebro stosowano w różnych  celach już 4000 lat przed naszą erą. W Persji wodę przetrzymywano w srebrnych naczyniach a cywilizacje Grecka i Babilońska w pełni znały dezynfekujące właściwości srebra. Podobnie Rzymianie używali srebra w celach medycznych. W wiekach średnich stosowano srebro w leczeniu otwartych ran a w medycynie ajurwedyjskiej, która tradycją sięga kilka tysięcy lat wstecz srebro jest stosowane do dziś. Zanim wynaleziono lodówki używano naczyń ze srebra lub srebrnych monet, aby zapobiegać psuciu się wody pitnej lub mleka.

Natomiast podczas XIV-wiecznej epidemii dżumy w Europie bogaci rodzice, jako sposób na zarazę, dawali swoim dzieciom do ssania srebrne łyżeczki. W XIX wieku w Niemczech odkryto, że łagodny roztwór srebra działa odkażająco w przypadku stanów zapalnych oczu, jednocześnie nie podrażniając śluzówki.