Nietrzymane moczu, czyli inkontynencja, ma wiele przyczyn i u różnych osób może przebiegać inaczej. Często traktuje się tę przypadłość jako chorobę, jednak jest ona jedynie objawem innych schorzeń, a sama w sobie nie stanowi choroby. Nie oznacza to jednak, że można ją bagatelizować.
Nietrzymanie moczu dotyka nie tylko osób, które na nie cierpią, ale pośrednio wpływa również na ich otoczenie. Wiele zależy od stopnia inkontynencji oraz samodzielności osoby dotkniętej tą przypadłością. W przypadku ludzi młodych i sprawnych fizycznie głównym zmartwieniem jest wstyd. Czasami jest on tak silny, że uniemożliwia wizytę u lekarza. U osoby unieruchomionej cała udręka związana z nietrzymaniem moczu spada na jej opiekunów.
Przy inkontynencji podaje się leki zmniejszające potrzebę częstego oddawania moczu i zwiększające objętość pęcherza przez rozluźnianie mięśnia wypieracza moczu. Czasami niezbędny jest zabieg wstawienia sztucznego zwieracza cewki moczowej. Jednak bez względu na rodzaj postępowania konieczne jest stosowanie specjalnych higienicznych środków chłonnych do inkontynencji.
Jakie produkty stosuje się przy inkontynencji?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów produktów dla osób z nietrzymaniem moczu. Są to:
– wkładki anatomiczne, osobne dla kobiet i mężczyzn, przeznaczone do lekkiej inkontynencji. Mogą być mocowane do specjalnych majtek siatkowych;
– pieluchomajtki z wkładem chłonnym, czyli tak zwane pampersy dla dorosłych, mocowane za pomocą przylepców lub specjalnego pasa, przeznaczone dla osób z średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu;
– podkłady higieniczne na łóżko zabezpieczające pościel i materac.
Nowoczesne produkty chłonne do inkontynencji mają anatomiczny kształt, są miękkie, oddychające i wykonane z nieuczulających materiałów, co minimalizuje ryzyko obtarć i podrażnień skóry. Nie szeleszczą i neutralizują nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu są też dyskretne. Dobrze dobrane dają także pewność, że wilgoć nie wydostanie się na zewnątrz.
Jak dobrać produkt do inkontynencji?
Dobranie właściwego produktu do nietrzymania moczu jest niezwykle istotne. Przede wszystkim musi on mieć odpowiedni rozmiar i chłonność. Dzięki temu nie będzie cisnął, ale przede wszystkim najskuteczniej ochroni przed zabrudzeniem. Zbyt duże pieluchomajtki, luźne w kroku lub pasie, mogą się przekręcać. Z kolei zbyt małe będą uwierać. Na noc najlepiej zakładać produkty o podwyższonej chłonności.
Jak prawidłowo zakładać pieluchomajtki?
Sposoby zakładania produktów do inkontynencji różnią się w zależności od ich rodzaju, jednak najważniejsza zasada dotyczy pieluchomajtek. Przed ich założeniem trzeba złożyć je wzdłuż na pół i skręcić, a następnie pociągnąć za oba końce. W ten sposób pierwotnie sprasowany wkład chłonny spulchnia się, a boczne falbanki ochronne się podnoszą. Dzięki temu produkt jest przygotowany do chłonięcia i optymalnie zabezpiecza przed wydostaniem się moczu na zewnątrz.