Jak wybrać obrączki?

13 czerwca 2011, dodał: martusia
Artykuł zewnętrzny

Data ślubu ustalona, sala zarezerwowana, sukienka kupiona… a więc przyszedł czas na wybór obrączek.

Twój narzeczony, z całą pewnością już się nieźle orientuje w wyborze złotych pierścionków, jaki oferują okoliczne sklepy. W końcu to on głowił się tygodniami jakim pierścionkiem skłonić Cię do powiedzenia „Tak”. Wybór obrączek jakimi wymienicie się w trakcie ślubnej ceremonii jest jednak zdecydowanie trudniejszy. Musicie bowiem pamiętać, że będziecie je nosić całe życie. Dodatkową trudnością jest fakt, iż muszą one odpowiadać Wam obojgu. Nie martwcie się jednak, jest w czym wybierać…

Najważniejszy jest wybór materiału z jakiego mają być wykonane.

ZŁOTO jest tradycyjnym metalem wykorzystywanym do produkcji obrączek. Przy wyborze ich wyborze trzeba koniecznie zwrócić uwagę na próbę złota i jego odcień.

Próba określa zawartość złota w stopie. Ze względu na to, iż czyste złoto jest bardzo miękkie, do wyrobów jubilerskich stosuje się złoto z domieszką innych metali, takich jak srebro, cynk, miedź, pallad czy nikiel. Wpływają one nie tylko na twardość złota, ale także jego zabarwienie i gładkość.  Wyróżnia się następujące rodzaje złota:

  • 24-karatowe – próba 1000 (100% złota)
  • 22-karatowe – próba 916
  • 18-karatowe – próba 750
  • 14-karatowe – próba 585
  • 12-karatowe – próba 500
  • 10-karatowe – próba 417
  • 9-karatowe – próba 375
  • 8-karatowe – próba 333

Trwałość obrączek zależy głównie właśnie od próby złota. Wysoka próba, choć ceniona przez koneserów, nie sprawdza się jako materiał na obrączki. Duża zawartość złota powoduje bowiem, że wyrób jest miękki i stosunkowo nietrwały. Zniechęcająca jest oczywiście także wysoka cena. Ślubne obrączki są wykonywane najczęściej ze złota próby 585.  14-karatowe złoto jest bowiem najlepszym kompromisem pomiędzy jakością i trwałością.

Najbardziej tradycyjny jest odcień żółty, inne często spotykane to biały i czerwony.

Białe złoto jest tylko nazwą handlową. Zawartość złota jest taka sama jak w wyrobach z żółtego złota o określonej próbie. Różnica jest natomiast w kolorze złota, na skutek zmiany proporcji pozostałych metali w stopie. Jest zwykle nieco droższe niż żółte czy czerwone o takiej samej próbie. Naturalna barwa białego złota jest szara z lekkim zabarwieniem żółci, dlatego by uzyskać biały odcień niezbędne jest nałożenie na obrączkę warstwy rodu. Zapobiega ona także przed matowieniem i czernieniem. Trzeba wziąć pod uwagę, że rod się ściera i po pewnym czasie zewnętrzna warstwa obrączki staje się szara. Ze względu na wysokie koszty, powtórne nałożenie rodu jest nieopłacalne. Z czasem trzeba będzie więc pogodzić się ze zmianą ich wyglądu lub zakupić nowe.

Czerwone / różowe złoto analogicznie do złota białego, wyróżnia się zastosowanymi w stopie domieszkami – miedzi i cynku.  Dodatek tych metali zapewnia twardość i trwałość.

PLATYNA należy do najtwardszych metali na ziemi. Ze względu na jej trwałość idealnie nadaje się jako materiał na obrączki. Barwa obrączek z platyny jest bardzo zbliżona do tych wykonanych z białego złota. Do wyrobów platynowych również stosuje się domieszki innych metali, mających jeszcze bardziej zwiększyć ich trwałość. Najczęściej spotykaną próbą jest próba 950. Niestety wadą platynowych obrączek jest bardzo wysoka cena (7-8 tys. zł za komplet).

TYTAN charakteryzuje się dużą twardością, odpornością na ścieranie i lekkością (obrączki tytanowe są ok. 4 razy lżejsze od złotych). Metal ten jest także wyjątkowo odporny na różnego rodzaju chemikalia. Ponadto nie powoduje reakcji alergicznych, a koszt wyrobów z tytanu jest najniższy w porównaniu do innych metali, z których wykonuje się obrączki ślubne.  Tytan ma jednak jedną wadę, jest dość mało rozciągliwy. Dlatego też, w przypadku tytanowych obrączek niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru, jego korekta jest bowiem niemożliwa. Choć wypolerowanie obrączek jest możliwe, to charakterystyczną cechą tego metalu jest jego matowa faktura.

Nie należy także zapominać o możliwości kupna obrączek łączonych. Użycie dwóch stopów pozwala na stworzenie naprawdę oryginalnych i pięknych form. Rozwiązanie to ma jednak jedną dość istotną wadę. Metale, z których są wykonane obrączki różnią się temperaturą rozciągliwości, a to powoduje niestety znaczne trudności podczas próby ich powiększania.

Jeśli podejmiecie już decyzję odnośnie materiału z jakiego, mają być wykonane obrączki, zapraszamy Was na kolejne porady z cyklu OBRĄCZKI, jak dokonać właściwego wyboru.

Zobacz również:

  1. Najpiękniejsze suknie ślubne 2011
  2. Brideoreksja – obsesyjne odchudzanie przed ślubem
  3. Modne i wygodne obuwie ślubne
  4. Najmodniejsze bukiety ślubne 2011


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Brak możliwości komentowania.

FORUM - bieżące dyskusje

Szkodliwe składniki chipsów
Każde smażone danie czy przekąska zawiera akrylamid ....
Dziwne ogłoszenia
Lepsi są red pilianie co to uważają że kobiety to samo zło,...
Cienie pod oczami
Są dobre korektory w odcieniu zieleni, one świetnie maskują cienie....
Pomysł na ferie zimowe
Wisła i Polańczyk są najlepsze na feryjne wyjazdy.