Nowy sposób na chrapanie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Nowy sposób na chrapanie

19 września 2018, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Żeby przestać chrapać wystarczy położyć się na drugim boku. Nie spać na plecach. Przewietrzyć pokój. Do chrapania można się przyzwyczaić. Przeszkadza, ale niektórzy po prostu już tak mają. Ile razy słyszeliśmy lub sami wypowiedzieliśmy tego typu zdania? Niestety nie można być bardziej dalekim od prawdy. Zła wiadomość jest taka, że chrapanie jest niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Dobra: chrapanie można szybko wyleczyć.

Chrapanie przeszkadza w zaśnięciu

Chrapanie jest uciążliwe, ale czy jest niebezpieczne?

Dyskomfort dla osób, które próbują zasnąć obok to niestety nie jedyny efekt uboczny chrapania. Zakłócony przepływ powietrza przez układ oddechowy prowadzi do gorszego dotlenienia organizmu. Osoby chrapiące śpią gorzej, wstają bardziej zmęczone, często miewają bóle głowy i mogą mieć trudności z koncentracją. Dodatkowo, według informacji na stronie millemedica.pl/chrapanie-bezdechy/ najnowsze badania potwierdzają, że chrapanie negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i na funkcjonowanie mózgu, a także może powodować podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego.

Chrapanie przede wszystkim jest pierwszym zwiastunem mogącym świadczyć o występującym bezdechu. Podczas występowania bezdechu mózg otrzymuje natychmiastowy sygnał wybudzenia śpiącego w celu przywrócenia normalnego oddychania. Sen osób cierpiących na bezdech jest płytki, obfitujący w częste wybudzenia. Niska jakość snu przekłada się bezpośrednio na samopoczucie w ciągu dnia a także może być przyczyną lub nasilać objawy występujących schorzeń. Należą do nich: nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie płucne, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, zaburzenia krążenia mózgowego (występowanie bezdechów zwiększa ryzyko udaru), nietolerancja glukozy, cukrzyca, zespół metaboliczny.

Dodatkowo, badania udowodniły, że osoby cierpiące na zaburzenia oddychania podczas snu mogą również uskarżać się na przyrost masy ciała, poranne problemy z pamięcią, depresję, nycturię (potrzebę częstego korzystania z łazienki w nocy) oraz impotencję.

Jakie są przyczyny chrapania?

Uciążliwe chrapanie to nic innego, jak informacja o tym, że powietrze ma problem ze swobodnym przepływem przez drogi oddechowe śpiącej osoby. Nocne chrapanie występuje gdy luźne tkanki znajdujące się na drodze powietrza zostają wprawione w drganie. Podczas snu dochodzi do zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła, co ułatwia wibrowanie ścianom gardła.

Chrapanie zwykle nasila się po spożyciu alkoholu, na skutek palenia tytoniu, przy stosowaniu środków nasennych, przy nadmiernym zmęczeniu oraz szczególnie często gdy mamy nadwagę. Bardzo ważna jest drożność nosa. Można to zaobserwować w czasie zwykłego przeziębienia, kiedy wydzielina blokuje drożność. Wynikiem takiej blokady jest nasilone chrapanie. Najlepiej widoczne jest to u małych dzieci które niemal zawsze chrapią przy katarze.

Domowe sposoby na chrapanie to mit

Szybkie sposoby wyleczenia chrapania przy pomocy leków, ziół czy ćwiczeń to mit powielany w prywatnych rozmowach i na forach internetowych. Tymczasem każda osoba, która zdecydowała się skontaktować w tym celu ze specjalistą wie, że chrapanie wymaga leczenia. I jest w 100% uleczalne! W zależności od kondycji pacjenta leczenie może obejmować: zastosowanie aparatów wewnątrzustnych, aparatów CPAP, wykonanie zabiegów radiochirurgicznych w znieczuleniu miejscowym, wykorzystanie terapii pozycyjnej czy leczenie operacyjne (nierzadko w we współpracy z dietetykiem czy logopedą), które w skuteczny sposób eliminują uciążliwe chrapanie. Podstawą do opracowania właściwej terapii powinna być zawsze analiza snu. To dzięki niej lekarze specjaliści będą w stanie wybrać optymalną i skuteczną metodę leczenia chrapania.

Co to jest pulsoksymetria nocna?

Najnowszym sposobem badania snu jest pulsoksymetria nocna. To bezinwazyjne i bezbolesne badanie z wykorzystaniem specjalnego urządzenia monitorującego parametry snu. Dzięki niemu można w łatwy sposób stwierdzić czy dochodzi do niedotlenienia organizmu w skutek bezdechu. Urządzenie jest czułe i precyzyjne. Wystarczy zainstalować je na palcu i spać jak zwykle. Zgromadzone dane zapisane w jego pamięci posłużą specjalistom w opracowaniu najbardziej skutecznej terapii. W celu przeprowadzenia badania nie trzeba kontaktować się z lekarzem. Niektóre kliniki, takie jak Centrum Laryngologii Mille Medica mają w swojej ofercie urządzenia, które można wypożyczyć przez Internet. To zdecydowanie najwygodniejszy sposób oszczędzający czas i pieniądze i pozwalający raz na zawsze uwolnić się od chrapania.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz