Wakacje to idealny czas, żeby odłożyć na bok smartfona i laptopa, odciąć się od internetu i postawić na bardziej wartościowe spędzanie wolnego czasu. Czytanie nie tylko jest przyjemne, ale też stymuluje pracę naszego mózgu, rozwija wyobraźnię i logiczne myślenie, poszerza zasób naszego słownictwa. Jakie nowości pojawiły się ostatnio na polskim rynku wydawniczym i które z nich brzmią ciekawie? Oto kilka naszych propozycji:
Światło, które utraciliśmy
To powieść romantyczna, która jest pełna emocji i napięcia. Idealna dla osób, które lubią się wzruszyć.
Lucy i Gabe poznali się 11 września 2001 roku. Gdy wieże WTC runęły, a pył przykrył Nowy Jork, zrozumieli, że życie jest zbyt kruche, by przeżyć je bez pasji i emocji. I zbyt krótkie, by nie być razem. Wkrótce jednak Gabe postanawia przyjąć pracę reportera na Bliskim Wschodzie i wtedy wszystko się zmienia. Lucy dowiaduje się o jego decyzji w dniu, w którym produkowany przez nią program telewizyjny zdobywa nagrodę Emmy. Dzień jej triumfu staje się też dniem, w którym coś nieodwracalnie się kończy. W kolejnych latach Lucy będzie musiała podjąć niejedną rozdzierającą serce decyzję. Czy pierwsza miłość okaże się też ostatnią?
Książka, dzięki której będziesz miał ochotę wstać z kanapy i ruszyć przed siebie, w poszukiwaniu komunikatów, jakie wysyła ci sama przyroda. Idealna na lato, czas wędrówek i bliższego kontaktu z naturą.
Kochasz przyrodę i każdą wolną chwilę spędzasz na świeżym powietrzu? Ta książka zmieni twój zwyczajny spacer w fascynującą wyprawę. Rośliny, niebo, zwierzęta… to niewyczerpane źródła informacji na temat otaczającego nas świata. Chcesz je poznać? Pomoże ci w tym Tristan Gooley, prawdziwy przyrodniczy detektyw! Ponad 850 wskazówek pozwoli ci zrozumieć język natury i spowoduje, że wędrowanie będzie jeszcze większą przyjemnością.
Chcesz wiedzieć, jak przemienić liść drzewa w kompas, by dojść do celu? Jak znaleźć najbliższe miasto za pomocą nocnego nieba? A może jak prognozować pogodę, obserwując zachowanie owadów?
Gotowy do drogi? Niech świat będzie twoim przewodnikiem!
– Wydawnictwo Otwarte
Czarna Madonna
Nowa propozycja młodego polskiego pisarza, Remigiusza Mroza. Emocje wzbudza już sama okładka, tego samego możemy spodziewać się po treści. To horror zainspirowany twórczością Stephena Kinga. Dla osób, które lubią wakacje z dreszczykiem.
Boeing 747 irlandzkich linii lotniczych miał wylądować w Tel Awiwie o trzeciej w nocy. Nigdy nie dotarł na miejsce, a kontakt z maszyną utracono gdzieś nad Morzem Śródziemnym. Na pokładzie znajdowało się 520 osób, w tym narzeczona Filipa, która miała odbyć pielgrzymkę do Bazyliki Grobu Świętego. Przez pierwsze godziny Filip wierzy, że samolot się odnajdzie. Nic nie wskazuje na zamach, straż przybrzeżna nie odnajduje wraku, a co jakiś czas do kontroli lotów dociera sygnał z transpondera. Co stało się z boeingiem? Jaki związek ma jego zniknięcie z podobnymi zdarzeniami?I jakie znaczenie ma obraz Matki Bożej, nazywany Czarną Madonną?
Pierwsze odpowiedzi każą Filipowi sądzić, że niewiedza naprawdę jest błogosławieństwem.
– Wydawnictwo „Czwarta strona”
Luz. I tak nie będziesz idealna
Poradnik napisany przez znaną z programu „Projekt Lady” Tatianę Mindewicz-Puacz. Jej książka to świetna propozycja dla zabieganych pań domu, matek, czy karierowiczek, a zwłaszcza dla tych kobiet, które wszystkie te rzeczy próbują na co dzień połączyć. Urlop to dobry czas na uświadomienie sobie, że jesteśmy tylko ludźmi i należy się nam chwila wytchnienia od codziennej walki, aby być idealną. Książka ta uczy o tym, jak żyć dla siebie, a nie dla akceptacji innych.
To książka o tym, jak (Z)budować poczucie własnej wartości, będą dorosłą kobietą. O tym, jak przejść ze strefy frustracji („muszę”, „powinnam”) do strefy mocy („chcę”, „wybieram”), czyli jak odpuścić to, na co nie mamy wpływu, i zająć się tym, co możemy zmienić, o tym, jak samej sobie ofiarować to, czego potrzebujemy, jak przejąć odpowiedzialność za własne wybory. To wreszcie książka o tym, jak się rozstać ze strategiami małej dziewczynki skutecznymi w dzieciństwie, mającymi na celu zdobycie uwagi, akceptacji i pochwały, a komplikującymi życie dorosłej kobiety, i jak wypracować nowe, adekwatne do tu i teraz.
– Wydawnictwo Agora
Jakoś to będzie. Szczęście po polsku
W wakacje podróżujemy po całym świecie, warto jednak zabrać kawałek Polski ze sobą. Ta książka jest odpowiedzią na panujący w ostatnim czasie trend na duńskie „hygge”, czyli sztukę bycia szczęśliwym, który Polak może opisać właśnie w tym jednym zdaniu – „jakoś to będzie”.
Jesteśmy szczęśliwi na przekór modom, autorytetom i przeciwnościom losu. Wierzymy w rodzinę i tradycję, ważne jest dla nas życie duchowe. Ale lubimy też być zadziorni, a dzięki naszej ułańskiej fantazji niemożliwe staje się możliwe. W ciężkich czasach ratują nas ironiczne poczucie humoru i niezachwiana wiara, że ze wszystkimi nawet największymi trudnościami sobie poradzimy. To nasza filozofia: JAKOŚ TO BĘDZIE. Właśnie dzięki niej potrafimy przenosić góry.
Co to znaczy, że świętujemy jak żaden inny naród w Europie? Co wyraża najpopularniejsze polskie słowo? Skąd się bierze nasz przewrotny optymizm? I najważniejsze: czym jest szczęście po polsku? Zaskakującą odpowiedź na to pytanie autorom książki pomogli odkryć: Joanna Bojańczyk, Aleksander Doba, Olga Drenda, Magdalena Grzebałkowska, Łona, Rafał Madajczak (ASDziennik), Janusz Makuch, Wojciech Mann, Jurek Owsiak, Michał Rusinek, Marcin Wicha, Magda Wójcik (Najedzeni fest!) i inni.
– Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Trzecia
Kryminał, w którym nic nie jest jasne, a historie i wątki przeplatają się ze sobą tworząc niezwykle ciekawy wzór. Książka Magdy Stachuli wciąga od pierwszej strony i do końca trzyma w napięciu.
Najpierw był błysk flesza – ktoś zrobił jej zdjęcie z ukrycia. Później usłyszała tajemniczy głos w mieszkaniu. Potem ktoś stał pod jej drzwiami. Nasłuchiwał.
Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów.
Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi. Teraz to do jej życia zagląda obcy człowiek. Kiedy Eliza szuka pomocy, nikt jej nie wierzy. Tymczasem On wie już o niej wszystko. Ma listę. Eliza jest na niej trzecia.
– Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Moja Lady Jane
Lekka powieść romantyczna, z elementami fantastyki, dużą dawką humoru i odrobiną historii. W prasie opisywana jest jako spotkanie Tudorów z „Monty Pythonem”. Świetna książka do zabrania ze sobą na wakacyjny wypad, albo domowe leniuchowanie na hamaku.
Jane, lat szesnaście, ma wyjść za mąż za kompletnie obcego faceta. Zostaje wmieszana w intrygę, której celem jest obalenie króla Edwarda. To jednak najmniejszy z problemów biednej Jane.
Bo zostanie królową (między innymi…).
Do czego doprowadzi ta zwariowana gra o tron?
– Wydawnictwo SQN
Miasteczko kłamców
Thriller trzymający w napięciu aż do ostatniej strony. Świetnie zbudowana intryga, wciągająca nas i pochłaniająca nasze myśli.
Byliśmy miasteczkiem pełnym strachu. Ale byliśmy również miasteczkiem pełnym kłamców. Przed dziesięcioma laty, kiedy zaginęła jej najlepsza przyjaciółka, Nicolette wyjechała z Cooley Ridge. W rodzinnym miasteczku pozostawiła bliskich, ukochanego z liceum i mroczną tajemnicę. Kiedy wydaje jej się, że cały tamten świat ma już za sobą dostaje list: „Muszę z tobą porozmawiać. Ta dziewczyna. Widziałem tę dziewczynę”. Tyle wystarczy, by wróciła do domu.
Wkrótce po jej przyjeździe do miasteczka znika bez śladu kolejna dziewczyna. Ostatni raz widziano ją, kiedy wchodziła do lasu, tego samego, który Nicolette zna od dziecka. Tajemnica z przeszłości wraca ze zdwojoną siłą, nakręcając spiralę strachu i oskarżeń. Atmosfera w Cooley Ridge się zagęszcza, podejrzani są wszyscy, choć każdy ma alibi. Czy kłamstwa wystarczą, by ukryć tajemnice?
– Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Piękne złamane serca
Książka głównie dla nastolatek, może jednak przypaść do gustu także starszym czytelniczkom, które chciałyby przypomnieć sobie jak to jest być zakochanym po raz pierwszy i mieć znowu nastoletnie problemy. Łatwa i przyjemna lektura.
Ja byłam odważna. Ona była szalona. Razem sprawiałyśmy kłopoty
Caddy i Rosie są nierozłączne. Bardzo się różnią, ale to tylko je do siebie zbliża. Gdy Caddy kończy szesnaście lat, zdaje sobie sprawę, że chciałaby być taka jak jej przyjaciółka – pewna siebie, przebojowa i zabawna. Wtedy w ich życie wkracza śliczna oraz – jak się okazuje – skrywająca pewną tajemnicę Suzanne. I wszystko staje się jeszcze bardziej skomplikowane. Przeszłość Suzanne stopniowo wychodzi na jaw, teraźniejszość wymyka się spod kontroli, a Caddy zaczyna dostrzegać, że problemy mogą być bardzo ekscytujące. Jednak budowanie przyjaźni i próby zaleczenia starych ran są dużo boleśniejsze, niż którakolwiek z dziewczyn się spodziewa. Caddy wkrótce przekonuje się, że kłopoty potrafią się mnożyć w niesłychanym tempie.
– Wydawnictwo Insignis
Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin
Powieść, którą pokochał cały świat i która wciąż jest zakazana w Chinach, została wydana po raz kolejny. Nie tylko opowiada piękną historię, ale także pozwala nam poznać i zrozumieć historię tego komunistycznego kraju, jego politykę i kulturę.
Przejmująca opowieść o trzech pokoleniach jednej rodziny, której doświadczenia tworzą niezwykły obraz przemian, jakie dokonały się w Chinach.Babka autorki zgodnie ze starą tradycją miała zabandażowane stopy, a rodzice przeznaczyli ją na konkubinę generała.
Matka stała się zaangażowaną komunistką walczącą o nowe Chiny. Jednak gdy razem z mężem zaczęli dostrzegać okrucieństwo Mao, oboje doświadczyli bezwzględnych prześladowań podczas Rewolucji Kulturalnej, byli torturowani i zostali zesłani do obozów pracy.
Mała Jung dorastała jako Pionierka z Czerwoną Książeczką pod pachą, ale jako młoda kobieta zdecydowała się skorzystać z cudem nadarzającej się okazji i opuścić swój kraj na zawsze. Mieszkając w Londynie, napisała książkę, która pozwoliła zrozumieć światu, czym tak naprawdę są współczesne Chiny.