Nowości komiksowe Klubu Świata Komiksu Egmont – luty 2023
Komiksy to ulubione dziecięce lektury, więc warto zachęcać dzieci do poznawania świata opowieści, w których dynamika akcji łączy się z rozwijającymi wyobraźnię obrazkami. W tym miesiącu Wydawnictwo Egmont proponuje wiele nowości dla małych czytelników oraz dla młodzieży. Oto nowości, które umilą czas ferii i nie tylko:
Ana Ana. Śpij dobrze, Ano! Tom 1
Na głowie burza złotych loków, pod którymi kłębią się tysiące pomysłów… Oto Ana! Razem z gromadką ulubionych pluszaków nigdy się nie nudzi, a każdy dzień jest wspaniałą okazją, żeby wymyślić kolejną psotę. Ana nie zamierza być gorsza od starszego brata. Ona już mu pokaże!
Jest późna noc. Pora gasić światło, owinąć się kołdrą i otulić słodkim snem. Ale Ana nie może się oderwać od przezabawnej książki, zaśmiewa się w głos i nie pozwala zasnąć swoim pluszowym przyjaciołom, którym coraz bardziej kleją się oczy. Ana, nam się chce spać! Dobranoc? Nie tak szybko!
Malinka. Malinka się boi, tom 2
Czy znacie już rodzinę pana Borsuka i pani Lisicy? Najmłodsza z rodzeństwa, Malinka, siostra Szperaczka i Borka, prezentuje swoje przygody. Czasami nie możemy zasnąć, bo niepotrafimy pokonać strachu. Czasami boimy się potwora, ale możemy sobie z nim poradzić. A kiedy już sobie pójdzie… Nie ma się czego bać!
Komiks o Malince skierowany jest do najmłodszych czytelników.
Kumpelki. Selfie z kumpelkami, tom 4
Kolejny tom przygód szalonych nastolatek – Jessiki i jej fantastycznych kumpelek. Dziewczyny od lat tworzą zgraną paczkę, choć zdarzają im się także kłótnie. Jednak zawsze potem się godzą! A co zrobią, gdy do ich ekipy będzie chciała dołączyć nowa koleżanka? Nie będzie to proste! Aby zostać zaakceptowanym przez Kumpelki będzie musiała przejść wiele prób i zdać egzamin z przyjaźni.
Seria adresowana jest dla nieco starszych miłośniczek „Sisters”. Jej scenarzystą jest Christophe Cazenove – autor serii „Sisters” oraz „Kasia i jej kot” czy „Mali bogowie”. Za rysunki odpowiada Philippe Fenech, twórca ilustracji do znakomicie ocenianego przez czytelników cyklu przygodowo-humorystycznego „Ulysse!” czy przeznaczonej dla młodych odbiorców historii „Léo Passion Rugby”.
Magiczna 7. PRAWDA, tom 4
Czwarta część przygód grupy współczesnych czarowników ze szkoły średniej. Tym razem dowiemy się też znacznie więcej o pierwszej Siódemce magów sprzed kilku stuleci.
Nadeszły wakacje, ale młodzi bohaterowie nie zapomnieli, że światu wciąż zagraża Bestia, muszą więc przygotować się do starcia. Leo wyszukuje w bibliotece ojca opowieści o dawnych czarodziejach. W jaki sposób udało im się kiedyś przegnać straszliwego potwora? Okazuje się, że prawda o ich działalności jest inna, niż Leo się spodziewał…
Asteriks. Imperium smoka
Imperium smoka to album w formie opowiadania stworzony na podstawie filmu o tym samym tytule, którego polska premiera w kinach już w lutym 2023 roku. Jest 50 rok p.n.e. Chiny. Zdradziecki książę Deng Tsin Qin doprowadza do zamachu stanu, a cesarzowa zostaje uwięziona. Księżniczka Fu Yi, jedyna córka cesarzowej, ucieka z kraju i udaje się do małej galijskiej wioski, aby prosić dzielnych wojowników Asteriksa i Obeliksa o pomoc w uwolnieniu swojej matki. Okazuje się bowiem, że o ich nadludzkiej sile mówi się nawet w Szanghaju! Dwaj przyjaciele bez chwili wahania zgadzają się i wszyscy wyruszają w długą, pełną przygód podróż do Chin. W tym samym czasie Cezar, spragniony nowych podbojów, wraz ze swoją armią również zmierza w kierunku imperium smoka… Będzie się działo!
Scenariusz napisał Olivier Gay, a rysunki stworzył Fabrice Tarrin. Ci dwaj francuscy autorzy są nam już znani z innego opowiadania o Asteriksie i Obeliksie pt. „Tajemnica magicznego wywaru”.
„Asteriks” to seria francuskich komiksów, wymyślona w 1959 r. przez scenarzystę i mistrza humoru René Goscinny’ego oraz rysownika Alberta Uderzo. Od chwili premiery w październiku 1959 roku na łamach magazynu „Pilote” seria podbiła serca najpierw Francuzów i Belgów, a potem – stopniowo – reszty świata, stając się jednym z fenomenów kultury popularnej XX wieku.
Turbogalop, tom 3
Kolejny tom pełnej humoru komiksowej opowieści o codziennym życiu w pewnej stadninie. Zajęcia fitness, pielęgnacja, spacery po lesie… Tak, największą zdobyczą konia jest człowiek! Barwnie ukazani bohaterowie tego komiksu tylko potwierdzają tę tezę. Monika, właścicielka klubu jeździeckiego, stara się nauczyć swoich podopiecznych jazy konnej zarówno dzięki sprawdzonym od lat metodom, jak i wykorzystując najnowsze zdobycze techniki. Jej syn Romeo robi wszystko, by mieć jak najwspanialsze konie i zostać najlepszym jeźdźcem świata, korzysta przy tym z pomocy starego koniarza Albercika, co nie zawsze wychodzi mu na dobre… A korzyść z niepowodzeń ludzi odnoszą zwierzęta, dumnie reprezentowane przez psotnego kucyka Maskotka, piękną klacz Śnieżkę czy niepokornego ogiera Ramzesa.
Twórcą cyklu jest francuski rysownik Benoît Du Peloux. Jego talent został doceniony przez tak wybitnych autorów komiksów francuskich jak Godard i Ribera. Od 1995 r. asystował im przy tworzeniu różnych projektów, m.in. „Le Vagabond des Limbes”. Peloux jest autorem trylogii fantasy „Eliksir wieczności”. Jednak dopiero nawiązanie współpracy z pisarzem Michelem Rodrigue’em („Clifton”) przyniosło mu sławę i uznanie.
Klasyczne komiksy Goscinny’ego. Umpa-pa
Umpa-pa, nazywany „starszym bratem” Asteriksa, jest jedną z pierwszych postaci, które René Goscinny i Albert Uderzo wymyślili razem. Ameryka Północna XVII wieku. Ojczyzna Indian, w której Europejczycy jeszcze czują się gośćmi. Do kolonii przybywa francuski szlachcic Hubert de la Puree de Cartofelle. Kawaler o wielkim sercu i nieco mniejszej odwadze nie ma pojęcia, co go czeka w Nowym Świecie i od razu popada w niemałe tarapaty. Na szczęście młodzieniec poznaje swojego wybawcę Indianina Umpa-pę z plemienia Szpokoszpoko. Razem przeżywają wiele przygód i dokonują niezwykłych czynów, które bawią czytelnika nie mniej niż przeżycia małego Gala Asteriksa.
To kompletne wydanie łączące pięć przygód stworzonych przez René Goscinny’ego i Alberta Uderzo, tworzonych od 1951 roku, a publikowanych pierwotnie w latach 1958–1961 w formie krótkich historyjek na łamach belgijskiego czasopisma „Journal de Tintin”: „Umpa-pa”, „Umpa-pa na wojennej ścieżce”, „Umpa-pa i piraci”, „Umpa-pa tajna misja” oraz „Umpa-pa kontra Chora Wątroba”.
Album względem pierwszego wydania Egmontu z 2007 roku różni się nową oprawą oraz dodatkowo zawiera ponad dwadzieścia stron z historią powstania serii, rysunkami oraz oryginalnymi dokumentami autorów.
Seria: Klasyczne komiksy Goscinny’ego
Czarodziejki WITCH, tom 8
Ósmy album zbiorczy przygód kochanych przez czytelników czarodziejek! Odrażający tyran Fobos przybrał postać jednego z szanowanych magów i jest bliski osiągnięcia celu: zdobycia władzy nad Zgromadzeniem, a zarazem nad wszystkimi światami podległymi Kondrakarowi. Na szczęście pięć obdarzonych niezwykłymi mocami dziewczyn odkrywa jego zamiary. Postanawiają odnaleźć niedawno odwołaną ze stanowiska Wyrocznię. Ale czy ona pamięta, kim była, i ma dość siły, żeby stanąć do walki? Przed nami ostateczna rozgrywka z Fobosem. Jak się zakończy? To niejedyny powód do niepokoju nastoletnich Strażniczek. Wiele się dzieje również w Heatherfield – w szkole, w domach czarodziejek, a także w ich kontaktach z chłopakami. Elegancka edycja w twardej oprawie to idealny prezent dla każdego, kto uwielbia przygodę, czary, humor oraz opowieści o przyjaźni i miłości, a także niezwykła gratka dla wszystkich dawnych, dorosłych już, fanów serii! Księga ósma zawiera komiksy z numerów 85–96 magazynu „Czarodziejki W.I.T.C.H.” – to ponad trzysta stron przygód czarodziejek! – oraz wywiad z wieloletnią tłumaczką tych pasjonujących historii.
Scenariusz: Giulia Conti, Bruno Enna, Paola Mulazzi, Silvia Gianatti, Teresa Radice
Rysunki: Davide Baldon, Paolo Campinoti, MonicaCatalano, Alessia Martusciello, Gianluca Panniello, Giada Perissinotto, Manuela Razzi, Flavia Scuderi
Ptyś i Bill – Pies idealny
Następny tom humorystycznej serii zarówno dla dzieci, jak i dorosłych o chłopcu Ptysiu i jego szalonym psie Billu.
Ptyś najchętniej cały czas by się bawił, a jego ukochany spaniel Bill ciągle marzy o pysznym jedzeniu i sławie górskiego psa ratowniczego. Chłopiec raz udaje Indianina, raz kowboja, z kolei rudy czworonóg połowę czasu spędza na gromadzeniu imponującej kolekcji kości. Bohaterowie nie mogą bez siebie żyć, dlatego nawet gdy coś zbroją, kryją się nawzajem przed rodzicami!
Twórcą serii był legendarny belgijski scenarzysta i rysownik Jean Roba (1930–2006; m. in. „Sprycjan i Fantazjusz”), który wymyślał przygody chłopca i jego psa od 1959 do 2001 roku. Od 2003 roku cykl jest kontynuowany przez innych autorów.
Album zbiorczy zawiera trzy tomy oryginalne: „Pamiątki rodzinne”, „Bill tropiciel” oraz „Pies idealny”.